Aktualności

30 lat PKA!

Z okazji 30 lecia istnienia PKA składane dziś były życzenia oraz wręczane okolicznościowe upominki.

Prezes MZK Słupsk w PKA

Prezes MZK Słupsk - Anna Szabłowińska - gościła w PKA, gdzie mogła z bliska przyjrzeć się naszym autobusom elektrycznym.

Praktyki zawodowe w PKA

Praktyki zawodowe stanowią integralną część edukacji uczniów technicznych szkół samochodowych. Dwóch uczniów odbywało praktyki zawodowe na naszej bazie.

Autobus z upominkami na Dzień Dziecka

Cieszą nas te inicjatywy, które powstają przy współpracy młodzieży. Tym razem miłośnicy komunikacji miejskiej postanowili stworzyć akcję dla najmłodszych.

Dzień Dziecka

Małym pasażerom życzymy wesołego Dnia Dziecka! Niech każdy przejazd przynosi Wam radość i uśmiech!

Spotkanie z Profesorem Candanem

Gdynia od 2022 roku współpracuje przy projekcie w zakresie ekologicznych rozwiązań z gminą Karsiyaka w Turcji.

Wizyta studyjna w PKA

Przedstawiciele firm z branży komunikacji miejskiej odwiedzili naszą bazę, gdzie mogli zobaczyć efekty naszych projektów i realizacji.

Święto kierowców zawodowych

Drugi piątek maja to dzień poświęcony kierowcom zawodowym. W tym roku Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych obchodzimy 10 maja.

Biało-czerwono w pierwszych dniach maja

Tradycją stało się, iż w trakcie najważniejszych świąt narodowych nasze autobusy zdobimy flagami Polski. Nie inaczej było w tym roku, zresztą spójrzcie sami na zdjęcia.

XI Dni Otwarte Funduszy Europejskich w PKA

Zapraszamy na XI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które w PKA będą odbywały się pod hasłem Fundusze UE w PKA – funkcjonowanie od zaplecza.

Zmiany na ul. Puckiej

Na ul. Puckiej powstaje 185-metrowy wiadukt drogowy, który ułatwi połączenie pomiędzy ul. Pucką a Hutniczą.

Dwie grupy zwiedzające bazę

W minioną środę naszą bazę odwiedziły dwie grupy dzieciaków. Maluszki  z niepublicznego przedszkola Mały Einstein w Gdyni i trochę starsze dzieci, uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni.

Wiosenne porządki na placu

Pora na wiosenne porządki na placu. W tym celu na bazę przybył specjalistyczny pojazd do sprzątania.

Wiceprezydent na bazie

Na naszej bazie gościł wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, aby omówić najbliższe projekty i przedsięwzięcia.

Wiosenne zmiany na bazie

Na dyspozytorni pojawiła się tablica z oznaczeniem ulicy i nr budynku, a przy biurowcu powstały nowe schody.

Nowy ubiór kierowców

Prezydent Wojciech Szczurek przekazał na ostatniej firmowej wigilii symboliczne polo, które zwiastowało spełnienie postulatu dot. zmian w ubiorze kierowców komunikacji miejskiej i.. słowa dotrzymał!

Dzień Kobiet w PKA

Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia!

Fala ruszyła w gdyńskich autobusach

W minionym tygodniu do gdyńskich trolejbusów dołączyły autobusy. Tym samym wszystkie pojazdy w sieci ZKM Gdynia wyposażone są w system Fala.

Dzień św. Walentego

Dzień Świętego Walentego, obchodzony 14 lutego, to czas, w którym miłość jest w powietrzu – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Restytucja zadań przewozowych

Od poniedziałku stopniowo przywracane będą zadania przewozowe - zmienią się rozkłady jazdy oraz powrócą zawieszone linie autobusowe i trolejbusowe.

Wesołych Świąt

Życzenia świąteczno - noworoczne składają Rada Nadzorcza, Zarząd oraz Prokurenci.

Wigilia firmowa

Za nami wigilia firmowa, podczas której przybyli wyjątkowi goście. Atmosfera była nasycona świątecznym duchem, a pracownicy entuzjastycznie przygotowali się do spotkania, które było nie tylko okazją do świętowania, ale także do wspólnego spędzenia czasu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

Autobus Pełen Świątecznej Radości

Autobus Mikołaja stał się prawdziwą atrakcją dla mieszkańców. Niektórzy z niecierpliwością oczekiwali na jego nadejście. Zamiast dzwoniącego dzwonka, autobus Mikołaja był ozdobiony wielką świąteczną czapką.

Mikołajkowy autobusowy spacer

Czy można spacerować autobusem? Oczywiście, że można. Mieszkańcy DPSu mieli okazję przeżyć wycieczkę po urokliwych zakątkach naszego miasta.

Mini autobusy w PKA

W naszym zespole mamy pracownika, który doskonale reprezentuje ideę pasji w miejscu pracy – dla Michała są to modele autobusów.

GCZ i profilaktyka raka piersi

Gmina Miasta Gdyni realizuje program polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2022 – 2023".

Wizyta seniorów z CAS w Gdyni

Naszą bazę odwiedzili seniorzy z Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, którzy mogli poznać pracę naszej zajezdni oraz zasad bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską.

Nowe koszule oraz polary

Służbowe koszule nie tylko nadają profesjonalny wygląd kierującym, ale pomagają w utrzymaniu spójnego wizerunku miasta oraz firmy.

Dzień Mechanika w UMG

To wydarzenie, które m. in. umożliwia studentom poznanie potencjalnych pracodawców. Byliśmy tam!

Szkolenie z obsługi osób niepełnosprawnych

Dla osób niepełnosprawnych, dostęp do komunikacji miejskiej może być kluczowy dla ich niezależności i uczestnictwa w społeczeństwie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby kierowcy komunikacji miejskiej byli przygotowani do obsługi osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Wycieczka uczniów z SP35

Na bazie mieliśmy niecodziennych gości - to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 z Gdyni, którzy przyglądali się funkcjonowaniu naszej bazy.

Dzień bez Samochodu 2023

Dziś Dzień bez Samochodu, a więc okazja do bezpłatnej podróży komunikacją miejską.

TRAKO 2023

Byliśmy obecni na 15. międzynarodowych targach TRAKO 2023.

Spotkanie robocze CE4CE

Na naszej bazie gościliśmy Pana Jana Rohl - przedstawiciela jednego z partnerów w ramach projektu CE4RCE.

ETZT 2023

W sobotę, 16 września 2023 r., rozpoczął się międzynarodowy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Europejski Tydzień Mobilności).

Nowa linia 135

Nowe połączenie pomiędzy Dębogórzem a Obłużem - linia 135.

Oferta ubezpieczenia szkolnego NNW

Pol Brokers Sp. z o.o. przygotował dla Pracowników PKA Gdynia dedykowaną ofertę dotyczącą ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków Dzieci i Młodzieży szkolnej.

Urodziny z Kartą Mieszkańca

"Przybij 5 z Kartą Mieszkańca" Karta Mieszkańca kończy już 5 lat! Z tej okazji zorganizowana jest akcja "przybij 5 z Kartą Mieszkańca"

Informacja o obniżeniu kapitału zakładowego Spółki

Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. informuje, że w dniu 28 lipca 2023 roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 145 (6796) poz. 37118 ukazało się ogłoszenie w sprawie obniżenia kapitału zakładowego Spółki. Pełna treść ogłoszenia znajduje się w załączniku.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

W Polsce od 2006 roku w dniu św. Krzysztofa (25.07.), patrona kierowców, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. 

Wielkie serce PKA

Po raz kolejny pracownicy PKA udowodnili jak wielkie serce mają.❤️

Wizyta gości z MPK Wrocław

W wtorek 18.07.2023 gościliśmy prezesa Witolda Woźnego oraz vice-prezesa Przemysława Nowickiego z MPK Wrocław.

Wizyta ZTM Warszawa

Na naszej bazie pojawili się przedstawiciele ZTM w Warszawie, którzy przyglądali się naszej infrastrukturze oraz pojazdom elektrycznym.

Spotkanie ze SITK RP

Gościliśmy na spotkaniu dot. perspektyw wdrożenia odnawialnych źródeł energii w publicznym transporcie zbiorowym na Pomorzu, które zorganizował Klub Technika.

Dzień Kierowcy Zawodowego

Każdego roku, w drugi piątek maja przypada Dzień Kierowcy Zawodowego. Tego roku święto naszych Kierowców przypada 12 maja!

Autobus testowy.

W dniach 9 do 25 maja 2023 na liniach 194 oraz 150 będzie można spotkać autobus testowy.

Przedstawiciele Mercedesa na naszej bazie

Gościliśmy na bazie przedstawicieli Mercedesa. Spotkanie było okazją do omówienia bieżących kwestii związanych z eksploatacją dostarczonych w minionym roku autobusów elektrycznych Mercedes-Benz eCitaro.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w PKA – X edycja

To już dziesiąta edycja ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” - dobrze znana i lubiana, bo przybliża zwiedzającym projekty oraz inwestycje, które powstały dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej.

Komunikacja miejska w majówkę

Podczas długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni będzie funkcjonować według zmienionego rozkładu jazdy.

Dzień Ziemi w PKA

Celebrujemy Dzień Ziemi w PKA. Pracownicy wzięli udział w uporządkowania terenu należącego do Przedsiębiorstwa oraz otaczającą ich bazę.

Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej – prace ruszą po świętach

Realizacja jednej z największych inwestycji, która zmieni infrastrukturę Witomina, wchodzi w kluczową fazę. W związku z tym zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Zaczną one obowiązywać od wtorku, 11 kwietnia, od godzin porannych.

Dzień kobiet w PKA

Wszystkiego co najlepsze dla wszystkich Pań w dniu Waszego święta!

Zmiana organizacji ruchu na ul. Chwaszczyńskiej

Trwa budowa węzła integracyjnego Karwiny. Od poniedziałku, 6 marca rozpocznie się kolejny etap prac. Tego dnia od wczesnych godzin porannych zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w ciągu ul. Chwaszczyńskiej, w obrębie skrzyżowania z ul. Gryfa Pomorskiego i ul. Brzechwy.

PKA na Targach Pracy

W Przystani Śmidowicza 49, odbyły się Dzielnicowe Targi Pracy w których uczestniczyło Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej.

Tłusty czwartek

Dzisiaj Tłusty czwartek. A dziś jedliście już pączusia? Życzymy smacznego.

Dzień Zakochanych!

Dzisiaj Dzień Zakochanych. Nie zapomnijmy o swoich Walentynkach i Walentych dokładając starań, aby ten dzień był pełen miłości.

Moduł "Transport" w aplikacji gdynia.pl

Gdynia.pl to aplikacja dla mieszkańców, która cały czas jest rozwijana. Z okazji urodzin Gdyni pojawił się w niej nowy moduł - "TRANSPORT". Od teraz będzie można jeszcze sprawniej podróżować po mieście.

System FALA

System FALA zostanie udostępniony mieszkańcom Województwa Pomorskiego na początku lipca tego roku, czyli zgodnie z terminem kontraktowym (3 lipca br).

IX Metropolitalne Spotkanie Noworoczne

W Bibliotece Uniwersytet Gdański  spotkali się samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz pomorskich instytucji, by  podsumować obszary współpracy w ramach Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Wielkie serce pracowników PKA!

Pracownicy PKA mają wielkie serce! Zbierając nakrętki, nie tylko pomagają naszej planecie, ale pomagają także osobom potrzebującym.

Ostatnie pożegnanie Elżbiety

Początek roku 2023 przynosi kolejną smutną wiadomość - odeszła od nas Ela, która z komunikacją miejską związana była przez prawie 40 lat.

Ostatnie pożegnanie Jarosława

Na początku tego roku, nagle i niespodziewanie dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi Jarosława - wieloletniego pracownika PKA.

Szczęśliwego Nowego Roku

Kolejny rok zrealizowanych wyzwań za Nami. W Nowym Roku 2023 pragniemy życzyć realizacji założonych planów, postanowień oraz wyzwań.

Wesołych świąt

Niechaj nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą radosne, zdrowe i miłe, a Nowy Rok przyniesie spełnienie najskrytszych marzeń i realizację wszelkich planów! życzy Rada Nadzorcza oraz Zarząd PKA

Czarny czwartek - grudzień `70

Rocznicowa uroczystość wydarzeń grudnia 1970 roku. Smutne dni, które kształtowały mentalność całego narodu, w szczególności mieszkańców Gdyni, którzy ginęli od kul wystrzeliwanych przez rodaków.

Wszystkich Świętych 2022

Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych pracuje na najwyższych obrotach. Pomagamy dotrzeć mieszkańcom Gdyni do najbardziej obleganych nekropolii.

Kontrola unijnego projektu

Gościliśmy Przedstawicieli z CUPTu, którzy weryfikowali realizowany przez nas projekt dot. elektryków.

Relacja z Dni Otwartych FE

Dni Otwarte Funduszy Europejskich były okazją do przyjrzenia się z bliska inwestycjom powstałym przy udziale dofinansowania.

Fundusze UE w PKA – Dni Otwarte 2022

W ramach akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” zapraszamy na wycieczkę po naszej zajezdni autobusowej w Gdyni przy ul. Platynowej 19/21 w dniu 7 października.

Budżet Obywatelski 2022

Ostatni dzień głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Czy decyzja już podjęta?

Gdynia Przyjazna Dzieciom

Gdynia została pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało zaszczytny tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom.

Oferta ubezpieczenia ,,szkolnego" NNW

Pol Brokers Sp. z o.o. przygotował dla Pracowników PKA Gdynia dedykowaną ofertę dotyczącą ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków Dzieci i Młodzieży szkolnej.

Relacja z Festynu

Za nami niedzielny festyn na Meksyku. Dopisała nie tylko pogoda, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy licznie zjawili się, aby bawić się w rytmie meksykańskiej muzyki.

Odszedł Krzysztof Szałucki

Z głębokim żalem żegnamy prof. Krzysztofa Szałuckiego – wielkiego Przyjaciela PKA, gdyńskiej komunikacji miejskiej, a przede wszystkim Gdyni.

Życzenia dla naszego kierowcy

Mariusz który szczególnie zaangażowany jest w tworzenie naszej społeczności, już jutro wyruszy w nową, nieznaną dotąd drogę i nie będzie na niej sam.

Odszedł Adolf Labuhn

Z głębokim żalem żegnamy Adolfa Labuhna – zasłużonego dyrektora i prezesa gdyńskich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Dzień Bezpiecznego Kierowcy przypada 25 lipca - wspomnienie Św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżnych.

PKA ma wielkie serce!

Czy chodzi tylko o czerwony pojemnik w kształcę serca, który ustawiony jest przy dyspozytorni? Bynajmniej!

Komisja Rewizyjna w PKA

Na bazie gościliśmy członków Komisji Rewizyjnej, którzy przyglądali się naszej ostatniej inwestycji.

Autobusem do ZOO

Wraz z rozpoczęciem wakacji szkolnych nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Uruchomione zostaną linie sezonowe, w tym obsługiwana przez nas linia G.

Jubileusz linii 152

W związku z 50. rocznicą funkcjonowania linii 152 funkcjonowała dodatkowa brygada obsługiwana przez zabytkowy autobus Ikarus 280.

Wizyta gości z Wrocławia

Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder wraz ze swoimi współpracownikami osobiście chciał zobaczyć wprowadzone do użytku autobusy Mercedes-Benz eCitaro G.

PKA na Targach Pracy

Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Gdyni - wielki powrót po pandemicznej przerwie.

Dzień Kierowcy Zawodowego

Drugi piątek maja to dzień w kalendarzu poświęcony kierowcom zawodowym. W tym roku Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych obchodzimy 14 maja.

Możesz pomóc?

Fundacja Możesz pomóc zbiera środki na zakup artykułów kosmetycznych oraz szkolnych dla dzieci.

Wolni od cukrzycy

Życie jest słodkie! Przekonali się o tym niektórzy pracownicy w ramach badań poziomu cukru we krwi.

Wyjazdowy punkt badań cukrzycy

29 i 30 marca na bazie PKA będzie możliwość pomiaru glukozy we krwi oraz sprawdzenia ryzyka zachowań na cukrzycę typu 2.

Kolejna mobilna zbiórka

Nasz autobus ponownie wyruszy w trasę, aby nieść pomoc uchodźcom, którzy swoje schronienie znaleźli w Gdyni.

Relacje ze zbiórki na Pogórzu

W minioną sobotę wspólnie z Radą Miasta Gdyni organizowaliśmy zbiórkę darów potrzebnych dla Ukraińców przybyłych do Gdyni.

Mobilna zbiórka - Solidarni z Ukrainą

W najbliższą sobotę zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc, do odwiedzenia mobilnego punktu zbiórki. Z inicjatywy dwójki młodzieńców, autobus wyruszy w miasto, aby zebrać potrzebne dla uchodźców wojennych dary.

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia!

Solidaryzujemy się z Ukrainą

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Ukraina nie poddaje się. My nie przerywamy naszych działań pomocowych.

Pomagamy Ukrainie

PKA zaangażowało się w pomoc dotkniętym przez wojnę Ukraińcom. Czy i Ty chcesz pomóc?

Jak pomóc Ukrainie?

Nie wszyscy mogą opuścić swoją ojczyznę Ukrainę. Zobacz, jak możesz pomóc.

Solidarni z Ukrainą

Nie ustaje konflikt zbrojny u naszych wschodnich sąsiadów. Z niepokojem i smutkiem obserwujemy kolejne doniesienia medialne. Pomóżmy rodzinom, które muszą opuścić swoje domy.

Rodzic na pokładzie biznesu

Jeżeli masz pomysł na własny biznes i nie wiesz jak zacząć, zgłoś się do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni! Pomogą go zrealizować.

PKA gra dalej z WOŚP!

WOŚP i PKA gra dalej! W tegorocznej edycji ponownie czeka kilka niespodzianek, które można licytować, aby ,,Przejrzeć na oczy".

Komunikacja miejska dla WOŚP

Trójmiejska Komunikacja Miejska grała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Za nami dzień dzień specjalnych linii 30.

Zmiany w E-PRACOWNIKu

Nowe rządowe regulacje w zakresie wyliczenia wynagrodzeń spowodowały konieczność zmian na platformie E-PRACOWNIK.

Kolejna fala COVID-19

Pamiętajmy, że koronawirus wciąż jest wśród nas. Fala zachorowań wciąż rośnie. Odpowiedzialność weźmy nie tylko za siebie, ale także za swoich bliskich i współpracowników.

Witaj 2022 roku!

Z radością wkraczamy w 2022 rok! Rok kolejnych wyzwań dla naszej firmy.

Wesołych Świąt

Życzymy aby świąteczny czas upłynął w szczęściu, zdrowiu, radości i pokoju. Aby spełniły się wszystkie życzenia wypowiadane przy wigilijnym stole, a wartości płynące z istoty tych Świąt towarzyszyły każdego dnia 2022 roku! Rada Nadzorcza oraz Zarząd PKA Gdynia

Szkolenie w Bydgoszczy

Udaliśmy się z wizytą do Bydgoszczy celem szkolenia z wyświetlaczy elektronicznych.

103. rocznica Niepodległej

11 listopada na ulicach naszego miasta jak zwykle dominowała biel i czerwień. Nasze autobusy również przybrały ten akcent.

Zostań kierowcą autobusu!

Chcesz zostać kierowcą autobusu? Nie masz prawa jazdy kategorii D? To nie problem! Ogłaszamy nabór na finansowane przez naszą firmę szkolenie, które pozwoli zasiąść Ci za kierownicą nowoczesnego autobusu miejskiego!

Wszystkich Świętych 2021

Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych pracuje na najwyższych obrotach. Pomagamy dotrzeć mieszkańcom Gdyni do najbardziej obleganych nekropolii.

Pomorski Gryf Gospodarczy 2021 dla PKA

Z radością i dumą informujemy, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni w dniu 26.10.2021 roku otrzymało wyróżnienie w XXII edycji Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2021 w kategorii Lider Zielonej Transformacji.

Bezpieczeństwo to nasz wspólny cel

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gdyni nasze autobusy wciąż przechodzą dezynfekcję. Odkażane są specjalnymi środkami, szczególnie w miejscach narażonych na dotyk, czyli na poręczach, uchwytach i przyciskach.

Program profilaktyki raka piersi

Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza do skorzystania z oferty edukacyjnej realizowanej w programie polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni na lata 2019 – 2021”.

Z wizytą w fabryce eCitaro

Przedstawiciele PKA udali się z wizytą do Frankfurtu nad Mennem oraz Mannheim, w celu dokonania oględzin realizacji projektu na dostawę autobusów elektrycznych.

Spotkanie komisji BHP i NR w Poznaniu

Przedstawiciele PKA wzięli udział w spotkaniu komisji BHP i Nadzoru Ruchu w Poznaniu, gdzie mogli wymienić się doświadczeniami związanymi m. in. z bezpieczną pracą przy autobusach elektrycznych.

poSPRZĄTAMY TO !

Kolejny raz Gdynia, a wraz z nią PKA, dołącza do międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata.

Zaproszenie DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W ramach akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” PKA zaprasza na wycieczkę objazdową po zajezdni autobusowej, która odbędzie się w dniach 17 i 18 września 2021 roku.

PKA najbardziej EKO

PKA otrzymało statuetkę w kategorii ,,ekomobilność" dla najlepszej w kraju firmy wdrażającej ekologiczne rozwiązania transportowe.

Ubezpieczenie ,,szkolne" NNW

Pol Brokers Sp. z o.o. przygotował dla Pracowników PKA Gdynia dedykowaną ofertę dotyczącą ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków Dzieci i Młodzieży szkolnej.

Zaglądamy na plac budowy

Zaglądamy na plac budowy, aby zobaczyć jak idą pracę nad płytą postojową dla naszych nowych elektrobusów.

Gdynia oddała hołd powstańcom warszawskim

Walczyli o wolną Polskę. Do walki stanęli nie tylko żołnierze, ale także kobiety, dzieci i harcerze. 1 sierpnia w całym kraju wspominamy bohaterski czyn powstańców warszawskich i ich odważny zryw.

Finansowanie projektu z PKO Bankiem Polskim

Dzisiaj została podpisana umowa na finansowanie naszego projektu związanego z autobusami elektrycznymi. Sytuacja finansowa samorządów jest bardzo trudna, dlatego niezbędnym było znalezienie zewnętrznego źródła finansowania.

Pierwsza łycha w ziemi

Ciężki sprzęt wkroczył na teren naszej działki, która stanie się miejscem postoju i ładowania autobus elektrycznych.

Zadbaj o zdrowie – Gdyński Dzień Profilaktyki

Każdy z mieszkańców, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie i będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty badań, konsultacji i zapisów do różnych programów profilaktycznych.

EKO butelka z filtrem

Dzięki nowym butelkom, które filtrują wodę, kierowcy zyskają niemalże nieograniczony dostęp do wody!

Kibicuj z nami dalej!

Już w sobotę o 21:00 Polska zmierzy się z Hiszpanią w ramach UEFA EURO 2020. Kibicuj z nami w STREFIE KIBICA PKA!

KIBICUJ naszym!

Przed nami pierwsze spotkanie naszej reprezentacji!
Przyjdź o 18. do Strefy Kibica PKA!

27 lat PKA

1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka. To także 27 rocznica powstania Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

Nowe koszule dla kierowców

PKA Sp. z o.o. kolejny raz przygotowała dla kierujących pojazdami zestaw nowych służbowych koszul opatrzonych logiem firmy oraz Miasta Gdynia.

Biało-czerwona majówka

Za nami biało-czerwona majówka! Czy widziałeś, jak były ustrojone nasze autobusy?

#Gdyniasięszczepi

Gdynia się szczepi!
Taki napis można zobaczyć na wyświetlaczach naszych autobusów, a widnieje nieprzypadkowo. A czy Ty jesteś już zaszczepiony?

Przedłużony buspas na Małokackiej

Zakończyły się prace na buspasie na ul. Małokackiej. Teraz autobusy mogą szybciej i sprawniej przejechać tę część trasy, mając do dyspozycji prawie 1,5-kilometrowy buspas.

Arka Gdynia w finale Pucharu Polski!

Kto nie oglądał wczorajszych zmagań Arki Gdynia z Piastem Gliwice powinien żałować! Czekamy na finał, który rozegrany zostanie 2 maja w Lublinie!

Dzień Kobiet 2021

Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia!

 

Zobacz zdjęcia!

Do pracy jadę rowerem 2021

Tak jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, nasza firma przystąpiła do zabawy pn. ,,Do pracy jadę rowerem".

Rejestracja ruszyła! Weź udział w zabawie i zgarnij atrakcyjne nagrody. Zobacz szczegóły.

Nagrody dla bystrych obserwatorów

W ramach zabawy organizowanej przez naszą firmę oraz Gdynię Rodzinną wyłoniliśmy zwycięzców! W trakcie urodzin Gdyni nastąpiła zmiana dotycząca numeru inwentarzowego pojazdu. Wśród obchodzących urodziny znaleźli się baczni obserwatorzy, którzy wyłapali ten mały szczegółów.

Z wizytą w Zielonej Górze

W miesiącu lutym gościliśmy z wizytą w Zielonej Górze. Nasi przedstawiciele odwiedzili MZK Zielona Góra oraz siedzibę firmy Ekoenergetyka-Polska S.A. Było to kolejne w cyklu robocze spotkanie dot. naszego projektu na dostawę autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą.

Co dalej z elektrykami?

Prace trwają nieprzerwanie i odbywają się równolegle na kilku płaszczyznach. Skoro pojazdy mają być napędzane energią elektryczną, to musimy przygotować do tego infrastrukturę na bazie.

Dezynfekcja i fumigacja – to już prawie rok walki!

Niebawem upłynie rok, od kiedy mierzymy się z koronawirusem. Zmieniło się nasze życie, nasze nawyki i nasze przyzwyczajenia. My nie spoczywamy na laurach i wciąż myślimy o efektywnym przeciwdziałaniu COVID-19.

Relacja z urodzin Gdyni

Mróz i śnieg nikogo nie wystraszył! Pomimo pandemii impreza wypadła znakomicie. Nasz autobus wspólnie z artystami odwiedził 21. dzielnic Gdyni.

95. urodziny Gdyni

Zdarza się, że nie możemy pojechać na urodziny. To nie problem dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni. We współpracy z UM Gdyni przygotowaliśmy autobus, który przyjedzie do mieszkańców, aby wspólnie świętować 95. urodziny Gdyni.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dalej!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dalej! W koncert serc zaangażowała się również nasza firma. Przygotowaliśmy licytację z gadżetami komunikacji miejskiej, a także autobusową podróż po Gdyni, w której udział weźmie Prezes Żurek. Czy wziąłeś już udział w licytacji?

Obsługa pasażerów ze szczególnymi potrzebami

We współpracy z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej został przygotowany podręcznik: Jak obsługiwać pasażerów ze szczególnymi potrzebami? Standardy postępowania dla prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej. Tematem przewodnim broszury, jest problematyka przewozu osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej mobilności.

E-PRACOWNIK - aplikacja dla pracowników

Od stycznia 2021 roku korzystamy w PKA z aplikacji e-pracownik, która umożliwia każdemu pracownikowi komunikację z firmą oraz zapewnia łatwy dostęp do danych kadrowo - płacowych.

Badania gruntu na terenie bazy

Podstawowym czynnikiem każdej inwestycji budowlanej jest fundament. 21 stycznia 2021 r. rozpoczęły się badania gruntowe, których celem jest przygotowanie dokumentacji pod budowę stacji ładujących do nowych autobusów elektrycznych. 

Otwarcie Ofert

W dniu dzisiejszym (08.01.2021 r.) nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu na dostawę 16 fabrycznie nowych autobusów miejskich standardowych zasilanych energią elektryczną oraz 8 fabrycznie nowych autobusów miejskich przegubowych zasilanych energią elektryczną.

Najlepszy przykład ! Brawo Karolina !

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni pracować wspólnie z panią Karoliną Wróblewską.

Pani Karolina pracuje w charakterze kierowcy autobusu. Prezes Lech Żurek mówi „ Jest jedną z pierwszych pań, która rozpoczęła pracę w PKA jako  kierowczyni autobusów. Jest osobą pracowitą, sumienną i ambitną, wykonująca swoją pracę w sposób bardzo profesjonalny. Co najważniejsze jest koleżeńska i pomocna innym pracownikom”.

Wesołych Świąt

Niech Święta Bożego Narodzenia przyniosą Nam zdrowie, spokój i radość. Niech odpłyną troski i problemy. Niech wiara i nadzieja na lepszy czas, dodadzą sił w Nowym Roku 2021 życzy Rada Nadzorcza oraz Zarząd PKA.

Świąteczny nastrój w PKA

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla każdego z Nas i naszych rodzin. W tym roku przeżyjemy go w zupełnie innej atmosferze - w otoczeniu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dlatego tak szczególnie przywiązujemy rolę do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Za ogromny wkład naszych pracowników w całoroczną pracę składamy wielkie podziękowania.   

Pamięć Grudnia 1970

17 grudnia 1970 roku to dzień, który dla wielu mieszkańców odcisnął piętno na wiele pokoleń. W 50. rocznicę grudniowej masakry w symboliczny sposób upamiętniono ofiary tamtych wydarzeń. Pomimo braku oficjalnych uroczystości, które gromadziły zawsze rzesze gdynian, w imieniu pracowników naszej firmy złożyliśmy dziś symboliczny wieniec na znak pamięci. 

Nietypowe Mikołajki

Mikołajki to niezwykły czas - radości, uśmiechu, małych i większych prezentów. Tym razem wprowadzona sytuacja reżimu sanitarnego uniemożliwiła nam przygotowanie wielkich atrakcji. Jednak niespodziewanie w nietypową rolę wdał się Pan Bogdan....

Ostatnie pożegnanie naszego pracownika

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż odszedł od nas wieloletni pracownik Tadeusz Szefer, który przez blisko 20 lat pracował jako kierowca autobusu w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej. Pogrzeb odbędzie się 8 grudnia 2020 r. o godz.12:00. na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie.

Mikołajkowe wspomnienia

Wspominamy zeszłoroczne Mikołajki, kiedy to razem z pracownikami PKA oraz władzami miasta Gdynia  obdarowywaliśmy łakociami naszych mieszkańców. Mobilne kalambury i konkursy w gdyńskich autobusach uświetniły ten dzień.  Tegoroczny dzień św. Mikołaja w czasie pandemii ograniczył do minimum nasze atrakcje. Zapraszamy do galerii wspomnień....

Podpisanie umowy na nadzór inwestorski

W środę 2 grudnia została podpisana umowa na pełnienie funkcji nadzoru inwestorskiego przy realizacji zadań związanych z zaprojektowaniem oraz kompleksową budową 22 stanowisk „wolnego” ładowania autobusów wraz z niezbędną infrastrukturą, budową miejsc postojowych oraz rozbudową placu manewrowego na zajezdni autobusowej w Gdyni przy ul. Platynowej....

 

 

Weekendowa fumigacja

Kolejny etap fumigacji i odkażania pojazdów autobusowych miał miejsce w zeszłym tygodniu. Systematycznie dbamy aby środki komunikacji miejskiej były bezpieczne dla naszych kierowców i mieszkańców Gdyni. Dezynfekcji została poddana nie tylko karoserie ale przede wszystkim wnętrza pojazdów, szyby, siedzenia czy uchwyty. Nad całą akcją fumigacji czuwa Pan Janek, który z pełną szczegółowością dba o czystość naszych autobusów. 

O przetargu na autobusy elektryczne w Radio Eska

Jeszcze 10 dni firmy mogą się zgłaszać do przetargu na dostarczenie do Gdyni 24 nowoczesnych autobusów elektrycznych. 9 grudnia mija termin składania ofert. Oprócz nowych, bezpiecznych i bogato wyposażonych pojazdów elektrycznych, w ramach postępowania powstanie prawie 30 punktów ładowania. O pracach nad realizacją projektu opowiada w Radio Eska Lech Żurek - Prezes PKA Gdynia....

Przedpołudniowa tęcza nad gdyńską bazą

W poniedziałkowe przedpołudnie nad naszą bazą zaświeciła przepiękna tęcza i rozświetliła gdyńskie autobusy gotowe wyjechać na ulice. Udało nam się złapać kilka cudownych obrazków, które w różnych kolorach i odcieniach pokazują, że już od poniedziałku jesteśmy otwarci dla naszych klientów. 

Dostępna komunikacja miejska

Potrzeby osób niepełnosprawnych w kwestii samodzielnego korzystania z komunikacji miejskiej są od wielu lat coraz mocniej akcentowane. Centrum Unijnych Projektów Transportowych zainicjowało akcję „Droga do szkoły – dostępna dla wszystkich” i nagrało spot informacyjny, w którym Gdynia pokazuje jak dostosowuje tabor i infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnościami. 

Doładowanie kart elektronicznych dla pracowników

Do 3 grudnia 2020 r. przyjmowane są zgłoszenia na doładowanie kart elektronicznych biletami pracowniczymi na następny rok kalndarzowy. Z uwagi na panującą pandemię zasady wydawania kart zostały zmieniona tak by zadbać o bezpieczeństwo pracowników.

Dbamy o bezpieczeństwo

W ostatnie listopadowe weekendy 7-8 oraz 14-15 listopada baza PKA Sp. z o.o. przeszła gruntowną fumigację. Ze względu na bezpieczeństwo naszych pracowników administracyjnych, kierowców i pasażerów dbamy aby wszelkie pomieszczenia oraz pojazdy były w pełni czyste i sterylne.  

PKA w liczbach - październik

Październik to czas ponownych ograniczeń w komunikacji miejskiej. Dla Was staramy się by bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu. Nasi kierowcy w październiki pokonali ponad 379 000 km. Wzmocniliśmy ilość wyjazdowych pojazdów by zaspokoić potrzeby mieszkańców i utrzymać limity pasażerów. Jeździmy dla Was. 

PKA kupuje 24 elektrobusy – aktualizacja na dzień 03.11.2020 r.

PKA Sp. z o.o. realizuje kolejny etap rozwoju elektrycznego transportu publicznego w Gdyni. Właśnie rozpisany został przetarg na dostawy 24 autobusów elektrycznych. Zamówienie jest podzielone na dwie części. Pierwsza obejmuje 16 pojazdów o długości 11,5–13,5 m, a druga – 8 o długości 17,5–18,75 m.

Zmiany w komunikacji w związku z zamknięciem cmentarzy

W związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami rządu gdyńskie cmentarze od soboty do poniedziałku zostają zamknięte. W najbliższy weekend nie są planowane dodatkowe linie autobusowe dowożące mieszkańców do gdyńskich nekropolii.

Oświadczenie Zarządu i Prokurentów

Z ubolewaniem przyjmujemy postępującą wulgaryzację zachowań w przestrzeni publicznej. Niestety w ostatnich dniach również nasza firma, a także wizerunek Miasta zostały wbrew woli władz firmy włączone w powyższy schemat. Poniżej publikujemy oświadczenie firmy. 

 

Nowy sprzęt zimowy na bazie PKA

Baza naszej firmy stanie się tymczasowo miejscem stacjonowania innowacyjnego sprzętu zimowego gdyńskich dróg. Już teraz można zobaczyć jedną z ładowarek teleskopowych oraz dwie pługo-posypywarko-solarki, które będą stacjonować na naszym terenie. Miasto Gdynia po raz kolejny pokazała, że można a nawet trzeba wprowadzać ekonomiczny i ekologiczny model utrzymania dróg......

Wielka zbiórka na rzecz hospicjów

Misją naszej firmy jest działanie na rzecz naszych mieszkańców by mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać z komunikacji zbiorowej. Jednak przyświeca nam także drugi cel – empatia i wsparcie osób potrzebujących na terenie miasta Gdynia. Dlatego też od lat wspieramy akcje charytatywne. Tym razem zbieramy na rzecz Hospicjum im. Św. Wawrzyńca i Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań”...

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 2020

W minioną sobotę Gdynia po raz kolejny świętowała Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 2020. Parlament Studentów WSAiB zaprosił do współpracy zaprzyjaźnione instytucje miejskie. Również nasza firma wzięła udział w nagraniu klipu, w którym pokazane są wskazówki jak udzielać pierwszej pomocy......

Wskazówki dla pracowników - COVID19

Z uwagi na wysoki wzrost zachorowań na koronawirusa przypominamy o 3 zasadach DDM: dystans społeczny, dezynfekcja, maseczka. W przypadku podejrzenia zakażenia lub zaobserwowania następujących objawów należy niezwłocznie postępować według poniższych zasad......

Rowerem po Gdyni - szkolenie pracowników

Troszcząc się o zdrowie i sprawność fizyczną naszych pracowników, a także dbając o poprawę jakości życia w mieście poprzez ograniczenie ruchu samochodowego, wzięliśmy udział w programie edukacji rowerowej Urzędu Miasta Gdynia realizowanym przez Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia. Szkolenie zostało przeprowadzone przy zachowaniu reżimu sanitarnego, dbając o dystans, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników....

Zmiany organizacji pracy - żółta strefa

Pandemia koronawirusa sprawiła, że powszechne stało się używanie maseczek, płynów dezynfekcyjnych i jednorazowych rękawiczek w miejscach pracy. Wprowadzenie żółtej strefy na terenie całego kraju to dodatkowy sygnał, że bezpieczeństwo nas wszystkich jest szalenie istotne. Dlatego też wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia na terenie bazy PKA by móc uchronić pracowników przez zakażeniem....

 

Bezpieczna komunikacja w żółtej strefie

Od soboty miasto Gdynia znalazło się w żółtej strefie, dlatego tak ważna jest bezpieczna komunikacja mieszkańców. Nasze pojazdy są codzienne czyszczone i dezynfekowane. Szczególny nacisk kładziemy na dezynfekcję elementów i powierzchni dotykanych przez pasażerów, w tym uchwytów, poręczy i przycisków. Dezynfekcja jest integralną częścią codziennego sprzątania pojazdów. W okresie pandemii działania te zostały dodatkowo zintensyfikowane.

Nowe koszule !!!

Dbając o warunki pracy naszych pracowników, które podnoszą funkcjonalność i jakość bezpośredniego otoczenia podejmujemy szereg działań związanych z rozwojem naszej firmy. W dniu wczorajszym cała nasza firmowa załoga otrzymała otrzymała po dwie nowe koszule o podwyższonej jakości oraz krawat dla panów i apaszkę dla Pań. Koszule o podwyższonej jakości z logo PKA oraz nowoczesnym logiem Miasta "I love Gdynia" ......

 

 

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - start

W dzisiejsze południe startuje wielki finał akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich". Tegoroczna edycja przeniosła się całkowicie do sieci. Dołączyliśmy również i my. W ramach akcji zapraszamy na wirtualny spacer po firmie i bazie autobusowej oraz propagujemy elektromobilności  w Gdyni w sposób niestandardowy....

Nagroda za bohaterski czyn

O bohaterskiej postawie naszego pracownika po raz pierwszy pisaliśmy kilka dni temu. Dziś przyszedł czas nagrodzenie wzorowego postępowania Tomasza Myka, który od Zarządu otrzymał laptopa marki Asus. Jego historię można obejrzeć w reportażu Panoramy TVP 3 Gdańsk już dzisiaj. Przypomnijmy...

Wizyta studyjna w MZA w Warszawie

W piątek 18 września przedstawiciele Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej uczestniczyli w wizycie studyjnej w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie. W stołecznej zajezdni Ostrobramska stacje ładowania autobusów elektrycznych już funkcjonują a włodarze warszawskich zakładów podzielili się doświadczeniem w aspekcie zarządzania ich infrastrukturą.

Zmiany na terenie bazy PKA

Poprawiając komfort pracy naszych kierowców w ostatnim czasie wprowadzone zostały zmiany na terenie PKA. Modernizacja kostki przed myjnią czy też przeniesienie budki stróża przed szlaban wjazdowy w znaczący sposób uporządkowały bazę, przez co stała się miejscem bardziej przestrzennym do poruszania się autobusami.....

Bohaterski kierowca

Wakacje dla naszego pracownika były szczególne. Gdyby nie refleks i zdecydowanie nie wiadomo czy historia nie skończyłaby się tragicznie. Tomasz Myk, bo o nim mowa, zachowując zimna krew uratował pięcioletniego chłopca, który omal nie zadławił się na chodniku. Swoje umiejętności z pierwszej pomocy wykorzystał w najmniej oczekiwanym momencie.....

Bilety pracowniczo-rodzinne na rok 2021

Informujemy, że ze względu na utrzymujący się stan pandemii Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni będzie honorować zaświadczenia o pobieraniu nauki wystawiane przez szkoły z datą od 1 września 2020 roku włącznie.

Przypominamy, że dzieciom pracowników przysługuje bilet pracowniczo-rodzinny do dnia 31 grudnia. Szczegóły poniżej......

Poland Business Run 2020 za nami

Za nami 9. edycja charytatywnej sztafety Poland Business Run 2020. Już kolejny raz drużyna PKA Gdynia wystartowała w charytatywnym biegu na rzecz osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Tegoroczna formuła zmieniła zasady rywalizacji. Na wirtualnej mecie zameldowało się ponad 18 tyś biegaczy, którzy pokonywali dystans we własnym zakresie.

PKA w liczbach - sierpień

Ostatni wakacyjny miesiąc to kolejny wytężony czas naszych kierowców. Jesteśmy dumni, że z usług naszych przejazdów korzysta coraz więcej pasażerów. Dla mieszkańców u turystów przejechaliśmy ponad 370 000 km by dowieźć wszystkich bezpiecznie do miejsca docelowego. Przed nami nowy rok szkolny i wzmożony ruch na drogach. Pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Spotkanie z EKOENERGETYKA S.A.

W czwartek 3 września przedstawiciele Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. (m.in. Prezes Lech Żurek, mistrz Tomasz Stawicki, pełnomocnik Dominika Kowalkowska) odbyli pierwsze robocze spotkanie z pracownikami firmy Ekoenergetyka. W spotkaniu, po stronie Wykonawcy, uczestniczył również projektant z branży budowlanej.

W ramach spotkania przeprowadzono wizję lokalną, we wszystkich miejscach realizacji inwestycji.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2020

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja, w której pokazywane jest, jak wiele zmienia się w naszym kraju, wokół nas, w naszym codziennym życiu dzięki Funduszom Unii Europejskiej.

Akcja trwa już od siedmiu lat, a tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo w całości odbywa się on-line.

Nasza firma, w związku z uzyskaniem dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Działanie: 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” również przyłączyła się do udziału.

Przygotowaliśmy film pokazujący nasze działania w związku z projektem oraz jak firma promuje elektromobilności w Gdyni.

Galeria - podpisanie umowy

Przedstawiamy krótką fotorelację z wczorajszej uroczystości podpisania umowy z firmą Ekoenergetyka Polska SA na kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek.

Doskonała letnia pogoda oraz licznie przybyli goście towarzyszyli oficjalnemu rozpoczęciu realizacji naszej nowej inwestycji w elektromobilność w Gdyni. Jesteśmy przekonani, że panuący nastrój podczas uroczystości jest dobrym znakiem na naszą współpracę z firmą Ekoenergetyka. 

 

 

Uroczyste podpisanie umowy - elektryczna komunikacja w Gdyni

W dniu dzisiejszym miasto Gdynia zrobiło kolejny krok ku elektromobilności komunikacji miejskiej. Podpisanie umowy z firmą Ekoenergetyka – Polska SA na kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek to niezwykle ważny etap w naszej firmie.

Uroczystość odbyła się na pętli Dom Marynarza w Gdyni, w której udział wzięli: dr Wojciech Szczurek - Prezydent Miasta Gdyni, Lech Żurek - Prezes PKA oraz ze strony Wykonawcy Maciej Wojeński – Wiceprezes Zarządu Ekoenergetyki.

 

 

Zaproszenie na podpisanie umowy

Mamy przyjemność poinformować, iż nasz projekt pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przechodzi w fazę realizacji. W dniu 13 sierpnia br. o godzinie 11:00 na pętli Dom Marynarza w Gdyni nastąpi uroczyste podpisanie umowy pomiędzy naszym przedsiębiorstwem a wybraną w postępowaniu przetargowym firmą Ekoenergetyka – Polska Spółka Akcyjna.

PKA w liczbach - lipiec

Pomimo panującej pandemii mieszkańcy Gdyni i odwiedzający nasze miasto turyści zaufali naszej firmie i chętnie korzystają z przejazdów autobusowych. Nasi pracownicy w pełnym zabezpieczeniu pokonali ponad 380 000 km autobusami przewożąc pasażerów na terenie miasta.

Konkurs "Mistrz profilaktyki"

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników to podstawa naszej działalności. Właśnie przystąpiliśmy do konkursu "Mistrz profilaktyki", organizowanego przez Copernicus PL. Aktywnie zachęcamy naszych pracowników do skorzystania z bezpłatnych badań kolonoskopii w ramach projektu finansowanego ze środków UE pn. "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego". Już teraz zapisz się na badania kolonoskopii!

Kolejny etap rozwoju elektromobilności

Nasza firma Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. przystąpiło do kolejnego etapu realizacji budowy sieci infrastruktury elektrobusów i modernizacji bazy. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na budowę sieci ładowarek dla tych pojazdów. W ramach inwestycji powstanie 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) na terenie naszej bazy. Docelowo inwestycja pozwoli na wymianę autobusów spalinowych na pojazdy napędzane energia elektryczną.

Nowe oblicze wiaty przystankowej

Co można zrobić ze starą wiatą przystankowa zdemontowaną z jednego z gdyńskich przystanków? Można ją zutylizować lub .... dać jej drugie życie. Wiata z przystanku "WARSZAWSKA" nabrała innego wymiaru. Będzie służyć naszym pracownikom jako palarnia na powietrzu.

#HOT16Challenge

Akcje #Hot16Chellange nabrała tak dużego rozpędu, że już dawno wyszła poza środowisko raperów i artystów. Swoje teksty prezentują aktorzy, youtuberzy, politycy oraz przedsiębiorcy. Po nominacji przez firmę SIMS z Bydgoszczy nie pozostaliśmy bierni i przygotowaliśmy klip, w którym udział wzięły dzieci naszych pracowników.

Informacja o obniżeniu kapitału zakładowego Spółki

Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. informuje, ze w dniu 6 lipca 2020 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 129 (6019) poz. 32284 ukazało się ogłoszenie w sprawie obniżenia kapitału zakładowego Spółki.

Budżet Obywatelski – wyniki

22 czerwca zakończyło się głosowanie na projekty, które mieszkańcy chcieliby aby były dofinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2020 do podziału było 10 608 600 zł plus premia w ramach „Projektu +1”, która w tym roku wyniosła łącznie 511 915 zł.

To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsca.

Tosia Challenge

Tosia Challenge

W dniu 17.06.2020 r. na bazie PKA miało miejsce nietypowe, ale bardzo ważne wydarzenie TOSIA Challenge – czyli „pompowanie” na rzecz Tosi Popławskiej.

O Tosi, jej chorobie oraz walce o środki na jej leczenie pisaliśmy przy okazji akcji #gramyTosia, w której również braliśmy udział - https://www.pkagdynia.pl/nietypowy-dzien-dziecka-dla-wyjatkowej-dziewczynki-gramytosia-kawalkadajedzie_380a .

Zasady Tosia Challenge są bardzo proste:

Wykonujemy 10 pompek lub 10 przysiadów.

Jeżeli wykonamy zadanie wpłacamy minimum 5 złotych na konto Tosi, jeżeli jednak nie wykonamy zadania wpłacamy minimum 10 zł. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania oraz muszą nominować minimum 3 kolejne osoby lub instytucje :-)

Na naszej bazie zadanie wykonaliśmy, jak zwykle na 5!

Pompki i przysiady wykonali kierowcy i pracownicy PKA a także ułożyliśmy napis TOSIA…..z autobusów. Poniżej można zobaczyć filmy zrobiony z drona oraz zdjęcia z wydarzenia.

Do kolejnego „pompowania” nominowaliśmy PKA „Gryf” oraz PKS Wejherowo.

Cały czas pomagamy TOSI i zbieramy środki na najdroższy lek świata tzn.: terapie genową prowadzoną w USA. Można je wpłacić przy pomocy https://www.siepomaga.pl/ocalic-tosie

Świetna akcja naszych pracowników. Pomagamy małej Tosi. Szczególnie dziękuję za przygotowanie tego wydarzenia Marzenie, Piotrkowi oraz Tomkowi – mówi prezes PKA Lech Żurek.

Obowiązujące limity pasażerów w komunikacji miejskiej.

Od poniedziałku 1 czerwca limit pasażerów w pojazdach ZKM Gdynia wzrósł z 30% nominalnej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących do 50%. Pozwala na to opublikowane w sobotę 30 maja rozporządzenie rządu.

Oznacza to, że w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie mogą podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do „przegubowca” może wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44. Nadal pozostaje jednak połowa wolnych miejsc siedzących.

Ustawodawca dał organizatorowi transportu możliwość wyboru pomiędzy 100% liczby miejsc siedzących w pojeździe, a 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. W związku z powyższym, od 1 czerwca wszystkie pojazdy gdyńskiej komunikacji zostały oznaczane dwoma rodzajami plakatów informujących o nowych limitach liczby pasażerów.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostały plakaty w formacie A4 z grafiką symbolizującą obydwie nowe zasady (50% liczby wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna).

Treść z gdynia.pl

Nagrody w Zabawie z okazji Dnia Dziecka rozdane

W piątek 5.06.2020 r. zakończyły się dwie zabawy zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej z okazji tegorocznego Dnia Dziecka. Pierwszy pn.: „Najciekawsze zdjęcia dziecka z autobusem na „5” PKA” oraz drugi pn.: „Nasze dzieci w naszych autobusach”. Wpłynęło  ponad 70 zdjęć dzieciaków z autobusami PKA. Zdjęcia były i z wnętrza pojazdu i z poza, z poważnymi i śmiesznymi minkami, pstrykane w dzień i w nocy i najważniejsze – na wszystkich zdjęciach widać było radość dzieciaków z udziału w zabawie. Z pośród fotografii, Komisja wybrała te najfajniejsze, najbardziej kreatywne i pomysłowe. Wyróżnionym dzieciakom przyznane zostały fantastyczne nagrody: rowerki biegowe, deskorolki, piłki i wiele dodatkowych mniejszych upominków. Wszystkim, którzy nadesłali nam zdjęcia bardzo dziękujemy a dzieciakom gratulujemy otrzymanych nagród.

 

OTWARCIE OFERT

W dniu dzisiejszym nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu na zaprojektowanie oraz kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek. Przedmiot zamówienia jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu

pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” w formie dotacji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 Oś priorytetowa 6 Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. W postępowaniu wpłynęły 3 oferty:

 1. EVPS sp. z o.o. Ul. Osowiec 6, 14-260 Lubawa, Polska
 2. Medcom Sp. z o.o., Ul. Jutrzenki 78A, 02-230 Warszawa, Polska
 3. Konsorcjum: Ekoenergetyka - Polska Sp. z o.o. Ul. Nowy Kisielin - A. Wysockiego  8 66-002 Zielona Góra, Polska oraz Westa Building sp. z o.o.; Ul. Kwiatowa 1A, 98-200 Sieradz

Teraz nastąpi sprawdzenie i weryfikacja ofert, po której okaże się, kto wybuduje i zamontuje pierwsze stacje ładowania autobusów elektrycznych w Gdyni.

Poniżej załączona została oficjalna Informacja z otwarcia ofert.

Dzień Dziecka z PKA

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni wraz z Radą Dzielnicy Pogórze i PCK Oddział w Gdyni z okazji Dnia Dziecka organizuje zabawę, której celem jest wytypowanie najciekawszego zdjęcia dziecka wraz z autobusem na „piątkę”. „Piątka” nie bez powodu jest punktem przewodnim zabawy, gdyż właśnie od cyfry 5 zaczynają się numery naszych autobusów. Mamy dla Was wiele fantastycznych nagród, dlatego gorąco zachęcamy wszystkie dzieci do świętowania z nami tego wyjątkowego dnia w odmienny niż dotychczas sposób.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni dziękuje Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi z Oddziałem w Gdyni za przekazane nagrody w zabawie, w szczególności Panu Markowi Olczykowskiemu za olbrzymie zaangażowanie przy organizacji Dnia Dziecka. Podziękowania składamy również na ręce Rady Dzielnicy Pogórze, której członkowie zobowiązali się do pomocy przy dostarczaniu nagród dla laureatów.

Okoliczności panującej pandemii co prawda odebrały nam możliwość organizacji festynu czy imprezy plenerowej z Okazji Dnia Dziecka, ale na szczęście nie odebrały nam zapału i chęci do poszukiwania innych form świętowania, stąd pomysł na zabawę z fotografią.

„Wszystkim małym jak i większym dzieciom życzę dużo powodów do uśmiechów i zapraszam do kreatywnej zabawy z gdyńskimi autobusami na 5” – mówi Lech Żurek – Prezes PKA.

Szczegóły Zabawy, warunki uczestnictwa oraz przebieg Zabawy zostały szczegółowo określone w załączonych Regulaminach Zabawy –  osobno dla dzieci pracowników PKA oraz dla pozostałych dzieci.

Wszystkim życzymy POWODZENIA!

 

Większa liczba pasażerów i sprzedaż biletów.

Od poniedziałku 1 czerwca limit pasażerów w pojazdach ZKM Gdynia wzrasta z 30% nominalnej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących do 50%. Pozwala na to opublikowane w sobotę 30 maja rozporządzenie rządu.

Oznacza to, że w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie będą mogły podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do „przegubowca” będzie mogło wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44. Nadal pozostaje jednak połowa wolnych miejsc siedzących.

Ustawodawca dał organizatorowi transportu możliwość wyboru pomiędzy 100% liczby miejsc siedzących w pojeździe, a 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

- W Gdyni, kierując się koniecznością zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami podróżującymi oraz komfortu jazdy, wybraliśmy to drugie rozwiązanie – jako zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszych pasażerów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W związku z powyższym, od 1 czerwca wszystkie pojazdy gdyńskiej komunikacji miejskiej sukcesywnie oznaczane będą dwoma rodzajami plakatów informujących o nowych limitach liczby pasażerów.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostaną plakaty w formacie A4 z grafiką symbolizującą obydwie nowe zasady (50% liczby wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna).

Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2020 r. przywrócona zostaje sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach – prowadzona przez kierowców gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Wszystkie karnety składają się z dwóch odcinków, z których każdy stanowi bilet ulgowy, zatem w ramach jednej transakcji możliwy jest zakup biletu normalnego (złożonego z dwóch biletów ulgowych).

Od 1 czerwca 2020 r. oferuje się trzy rodzaje karnetów:

 •     jednoprzejazdowy – w cenie 3,80 zł (2 x 1,90 zł) – ważny na liniach zwykłych i nocnych;
 •     jednogodzinny na wszystkie linie lub jednoprzejazdowy na linie pospieszne – w cenie 4,40 zł (2 x 2,20 zł);
 •     24-godzinny – w cenie 14,00 zł (2 x 7,00 zł) – ważny na liniach zwykłych, pospiesznych i nocnych,

W celu zakupu karnetu bardzo prosimy o wcześniejsze przygotowanie odliczonej kwoty. Dla ułatwienia transakcji pomniejsza się wydzielone strefy bezpieczeństwa kierowców – udostępniając pasażerom pierwszy rząd siedzeń i przestrzeń pomiędzy nimi. W dalszym ciągu nieczynne pozostają jednak pierwsze drzwi autobusów i trolejbusów – pasażerowie chcący kupić karnet powinni podchodzić do kabiny kierowcy od środka pojazdu.

Rekomendujemy nabywanie biletów poprzez aplikacje mobilne:

 • GoPay,
 • pl,
 • moBiLET,
 • mPay,
 • SkyCash,
 • pl.

Dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni – ich adresy oraz godziny otwarcia udostępnione są w serwisie internetowym zkmgdynia.pl.

W Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. przygotowaliśmy estetyczne i mobilne oznakowanie strefy bezpieczeństwa kierowcy. Autorkę tych oznakowań jest pani Sylwia, która uszyła dla nas wielką czapkę św. Mikołaja, tłustoczwartkowego pączka i duże maski na autobus.

#gramyTosia

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. aktywnie włączyło się w  pomoc dla małej Tosi. Przygotowaliśmy specjalny autobus o numerze 5095 wyposażony w maseczkę na przodzie. Kierownik wydziału ruchu pan Piotr oraz kierowca pan Michał przygotowali niepowtarzalną informację na wyświetlaczach #gramyTosia. O godzinie 10.30 Prezes Lech Żurek dał sygnał do odjazdu.

Trasa wiodła na przystanek Chylonia Centrum 01 przez Estakadę Kwiatkowskiego.

O godz.10.50 pan Prezes przywitał małą Tosię (którą obdarował upominkami i zabawkami) wraz z rodziną na pokładzie naszego pojazdu. Po czym nastąpił przejazd na Skwer Kościuszki, gdzie została utworzona gdyńska kawalkada dla Tosi. 27 pojazdów uczestniczyło w przejeździe na Kolibki.

Prawdę mówiąc lek jest potrzebny na wczoraj - mówiła na mecie niedzielnej parady 27 pojazdów w Parku Kolibki Patrycja Popławska, mama dziecka. - Tosia choruje na rdzeniowy zanik mięśni i potrzebujemy zebrać pieniądze, aby mogła otrzymać lek, który jest nazywany najdroższym lekiem świata. Dlatego, bo kosztuje ponad 10 milionów złotych.

Tosia wróciła do domu naszym autobusem i ok. godz. 13.00 była już w domu na Chylonii.

Warto dodać, że również pracownicy PKA dołączyli do darczyńców.

Pan Prezes Lech Żurek – podarował unikatową kolekcję szalików polskiej ekstraklasy, którą można licytować do 3 czerwca do godz.19.30 pod linkiem https://www.facebook.com/groups/280021256501747/?post_id=288673632303176

 Pani Główna Księgowa zakupiła pakiet biletów na podróż z Tosią naszym autobusem.

Dziękujemy i zapraszamy do pomocy Tosi.

Skorzystaliśmy z pomocy gdynia.pl

Nietypowy Dzień Dziecka dla Wyjątkowej dziewczynki #gramyTosia #kawalkadajedzie

Już jutro, na dzień przed oficjalnym Dniem Dziecka, odbędzie się wyjątkowy Dzień Dziecka dedykowany Tosi. Kim jest Tosia? Tosia to niespełna 2 letnia dziewczynka, która choruje na SMA typu 2 (rdzeniowy zanik mięśni typu 2). Choroba ta prowadzi do stopniowego zaniku mięśni, najpierw tych odpowiedzialnych za poruszanie się a następnie tych odpowiedzialnych za oddychanie i bicie serca dziewczynki. Dla Tosi jest szansa na zdrowie i życie - terapia genowa prowadzona w USA ale niestety jest ona wręcz niebotycznie droga. Aby dziewczynka mogła w niej wziąć udział, trzeba zebrać ponad 10 mln zł!. Rodzice, przyjaciele, znajomi i wiele nieznajomych osób robi wszystko aby tę kwotę zebrać. Do akcji przyłącza się również PKA i pomoże zorganizować wspaniały Dzień Dziecka, połączony ze zbiórką pieniędzy na ten najdroższy lek świata.

W niedzielę 31 maja odbędzie się akcja #kawalkadajedzie. W ramach niej Tosia z Rodzicami i Gośćmi, którzy wylicytują udział przejedzie autobusem PKA ulicami Al. Jana Pawła II, 10 lutego, Władysława IV, Al. Zwycięstwa, nawrót na wysokości ulicy Bernadowskiej i powrót w stronę Gdyni, wjazd do Zespołu Pałacowo Parkowego w Kolibkach gdzie nastąpi finał akcji  i czas na wręczenie prezentu, sesje zdjęciowe, oglądanie pojazdów biorących udział w kawalkadzie.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji, a tych którzy nie dadzą rady osobiście, zachęcamy do wpłaty, chociażby niewielkich kwot na rzecz Tosi. Każda wpłacona złotówka przybliża Tosię do szans na zdrowie.

Szczegółowe informacje na temat Tosi oraz możliwość wpłaty:

https://www.siepomaga.pl/ocalic-tosie?fbclid=IwAR1z04q1pXg2awlShDjg-wHPADjL2DYHS3P9zBqEG0oMg-1f89wfURI9gp8

Zbiórka w ramach akcji #kawalkadajedzie:

https://www.siepomaga.pl/tosiajedzie?fbclid=IwAR1MvIj9jDDPJxWEMpZXCqE9-1hUiOn1oWT8pMkWjBIGyI7g5JDNuaAgph8

Informacje na temat jutrzejszego wydarzenia:

https://www.facebook.com/groups/280021256501747/

oraz na stronie Studia Konsulat:

https://www.facebook.com/events/581588649143710/

60 lat linii autobusowej nr 125

Dzisiaj o 12:00 wyruszył, na pierwszy z 5 kursów na historycznym przebiegu linii 125, zabytkowy autobus IKARUS 280. Wydarzenie ma miejsce w związku z symbolicznym obchodzeniem 60- lecia istnienia gdyńskiej linii autobusowej 125. Dodatkowo, ten pierwszy kurs został poprowadzony przez pracującego do dziś kierowcę, który był zmiennikiem kierowcy obsługującego linię 125 na stałe, aż przez 28 lat (1968-1996). Więcej informacji na temat dzisiejszego wydarzenia można znaleźć na stronie https://zkmgdynia.pl/wiadomosc/60-lat-funkcjonowania-linii-autobusowej-125/ .

Poniżej zamieszczamy Zrządzenie nr 136/2020 Dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni zawierające informacje na temat kursowania zabytkowego autobusu.

Zdjęcie: Materiały ZKM Gdynia

Modernizacji na Bazie ciąg dalszy

Prace na bazie, aby nasza wspólna przestrzeń była dla nas bardziej przyjazna trwają. W ostatnim czasie, w związku z awarią rury deszczówkowej, która spowodowała podmycie i zapadnięcie kostki brukowej przed dyspozytornią, został przeprowadzony remont tego terenu. Rurę wymieniono, uregulowane zostały odpływy i zmieniono położenie kratek ściekowych, tak aby odpływ wody był bardziej efektywny. Wykonano solidną podbudowę i położono nową kostkę brukową.

Nowy blask zyskała również elewacja budynku administracyjnego, która została odmalowana na biało oraz drzwi wejściowe do zaplecza technicznego, od teraz nowe w mocno niebieskim kolorze.

Za koordynację i sprawne powadzenie prac szczególnie dziękujemy Mistrzowi Januszowi Sierpińskiemu.

Nowe miejsca odpoczynku na bazie oraz na Pogórzu Górnym

Pomysł na nowe ławki na terenie bazy, zrodził się z konieczności dystansowania w związku z panującą epidemią - mówi Pan Prezes – Chcieliśmy zadbać o zachowanie bezpiecznych stref podczas przerw naszych kierowców, więc postanowiliśmy pozyskać z ZDIZ zniszczone i nieużywane ławki, które następnie, własnymi siłami odnowiliśmy. Wyglądające prawie jak nowe, ławki zostały postawione przed dyspozytornią (3) oraz przy zapleczu technicznym i są obecnie bardzo chętnie wykorzystywane przez pracowników – co niezmiernie mnie cieszy, dodaje Prezes.  

Kilka, tak ładnie odnowionych ławek, oznaczonych logo PKA zostało również przekazane mieszkańcom dzielnicy Pogórze. W uzgodnieniu z Radą Dzielnicy w ubiegły piątek ustawione zostały one wzdłuż ulicy Pułkownika Dąbka. Ich postawienie na pewno ucieszy starsze osoby, bo będą mogły teraz odpocząć podczas spaceru lub w drodze do i ze sklepów.

Poniżej zdjęcia odnowionych ławek stojących już na Bazie oraz w dzielnicy Pogórze.  

Fumigacja, ozonowanie i dezynfekcja w PKA.

Mijający weekend (23-24 maja) to jak zawsze tradycyjna fumigacja wszystkich pojazdów oraz powierzchni w biurach, dyspozytorni oraz zaplecza. Wszystkie szatnie oraz magazyny przechodzą ozonowanie. W ten weekend mijają już prawie dwa miesiące współpracy PKA z ekipą p. Janka, współpracy która będzie trwała nadal, w trosce o zdrowie zarówno nas samych, jak i pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Tym razem deszczowa pogoda nie ułatwiała pracy. Autobusy, zgodnie z wytycznymi kierownika wydziału ruchu, zostały poustawiane naprzemiennie - jeden z przodu a drugi nieco cofnięty. Do autobusu wchodził pracownik z zamgławiaczem, tworząc mgłę ze specjalnie dobranego środka chemicznego, dzięki czemu, ten środek dociera do każdego elementu pojazdu. Następnie autobus jest zamykany na około 3 godziny -  by środek mógł zacząć działać i powybijać wszystkie wirusy i bakterie. Po tym czasie musi zostać jeszcze dobrze przewietrzony. Tak przygotowane pojazdy są gotowe do wyruszenia na trasę.

W ciągu tygodnia wszystkie pojazdy przechodzą przynajmniej dwa razy dziennie dezynfekcję. Wnętrza pojazdów są sprzątane i dodatkowo dezynfekowane w miejscach styku, na których najszybciej może dojść do przeniesienie wirusa tj.: uchwyty, poręcze, siedzenie, przyciski, kasowniki. A cała podłoga jest odkażana poprzez opryskiwanie.

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom zaangażowanym w sprzątanie, utrzymanie czystości, dezynfekcję, fumigację czy ozonowanie. Wasza ciężka praca powoduje, że wszyscy pracownicy naszej firmy powinni czuć się bezpiecznie, przy wykonywaniu codziennych obowiązków dla pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Trzymajmy się dzielnie i nie dajmy się koronawirusowi !!!

Sprzątanie Bazy

Wiosna, to czas budzenia się przyrody do życia. Wszystko wokół zaczyna się zielenić, pojawiają się pierwsze kwiaty, co raz cieplejsze promienie słońca powodują, że poprawia się nasze samopoczucie. Aby w naszym najbliższym otoczeniu było również tak miło, na początku kwietnia rozpoczęliśmy wiosenne porządki na bazie i wokół niej.

Pierwszym działaniem jakie zostało podjęte, to było pozbieranie śmieci z terenu bazy, wokół niej oraz wzdłuż ulicy Platynowej do ronda. W sumie uzbierane zostało 45 olbrzymich worków wszelkiego rodzaju odpadów: papierki, butelki szklane i plastikowe, plastikowe opakowania, gruz itp.  Uprzątnięty został również teren za Bazą – okolice skarpy. Kolejnym krokiem, aby ułatwić utrzymanie porządku po wielkim sprzątaniu było przystosowanie dużych, starych, zużytych beczek do pełnienia funkcji pojemnych śmietników. Beczki zostały zregenerowane, pomalowane na gdyńskie kolory słońca i morza i rozstawione na terenie bazy oraz wzdłuż ul. Platynowej. Mamy nadzieję, że od teraz, ilość śmieci walających się wokół znacznie zmaleje.

Poidełka

Na terenie Bazy PKA, w trzech miejscach – Dyspozytornia, Zaplecze Techniczne i Biurowiec zamontowane zostały dystrybutory specjalnie filtrowanej wody. Każdy z dystrybutorów ma 3 nalewaki umożliwiające wybór pomiędzy wodą gazowaną, niegazowaną chłodną i niegazowaną zimną. Dodatkowo, każdy z pracowników wyposażony został w zrobiony ze stali nierdzewnej bidon. Bidony są różnokolorowe, mają naniesione logo PKA oraz unikatowy numer. Takie oznakowanie zostało zastosowane celowo, ze względów higienicznych, aby ograniczyć możliwość omyłkowego użycia nieswojego bidonu. Zamontowany system dystrybucji wody pozwoli nam ograniczyć odpady plastikowe (generowane masowo, szczególnie w okresie letnim, przy zakupie butelek plastikowych z wodą) oraz pozwoli wszystkim pracownikom korzystać, bez ograniczeń, ze smacznej gdyńskiej wody. Z dystrybutorów chętnie korzystają już pracownicy obecni na terenie bazy. Wszyscy będą je intensywnie eksploatowali podczas nadchodzącego lata.

Dodatkowe działania w walce z Covid-19

We wtorek 19.05 przyjechało do naszej firmy długo wyczekiwane urządzenie – dezynfekator „Clean Hands”. Urządzenie rozpakowali i przygotowali do użytkowania Pan Piotr wraz z Panią Anetą. Żółty słupek, który został zamontowany przed budynkiem dyspozytorni będzie teraz służył wszystkim pracownikom a w szczególności kierowcom. Aby zdezynfekować ręce nie trzeba nimi dotykać żadnych przycisków. Spryskiwanie uruchamia się przez przycisk nogą. Mamy nadzieję, że jego użytkowania będzie kolejnym skutecznym elementem walki naszej firmy o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w czasie, ale i również po epidemii. Ponadto, nadal trwają co tygodniowe, przeprowadzane w weekend, kompleksowe dezynfekcje (fumigacja) naszych pojazdów oraz na bieżąco, parokrotnie w ciągu dnia miejsca możliwego styku z patogenem (poręcze, rączki, kasowniki) są dezynfekowane bądź ozonowane.

Dodatkowo, aby rozszerzyć wiedzę na temat możliwości zapewnienia bezpieczeństwa przed zarażeniem się pasażerów w pojazdach, w ostatnich dniach testowaliśmy również urządzenie firmy Pixel do dezynfekcji rąk, montowane przy drzwiach wejściowych do autobusu. Na prezentację urządzenia, którą przeprowadził Pan Leszek Cyrankowski – Prezes firmy Pixel zaproszeni zostali przedstawiciele Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Urzędu Miasta Gdyni. Poniżej można obejrzeć zdjęcia zarówno nowego urządzenia zamontowanego przed budynkiem dyspozytorni oraz zdjęcia z prezentacji urządzenia firmy PIXEL.

Popieramy projekt z Budżetu Obywatelskiego Gdyni

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni, ma ze względu na panującą epidemię nietypową formułę. Projekty zgłoszone w ramach edycji były procedowane praktycznie wyłącznie elektronicznie. Wśród projektów miejskich znalazł się i został pozytywnie zweryfikowany projekt
pn.: „Defibrylatory AED w gdyńskiej komunikacji miejskiej”. Projekt zakłada wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w intuicyjne defibrylatory AED, takie same jakich obsługi uczyli się uczestnicy kursów pierwszej pomocy, przeprowadzonych w naszej firmie pod koniec zeszłego i na początku bieżącego roku. W wyniku przeprowadzonych konsultacji zespół zdecydował, iż w urządzenia aed wyposażone zostaną trolejbusy, w kolejnym edycji BO planowane jest rozszerzenie na autobusy. Jednakże, aby projekt wszedł w fazę realizacji konieczne jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów osób go popierających. Zachęcamy wszystkich pracowników do poparcie tego projektu. Wydrukowane listy znajdują się w sekretariacie oraz na dyspozytorni.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: https://gdynia.zetwibo.pl/projekt/1218

Pracowita majówka w PKA.

Tradycyjna majówka to okazja to odpoczynku i wypoczynku dla większości pracowników. Ale nasza praca w komunikacji miejskiej to codzienny wysiłek by pasażerowie gdyńskich autobusów mogli w sposób bezpieczny i sprawny poruszać się po mieście.

Tradycyjnie już wykonywaliśmy gruntowne sprzątanie i dezynfekcje pojazdów i pomieszczeń. Niezawodny p. Janek ze swoją ekipą i kierowca pan Janusz wykonali ciężką pracę by 4 maja wszystkie pojazdy były czyste i odkażone. Dziękujemy również naszej firmie sprzątającej na czele z p. Lilianą w codziennym czyszczeniu i dezynfekowaniu autobusów i części wspólnych.

Wydział Zaplecza technicznego kontynuował sprzątanie terów przyległych, jak i bazy. Odnowiono stare zdezelowane ławki, otrzymane dzięki pomocy ZDiZ. Posłużą do odpoczynku po pracy dla kierowców i pracowników dyspozytorni.

Ustawione zostały, nowe charakterystyczne żółte beczki na śmieci, przystrzyżono trawniki. Prowadzimy dalsze prace dotyczące odnowienia oznakowania na zapleczu i placu manewrowo-postojowym. Kontynuujemy dalsze sprzątanie bazy.

Komunikacja na majówkę.

W Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. na majówkę wywiesiliśmy nowe flagi.

Polska białoczerwona na środku, po bokach flaga unijna i gdyńska. Pięknie się prezentują.

Wszystkie nasze autobusy, jak również pojazdy z PKM i PKT zostały udekorowane odświętnie białymi i czerwonymi wstążkami.

W piątek, 1 maja, obchodzimy Święto Pracy i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

W sobotę, 2 maja, przypada Święto Flagi, a w niedzielę - 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja.

W piątek oraz w niedzielę czyli 1 i 3 maja – gdyńska komunikacja miejska kursuje tak jak w każdą niedzielę i święta.

W sobotę – 2 maja – obowiązuje sobotni rozkład jazdy.

Wszystkim życzymy udanej majówki. 😊

Cotygodniowa dezynfekcja autobusów PKA

Mijający weekend to tradycyjna fumigacja (dezynfekcja) w naszej firmie.

Te działania podejmujemy bardzo świadomie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pasażerów jak i naszych pracowników.

Pojazdy są odkażane specjalnymi środkami, które zabijają wirusy i bakterie.

Tym razem Kierownik Wydziału Ruchu p. Piotr zaangażował do pomocy dwóch kierowców p. Jana i p. Mirka, którzy pomogli sprawnie przestawiać autobusy. Odpowiednio poustawiane pojazdy to znaczne ułatwienie pracy dla zespołu p. Janka.

Bardzo dziękujemy !!!

Cotygodniowa dezynfekcja była także okazją do zrobienia nietypowych zdjęć autobusów i bazy. Dziś oglądamy fantastyczne zdjęcia zrobione z góry.

Dzień Ziemi w PKA

22 kwietnia został oficjalnie ustanowiony jako Dzień Ziemi 50 lat temu. Jest on obchodzony na całym świecie.

W tym roku pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej aktywnie włączyli się w porządkowanie naszej planety.

Prezes Lech Żurek z grupą z zaplecza technicznego z dużym entuzjazmem już od godziny 6.00 rano rozpoczęli sprzątanie terenów przede wszystkim wokół bazy. Perfekcyjnie akcją dowodził Mistrz Tomek Stawicki. W przeciągu ponad 9-ciu godzin zebrano ponad 18 worków śmieci, które przesortowano przede wszystkim na plastik, metale i szkło.

Będziemy kontynuowali oczyszczanie Ziemi w następnych dniach.

Brawo Pracownicy PKA !!!!

Medialny sukces naszej akcji społecznej 😊

Nasza akcja społeczna, dotycząca noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, odniosła olbrzymi sukces medialny. Pojawienie się w dniu 14 kwietnia 2020 r. na liniach komunikacji publicznej w Gdyni dwóch autobusów z maseczkami było bardzo szeroko opisywane i komentowane, zarówno na łamach gazet jak i w programach: telewizyjnych, informacyjnych oraz w Internecie.

Poniżej przedstawiamy linki do stron, na których informowano o naszej akcji:

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynskie-autobusy-w-maskach,548890

http://infobus.pl/gdynia-odpowiada-wirusowi-maseczko-busy-_more_123063.html

https://gdansk.tvp.pl/47561840/14042020-1830 - od minuty 9:30

https://tvn24.pl/pomorze/koronawirus-w-polsce-autobusy-w-maseczkach-na-ulicach-gdyni-4554322

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-04-16/autobusy-w-gdyni-przypominaja-o-obowiazku-noszenia-maseczek/

https://dziennikbaltycki.pl/koronawirus-w-gdyni-gdynskie-autobusy-i-pomniki-w-maseczkach-podczas-pandemii-miasto-zacheca-do-zaslaniania-ust-i-nosa-zdjecia/ar/c1-14920164

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Na-ulice-Gdyni-wyjechaly-autobusy-w-maseczkach-n144281.html

https://trojmiasto.tv/Gdynskie-autobusy-w-maseczkach-Gdynia-14-04-2020-video-41563.html

https://gdynia.naszemiasto.pl/gdynskie-autobusy-w-maseczkach-tak-miasto-podczas-pandemii/ar/c1-7653821

https://www.se.pl/trojmiasto/autobusy-w-gdyni-zachecaja-do-noszenia-maseczek-zdjecia-aa-LKJr-JS7D-PY8r.html

https://www.rmf24.pl/zdjecie,iId,2873624,iAId,365121

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/109096-gdynskie-autobusy-przypominaja-o-obowiazku-zaslaniania-nosa-i-ust-dwa-pojazdy-wyjechaly-na-ulice-w-maskach-ochronnych

http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/132841/gdynskie_autobusy_kursuja_w_maskach

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/trojmiasto/gdynia-autobusy-w-maseczkach/chdxb2e

https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/44323-w-gdyni-maski-nosza-nawet-autobusy

https://mlodagdynia.pl/pl/698_koronawirus/39898_zakryj-usta-i-nos-akcja-zkm-promujaca-noszenie-maseczek.html

https://szklokontaktowe.tvn24.pl/odporny-rzad,1012863.html – 2 część programu

https://tymczasemwrumi.pl/2020/04/14/autobusy-zkm-gdynia-zalozyly-maski/

http://www.aktualnosci24.com/tech/autobusy-w-maskach-na-ulicach-gdyni/939695-wiadomosci

https://kfp.pl/zamaskowane-autobusy-w-gdyni-przypominaja-o-obowiazku-noszenia-maseczek-ochronnych

zdjęcie z portalu gdynia.pl, autor: ZKM Gdynia

Autobusy w maseczkach

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania obowiązywał będzie nakaz zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu, ale już dzisiaj wyjechały na dwie linie autobusowe (R i 141) autobusy w maseczkach.

Ta nietypowa akcja społeczna, przeprowadzona przez PKA, ma na celu edukować, zachęcać i przypominać, iż w trosce o nas samych ale również osoby, z którymi spotykamy się na co dzień (na ulicy czy też w sklepie) powinniśmy zasłaniać nos i usta. To czym je zasłonimy nie jest tak istotne, jak sam fakt, że to zrobimy, o czym przypominać będą również wyświetlane na autobusach podczas postojów i przejazdów technicznych napisy „Noś maskę” i „Zakryj usta i nos”.

Dzisiejsza akcja naszej firmy spotkała się z niezwykle szerokim zainteresowaniem wśród dziennikarzy. Na Bazie pojawili się przedstawiciele TVN24, Polsatu, TVP3 Gdańsk. Wywiad dla mediów udzielił Pan Prezes Lech Żurek oraz Pani Sylwia Kornicka, która jest autorką maseczek „dla autobusów”.

Prosimy wszystkich pracowników PKA, pasażerów komunikacji miejskiej, mieszkańców Gdyni, wszystkich Państwa – zasłaniajcie w przestrzeni publicznej nos i usta!. Jeśli będziemy zdyscyplinowani, to jest nadzieja na stopniowy rozruch gospodarki i powrót do bardzie normalnych warunków życia i pracy.

Maseczki!

W tym roku wszyscy pracownicy PKA otrzymali w prezencie świątecznym po 2 maseczki wielorazowego użytku, ze specjalnymi życzeniami od Prezesa Lecha Żurka. Prezent nietypowy ale jednak niezwykle adekwatny do obecnej sytuacji. Zakrywanie nosa i ust będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej dla wszystkich osób od dnia 16 kwietnia 2020r. Ale apelujemy aby korzystać z nich już dziś!. W tym trudnym czasie, każdy z nas musi wykazać się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo swoje ale również innych. Niestety możemy być bezobjawowymi, nieświadomymi nosicielami wirusa i aby uchronić osoby, które z jakiegoś powodu mają obniżoną odpornością, osoby starsze lub po prostu chorujące, powinniśmy zasłaniać nos i usta. PKA, od początku pojawienia się epidemii, stara się zrobić wszystko aby koronowirus przyniósł jak „najmniejsze żniwo”: dezynfekowane są pojazdy, zaplecze techniczne i biura. Na bieżąco sprzątane są i dezynfekowane powierzchnie najczęściej dotykane, przeorganizowana została praca, tak aby każdy czuł się bezpiecznie.
Teraz prosimy wszystkich, korzystajmy z maseczek i dbajmy wspólnie o zdrowie nasze i naszych bliskich.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Szanowni Państwo!

drodzy pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

Czas tegorocznych Świąt Wielkanocnych to szczególny okres. Wszyscy zapewne mieliśmy oryginalne plany i zamierzenia, które niestety musieliśmy przełożyć, bądź pozmieniać.

Dziś myśli koncentrujemy przede wszystkim na sprawach zdrowia i bezpieczeństwa naszych bliskich i nas samych. Rozprzestrzeniający się koronawirus, to bardzo niebezpieczny patogen.

Musimy teraz szczególnie pamiętać o podstawowych zasadach higieny i zachowaniu bezpieczeństwa. Używanie płynów dezynfekujących, jednorazowych rękawiczek czy maseczek jest dziś sprawą bardzo istotną i ważną.

 

Nasza firma podjęła dotychczas wiele czynności, by w tym trudnym czasie należycie zadbać o zdrowie i życie pracowników i pasażerów, mamy nadzieje, że nasze działania przyczyniły się do tego, że czują się Państwo bezpieczniej wykonując swoje codzienne obowiązki.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, jakże innych niż wszystkie poprzednie, Życzymy Państwu i Państwa rodzinom dużo zdrowia, wiary, miłości i nadziei na pokonanie trudności (tych małych i tych wielkich) byśmy mogli z radością patrzeć w przyszłość. Musimy być silni i wytrwali.

Prosimy WAS dbajcie o siebie i swoich bliskich.

 

Prezes Lech Żurek, Prokurenci oraz Rada Nadzorcza

 

 

Fumigacja, czyli kolejna dezynfekcja w pojazdach

Kolejny weekend, kolejna dezynfekcja wszystkich pojazdów należących do PKA Gdynia. W dniu wczorajszym (sobota) zdezynfekowanych zostało 46 autobusów a dzisiaj następne 32. Powtarzamy te działania po raz 3 ale zapewniamy, zarazem pracowników jak i pasażerów, będziemy te dezynfekcje wykonywali tak długo jak długo będzie to niezbędne. Pan Prezes Lech Żurek podpisał stałą umowę z firmą, która w profesjonalny sposób wykonuje prace w naszych autobusach i pomieszczeniach na Bazie.

Ponadto, wprowadziliśmy zmiany w obszarze dyspozytorni. Wyznaczyliśmy liniami strefy, tak by zachować wymagane odstępy pomiędzy kierowcami podczas odbierania dokumentów. Kolejnym krokiem, planowanym do wprowadzenia w tym tygodniu będzie usprawnienie samego procesu ich wydawania.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich ZOSTAŃMY W DOMU, jeśli tylko to możliwe!

Kolejna dezynfekcja

Podczas weekendu przeprowadzona została ponowna dezynfekcja, zarówno pojazdów, jak i pomieszczeń znajdujących się na Bazie. Prace, po raz kolejny wykonał p. Janek wraz z pracownikami, którym serdecznie dziękujemy za opiekę szczególnie nad taborem. Z naszej strony cała akcję nadzorował i przeprowadził Pan Piotr Raikowski. Doskonała współpraca zapewnia sprawne przeprowadzenie prac dezynfekcyjnych. Na placu autobusy są ustawiane naprzemiennie (jeden z przodu, drugi cofnięty). Do autobusu wchodzi pracownik z zamgławiaczem, pokrywa specjalnym środkiem cały pojazd, następnie pojazd jest zamykany na 3 godziny, tak aby środek mógł zadziałać. Po tym czasie jest wietrzony. Poniżej prezentujemy zdjęcia oraz krótki film z przeprowadzonych prac.

Wszystkie te działania mają poprawić poczucie bezpieczeństwa każdego z nas - pracowników PKA oaz zapewnić troskę o bezpieczeństwo pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Wszystkim przypominamy: Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Jeśli musisz, załatw sprawę szybko i sprawnie, tak aby zminimalizować czas przebywania na zewnątrz i narażenia się na styczność z wirusem.

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus .

Specjalnie oznakowane pojazdy już w trasie

Po całonocnych przygotowaniach wyjechały już na trasę autobusy ze specjalnie oznakowanym wnętrzem. Dla bezpieczeństwa podróżujących i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia ograniczającym liczę pasażerów, siedzenia w autobusach oznakowane zostały specjalnymi plakietkami wskazującymi gdzie nie należy siadać. Miejsca siedzące zostały tak rozplanowane, aby pasażerowi, po ich zajęciu, znajdowali się w bezpiecznej odległości od siebie. Jako pierwszy oznakowany został autobus 5239, który rano wyruszył na trasę linii R.

Dziękujemy wszystkim pracownikom gdyńskiej komunikacji za wyjątkowo ciężką pracę w tym ostatnim czasie. W szczególności podziękowania należą się KIEROWCOM.

Mamy nadzieję, iż podjęte na tak szeroką skalę działania oraz odpowiedzialność nas wszystkich przyniosą oczekiwany skutek i pokonamy tego niewidzialnego wroga.

Jest nadzieja na lepsze jutro!

Dezynfekujemy pojazdy!

Dzisiejsza noc jest kolejną, w czasie której dezynfekujemy wszystkie pojazdy PKA. Działania takie prowadzimy również w pomieszczeniach dyspozytorni, warsztatowych oraz biurowych znajdujących się na terenie bazy. Z naszej strony staramy się robić wszystko, co pozwoli pasażerom i naszym pracownikom czuć się bezpieczniej, w tym ciężkim i nieprzewidzianym dla nas czasie.

Ponownie na nasze zlecenie, w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa, w szczególności tych osób, które w obecnej sytuacji zmuszone są do korzystania z komunikacji miejskiej, wyspecjalizowana firma przeprowadziła pełną dezynfekcję autobusów metodą zamgławiania. Ponadto, codziennie, na bieżąco, prowadzimy dezynfekcję poręczy, kasowników, uchwytów i przycisków pojazdów, które po wykonanym kursie zjeżdżają z linii.

W miarę możliwości operacyjnych firmy, która wykonuje taką dezynfekcję, będziemy ją ponawiali co tydzień, aż do czasu ustania zagrożenia.

Ponieważ zbliżające się dni mogą się okazać kluczowe w walce z koronawirusem, zwracamy się z prośbą do wszystkich Państwa o pozostanie w domu. Zróbmy to w trosce o siebie i innych!

Działamy prewencyjnie!

Dzisiaj w godzinach nocnych i wczesnoporannych specjalistyczna firma, działająca również na zlecenie stacji sanitarno-epidemiologicznej, wykonała profesjonalną dezynfekcję wszystkich pojazdów PKA, dyspozytorni oraz pomieszczeń biurowych i serwisowych.

Zarówno autobusy jak i pomieszczenia zostały zdezynfekowane specjalistycznym środkiem, którego działanie ogranicza możliwość „przeżycia” wirusa w przypadku styku z zabezpieczoną powierzchnią.

Działania takie, mamy nadzieję, spowodują, iż zarówno kierowcy, pracownicy firmy jak i pasażerowi będę się czuli bezpieczniej podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Ponadto, od dnia dzisiejszego do odwołania, oprócz wcześniej wprowadzonej codziennej dezynfekcji poręczy, uchwytów, przycisków i kasowników, dedykowana osoba będzie dezynfekowała ww. miejsca w pojeździe zjeżdżającym do bazy, po zakończonym kursie. Oznacza to, że w każdym pojeździe powierzchnie najbardziej narażone na przeniesienie wirusa, będą czyszczone parokrotnie w ciągu dnia.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich o zachowanie spokoju, w tym trudnym dla nas czasie. Informacje, na temat bieżącej sytuacji, czerpmy jedynie z wiarygodnych źródeł, najlepiej stron rządowych tj.: https://www.gov.pl/web/zdrowie oraz stron samorządowych www.gdynia.pl . Dopilnujmy higieny, rąk, twarzy i innych odkrytych części ciała. W razie możliwości pozostańmy w domu!

Ograniczenie dostępu do pomieszczeń!

Ograniczenie dostępu do pomieszczeń!

Mając na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem informujemy, iż od dnia dzisiejszego tj. 13 marca 2020 r. do odwołania ograniczony zostaje dostęp do pomieszczeń dyspozytorni. Do dyspozycji kierowców pozostaje pomieszczenie kuchni i toalety. W miarę możliwości, prosimy o zminimalizowanie spotkań również w tym obszarze.

Od poniedziałku 16.03.2020 r. wprowadzona zostanie na dyspozytorni organizacja pracy w taki sposób aby Kierowcy mijali się podczas pobytu w budynku.

Jednocześnie, od dnia dzisiejszego do odwołania zamknięty zostaje dostęp do pomieszczeń biurowych. Drzwi główne będą przez cały czas zamknięte. Zakaz dostępu dotyczy również wejścia od strony warsztatu.

Jeżeli mają Państwo konieczność załatwienia spraw w kasie, będzie ona czynna we wtorki i piątki w godzinach od 7:00 do 14:30. Dostęp do kasy, jedynie wejściem przez warsztat.

Wszelkie sprawy wymagające kontaktu z pracownikami biura prosimy załatwiać mailowo lub telefonicznie.

Przypominamy o zachowaniu szczególnej higieny oraz rekomendujemy, również w czasie wolnym, pozostanie w domach!

Im skuteczniej ograniczymy rozprzestrzenianie się patogenu, tym szybciej nasza wspólna praca wróci na dotychczasowe zasady.

 

WAŻNE

Szanowni Państwo,

W związku z podjętą przez Premiera Rady Ministrów decyzją o zamknięciu, do 25 marca 2020 r. wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków informujemy, iż o planowanej nieobecności w tym okresie, w związku ze sprawowaną opieką nad dziećmi, wystarczy poinformować pracodawcę telefonicznie lub mailowo. Nie ma konieczności osobistej wizyty w firmie!. Wypełniony druk „Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły” należy dostarczyć dopiero po zakończeniu okresu opieki.

Ponadto, zwracamy się do wszystkich pracowników PKA z prośbą o zachowanie szczególnej higieny w tym okresie, dokładnym myciu rąk, w razie potrzeby używając płynów dezynfekujących. Prosimy również o ograniczenie wszelkich kontaktów do minimum. Jeśli nie mają Państwo pilnej sprawy do załatwienia w biurze, prosimy o odłożenie jej do czasu ogłoszenia przez władze zmniejszenie zagrożenia. Jeśli sprawa wymaga pilnego kontaktu, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub maliowy.

Do wszystkich kierowców zwracamy się ze szczególną prośbą o ograniczenie czasu spędzanego na dyspozytorni, gdzie poprzez dużą liczbę osób może dojść do zarażenia.

Aby zwiększyć Państwa bezpieczeństwo, do odwołania została zawieszona sprzedaż biletów. W pojazdach są dostępne atomizery z środkiem dezynfekującym do rąk a wszystkie powierzchnie styku takie jak: poręcze, kasowniki, wszelkie uchwyty codziennie są przecierane płynem dezynfekującym. Jeśli zajdzie taka konieczność, częstotliwość tych czynności może zostać zwiększona.

Kolejne decyzje, w związku z zagrożeniem Covid-19 (koronawirusem) będą podejmowane w oparciu o rozwój sytuacji.

Wzór ww. oświadczenie znajduje się poniżej do pobrania.

Istotne informacje w związku z zagrożeniem zakażeniem Koronawirusem

Szanowni Państwo,

Pojazdy komunikacji zbiorowej, w związku z liczba osób które nimi podróżują, są miejscem w którym może dojść do przeniesienia wirusa pomiędzy ludźmi. W celu zminimalizowania zagrożenia oraz zgodnie z Zarządzeniem wydanym przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wszystkie pojazdy PKA Sp. z o.o, w tym w szczególności: poręcze, uchwyty, przyciski są dodatkowo, codziennie czyszczone przy wykorzystaniu płynów dezynfekujących. Dodatkowo, od dnia jutrzejszego zmieniony zostanie sposób otwierania drzwi do autobusów – wszystkie drzwi, równocześnie, zamiast przez pasażera, będą otwierane przez kierowcę.

Ponadto, dla wszystkich pracowników naszego przedsiębiorstwa, w łazienkach zamieszczona została instrukcja jak prawidłowo myć ręce oraz dodatkowo płyn dezynfekujący.

Poniżej znajduje się link do artykułu na stronie Urzędu Miasta Gdyni zbierającego wszystkie najistotniejsze informacje na temat wirusa oraz zamieszczone zostały, do pobrania, materiały informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz przez naszego Inspektora ds. BHP tj.: zalecenie co zrobić, aby ograniczyć możliwość zarażenia oraz z kim się skontaktować w razie podejrzenia zakażeniem.

Link do szczegółowych informacji

 

Rower cargo czyli ekologiczny przewóz niewielkich towarów

Już od 2018 roku można w Gdyni korzystać z rowerów cargo, czyli takich które mają zamontowaną dodatkową skrzynię do przewozu nie za dużych gabarytowo towarów. Początkowo rowery cargo były dostępne jedynie dla przedsiębiorców, instytucji i organizacji pozarządowych. Od pewnego czasu może z nich skorzystać każdy z mieszkańców Gdyni. I tak do dyspozycji są rowery mające skrzynie różnej wielkości i pakowności, do nawet 100 kg. W skrzyniach zamontowane są też ławeczki, które pozwalają przewieźć nimi dzieci. Jazdę wspomagają silniki elektryczne, także przewóz towarów nie będzie zbyt dużym wysiłkiem dla osoby korzystającej z normalnego roweru turystycznego.

Link do pełnej informacji na temat zasad korzystania oraz rezerwacji rowerów cargo: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/wyprobuj-rower-do-zadan-specjalnych,543489 oraz

https://www.mobilnagdynia.pl/rower/603-cargo-instrukcja

Zdjęcie pobrane ze strony www.mobilnagdynia.pl/rower

Konferencja GAIT i Mercedesa w Gdańsku

Po okresie testów autobusu elektrycznego Mercedes e-citaro przyszedł czas na podsumowanie. Świetną okazją ku temu jest dzisiejsza konferencja zorganizowana przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz firmę EvoBus Sp. z o.o. producenta autobusów Mercedes.

Na 34 piętrze jednego z budynków Olivia Star odbywa się konferencja pt.: Elektromobilności prowadzona przez Pana Tammo Voigt pełnomocnika Daimler Buses ds. e Mobility. Prezentowane są innowacyjne rozwiązania w zakresie elektromobilności, zastosowane w autobusach miejskich marki Mercedes. Ze strony PKA udział w konferencji biorą Prezes Lech Żurek, Dyrektor Jacek Szemraj oraz Tomasz Stawicki oraz Adam Osadowski.

Rynek Autobusów w Polsce

Na branżowym portalu Infobus.pl pojawił się ciekawy artykuł na temat sytuacji na rynku nowych autobusów. Autorzy zwracają uwagę, na wyraźny wzrost liczby autobusów elektrycznych wśród autobusów miejskich. Związane jest to z pozyskanymi przez Miasta dotacjami ze środków UE.

Planowany przez PKA na przyszły rok zakup 24 autobusów elektrycznych, w związku z realizacją projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” również przyczyni się do rozwoju rynku pojazdów elektrycznych w Polsce, a równocześnie przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Zachęcamy do zapoznania się a artykułem.

Link http://infobus.pl/polski-rynek-nowych-autobusow-01-2020_more_121499.html

Do pracy jeżdżę rowerem 2020

Konkurs zaczyna się 02 marca i kończy 25 października 2020 r.

Istnieje już możliwość rejestracji uczestnictwa w wyścigu. W tym celu należy założyć profil na stronie internetowej konkursu www.dopracyjaderowerem.mobilnagdynia.pl.

Pracownik, który odbędzie min. sześć podróży rowerem do/z pracy w tygodniu, otrzyma w następnym tygodniu „śniadanie rowerowe”. Po wyczerpaniu limitu „śniadań rowerowych” każdy z uczestników konkursu, który odbędzie min. 24 podróże rowerem do/z pracy w ciągu kolejnych czterech tygodni wyznaczonych przez Organizatora, nabywa prawo do otrzymania 1 produktu z kategorii „rowerowe atrybuty”, które będą wydawane do wyczerpania puli.

PĄCZKOBUS

Miło nam poinformować, że nasz „pączkobus” zrobił prawdziwą furorę!

Nasza akcja zorganizowana wraz z firmą Mercedes – producentem autobusu E-Citaro, na którym zamontowany był „pączek”, spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród osób, które miały okazję poczęstować się pączkami rozdawanymi w Tłusty Czwartek, jak również w mediach, które chętnie całą akcję opisały. Artykuły można było przeczytać na stronach www: gdynia.pl, trójmiasto.pl oraz na branżowym portalu infobus.pl.

Linki do artykułów poniżej.

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/paczkobus-tylko-wgdyni,547784

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Paczki-w-i-na-elektrycznym-autobusie-w-Gdyni-n142450.html

http://infobus.pl/tlusty-czwartek-gdynia-proponuje-paczkobusa-film-_more_121406.html

 

Tłusty czwartek w PKA z Mercedesem eCitaro!

W jednym z najsympatyczniejszych dni w roku, w Tłusty Czwartek, Prezes Lech Żurek wraz z przedstawicielami Mercedesa (producenta testowanego obecnie w naszej firmie autobusu elektrycznego Mercedes Citaro) zorganizowali słodką akcję, dla pasażerów komunikacji miejskiej w Gdyni. Na niektórych przystankach i w autobusach można było dzisiaj poczęstować się bezpłatnym pysznym pączkiem.

Do wspólnej akcji zaproszeni zostali przedstawiciele Miasta. Pasażerów komunikacji miejskiej częstował sam Pan Prezydent Wojciech Szczurek oraz Wiceprezydent Michał Guć. Akcja związana z promowaniem aktywnego korzystania z komunikacji miejskiej spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem napotkanych osób. Pączki wszystkim smakowały i pomimo bardzo dużej ich ilości na pokładzie naszego „Pączkowego busa”, szybo znikały.

Autorką wielkiego pączka zamontowanego na autobusie jest, podobnie jak czapki Mikołaja, nasza niezawodna Pani Sylwia.

Turniej „Gramy dla Artura”

W sobotę 15.02.2020r. odbył się w szkole nr 43 przy ulicy Porębskiego 21 Turniej Pogórze CUP.

W tym roku turniej halowej piłki nożnej połączony był z akcją charytatywną na rzecz chorego na SM Artura Greszta. Pan Artur, do czasu ataku choroby, był podopiecznym (trenował) piłkę nożną w Arce. Obecnie, pomimo tej ciężkiej choroby, pozostał zagorzałym kibicem klubu.

W turnieju wzięło udział 21 zespołów, wśród nich zespół PKA Gdynia, który ostatecznie zdobył III miejsce.

Oprócz turnieju odbyła się licytacja gadżetów związanych z Arką Gdynia. Zebrana kwota zostanie przekazana na rehabilitację Pana Artura.

Kolegom z PKA gratulujemy zdobytego miejsca i dziękujemy za udział w akcji charytatywnej.

Zdjęcia pochodzą z fotorelacji znajdującej się na stronie https://www.arka.gdynia.pl/news,22312-zagrali-i-licytowali-dla-artura.html Zachęcamy do obejrzenia.

Autobus Mercedes E-Citaro na testach w PKA

Od dzisiaj do 25.02.2020 r., na liniach obsługiwanych przez PKA, będzie można spotkać autobus Mercedes E-Citaro.

W pełni elektryczny autobus przyjechał na testy do Gdyni i będzie go można spotkać przez najbliższy tydzień na terenie całego Miasta. Jego podróże zostały zaplanowane tak, aby jak największa liczba mieszkańców miała szanse go zobaczyć w czasie swojego codziennego korzystania z komunikacji miejskiej.

Testy autobusu elektrycznego Mercedes E-Citaro związane są z przygotowaniami spółki do realizacji projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”, w ramach którego planowany jest m.in zakup 24 autobusów elektrycznych.

BIEG URODZINOWY GDYNI

Dnia 16 lutego odbył się bieg urodzinowy Gdyni na dystansie 5 i 10 km. Mimo ciężkich warunków pogodowych uczestnicy biegu reprezentujący Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o. o. ukończyli bieg. Gratulujemy.

BUDŻET OBYWATELSKI 2020

Budżet Obywatelski Gdynia 2020

Przypominamy, że zostało już naprawdę mało czasu! Do dnia 24 lutego br. można składać wnioski na małe i duże projekty, które mają szansę zostać sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Gdyni. Gdynia, na działania mające poprawić jakość życia mieszkańców przeznaczy aż 10 001 536,38 zł.

Miło nam poinformować, że w tym roku również PKA dołącza się do budżetu obywatelskiego! Staramy się, aby w autobusach kursujących na linii 141, która jest obsługiwana w dużej części przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o., zostały zamontowane defibrylatory mogące uratować życie mieszkańców Gdyni oraz odwiedzających nasze miasto turystów.

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną BO.

Więcej informacji na stornie https://www.bo.gdynia.pl/

NOWY WSPÓLNY BILET DLA METROPOLII

Dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców naszej metropolii!

W dniu 12.02 br. podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG) włodarze Gdańska, Gdyni i Sopotu przedstawili pozostałym członkom Związku, założenia dotyczące wprowadzenia nowego wspólnego biletu. Bilet ten miałby obowiązywać na terenie 14 gmin zrzeszonych w ramach MZKZG i uprawniać do podróżowania po ich terenie wszystkimi środkami transportu publicznego czyli autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz Szybką Koleją Miejską, Pomorską Koleją Metropolitalną oraz PolRegio.

Wyjątkowo atrakcyjna ma być cena takiego biletu. Bilet metropolitalny normalny - 150 zł a bilet metropolitalny ulgowy – 75 zł.

Harmonogram wprowadzenia nowego biletu zakłada, że byłby on dostępny od 1.07.2020 r. Aby do tego doszło, wszystkie gminy, członkowie MZKZG muszą do tego czasu przyjąć odpowiednie uchwały

Poniżej znajduje się link do materiału z konferencji prasowej, podczas której Panie Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka – Spychała przedstawiła założenia funkcjonowania nowego biletu.

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/razem-o-wspolnym-bilecie,547562

Zdjęcie zostało pobrane ze strony gdynia.pl, autor zdjęcia Kamil Złoch

Najlepsze życzenia dla Gdyni!

10 lutego Gdynia obchodziła kolejną, już 94 rocznicę, nadania jej praw miejskich. Z tej okazji w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Podczas sesji wręczone zostały nagrody "Czas Gdyni" dla najlepszych inwestycji 2019 r. oraz wręczone zostały Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni". Obchodom urodzin Miasta towarzyszyło wiele dodatkowych imprez m.in w Muzeum Miasta Gdyni przygotowano pokaz filmów z lat 20 ubiegłego wieku oraz w Konsulacie Kultury premierę albumu poświęconego Gdyni. PKA dołącza się z życzeniami dla Gdyni, mając nadzieję, że realizacja projektu zakupu 24 autobusów elektrycznych i budowy stacji ładowania stanie się znaczącym elementem dalszego, wspaniałego rozwoju Miasta.

UMOWA O DOFINANSOWANIE PODPISANA!

Dzień 21 listopada 2019 roku był dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. dniem bardzo szczęśliwym. Tego dnia firma otrzymała oficjalną informację o przyznaniu środków z funduszy unijnych na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” .

Z radością informujemy, iż dnia 30 stycznia 2020 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury, Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. - Lech Żurek oraz Pani Joanna Lech - p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali umowę, która reguluje przyznanie środków unijnych na wspomniany projekt. Planowane jest, że projekt zostanie zrealizowany przez PKA do końca 2021 roku.
Na uroczystości, podczas której podpisanych zostało 10 umów o dofinansowanie projektów, obecna była również Wiceprezydent Gdyni – Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała, Pani Wiceprezydent, podczas swojej krótkiej przemowy wspomniała, że ta inwestycja polepszy życie mieszkańców Gdyni. Podziękowała również Prezesowi i pracownikom spółki oraz innym zaangażowanym jednostkom za pracę włożoną w przygotowanie projektu.
Gdynia jest jednym z trzynastu miast, które otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach na realizację projektów polegających m.in na zakupie autobusów elektrycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalnym artykułem na temat dzisiejszego wydarzenia opublikowanym na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod adresem: https://www.cupt.gov.pl/aktualnosci/1610-460-milionow-zlotych-z-ue-na-zeroemisyjny-transport-publiczny-w-polskich-miastach .

 

DIALOG TECHNICZNY

Informujemy o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego poprzedzającym wszczęcie postępowania o udzielenia zamówienia na: dostawę 24 autobusów elektrycznych w związku z realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.

28.01.2020
Informacja z dnia 28.01.2020 roku - Wydłużenie terminu dialogu technicznego do dnia 5.02.2020 roku.

06.02.2020
Informacja z dnia 06.02.2020 roku - Informacja o zakończeniu dialogu technicznego.

NOWY BUSPAS W GDYNI

Miasto Gdynia rozbudowuje swoją sieć buspasów.

Najnowszy buspas, o długości ok.700 metrów, od paru dni funkcjonuje na ul. Wielkopolskiej (na odcinku od rozwidlenia jezdni przed ul. Lidzką do przystanku ul. Racławicka). Buspas ten jest szczególnie istotny dla mieszkańców dzielnic Karwiny i Dąbrowa, gdyż powinien znacząco skróci czas dojazdu komunikacją zbiorowa do tych dzielnic, jedna z najbardziej zatłoczonych ulic w Gdyni.

Kolejny buspas powstanie do końca stycznia na ul. Rolniczej na odcinku od ul. Kieleckiej do początku prawoskrętu w ul. Chwarznieńską. Konsekwentne działanie Miasta, polegające na rozbudowie sieci buspasów mają na celu usprawnienie funkcjonowania transportu publicznego oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego korzystania z komunikacji miejskiej. Działanie te uzupełniają przewoźnicy inwestując w komfortowe i nowoczesne pojazdy.

Gala Gdyńskiego Sportu 2019

Dnia 13 stycznia 2020 roku w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej odbyła się Gala Gdyńskiego Sportu. Podczas uroczystej gali zasłużonym sportowcom miasta Gdynia wręczono statuetki w postaci Złotych Żagli oraz nagrody pieniężne. W trakcie uroczystości wyróżniono również partnerów gdyńskiego sportu. Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. jako czynni sportowcy dumnie reprezentowali firmę podczas uroczystego wydarzenia.
Dziękujemy.

SOS Ciapkowo - Podziękowanie

W dniu dzisiejszym oddaliśmy do schroniska Ciapkowo w Gdyni rzeczy zebrane przez pracowników firmy. Serdecznie dziękujemy każdej osobie, która wzięła udział w akcji i zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji, o której również poinformujemy na naszej stronie internetowej.

Pamiętajmy DOBRO WRACA 😊

WIGILIA PRACOWNICZA

Tradycyjnie, dnia 24 grudnia pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. spotkali się na stołówce zaplecza technicznego by złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Ewangelię i modlitwę przeprowadził Ksiądz Grzegorz Miloch, Prezes Lech Żurek złożył pracownikom pozdrowienia zarówno od Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Nie zabrakło również ciepłych słów od  Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, które przekazał Pan Zdzisław Leonarczyk. W blasku świec, przy aromacie barszczu z pasztecikiem spędziliśmy wyjątkowy czas, który napełnił nas energią na nowy rok.

WESOŁYCH ŚWIĄT

POŻEGNANIE 5248

Dziękujemy za liczne przybycie i symboliczne pożegnanie pierwszego „przegubu” wyprodukowanego przez Solaris Bus & Coach w 1999 roku. Wspomniany autobus dnia 20 grudnia 1999 roku rozpoczął swoją służbę w PKA sp. z o.o. otrzymując numer 5248. To dla nas duże wyróżnienie, po 20 latach dnia 20 grudnia 2019 roku odprowadzić tak wyjątkowy pojazd na zasłużoną emeryturę i nadać mu nowy numer 5448.

PIERWSZY W POLSCE KONTRBUSPAS

W dniu 16 grudnia 2019 roku, Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otworzyła kontrbuspas. Pierwszy, poranny przejazd nowo uruchomionym buspasem obejmującym leśny odcinek ulicy Chwarznieńskiej przypadł autobusowi należącemu do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. o numerze bocznym 5251. W porannym kursie, obejmującym nowy kontrbuspas, wzięli udział zarówno pasażerowie gdyńskiej komunikacji miejskiej jak i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk oraz radny miasta Jakub Ubych.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie gdynia.naszemiasto.pl. Link do artykułu poniżej.

ARTYKUŁ

POŻEGNANIE PIERWSZEGO PRZEGUBOWEGO SOLARISA

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej zaprasza wszystkich miłośników i przyjaciół komunikacji miejskiej, na niezwykłe pożegnanie pierwszego „przeguba” wyprodukowanego przez Solarisa. Zjechał on z linii produkcyjnej w Bolechowie w 1999 roku. Na gdyńskie trasy wyjechał 20 grudnia wspomnianego roku. W barwach PKA otrzymał numer 5248, który w październiku br. zmienił na 5448.

Autobus ten, właśnie kończy swoją służbę i w pełni zasłużył na wyjątkowe pożegnanie.

W związku z tym, PKA zaprasza wszystkich chętnych, na ostatnią przejażdżkę. Odbędzie się ona w dniu 20 grudnia 2019 roku, dokładnie w 20 tą rocznicę pierwszego kursu w naszym mieście.

Rozpocznie się od wyjazdu z bazy PKA o godz. 8:40, następnie o godz. 8:50 autobus przejedzie pod Zarząd Komunikacji Miejskiej skąd wyruszy w swoją podróż sentymentalną po Gdyni.

Na pokładzie autobusu zagoszczą kierowcy, którzy zapisali się w jego historii oraz miłośnicy i pasjonaci z naszej branży.

Zapraszamy serdecznie. To będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć i pożegnać kawałek historii nie tylko gdyńskiej komunikacji miejskiej.

SZKOLEŃ CIĄG DALSZY

O prowadzonych, od paru dni w naszej firmie szkoleniach z pierwszej pomocy informuje również portal www.gdynia.pl. Artykuł znajduje się w linku poniżej.
LINK DO ARTYKUŁU

To naprawdę ważne aby wiedzieć, jak pomóc drugiej osobie, szczególnie w sytuacji zagrożenia życia.

Dziękujemy wszystkim pracownikom, którzy dotychczas wzięli aktywny udział w kursie. Kolejnych serdecznie zapraszamy.

SPORT TO ZDROWIE

Nasza firma kibicuje sportowym inicjatywom pracowników.
W PKA mamy drużynę siatkarską i drużynę piłki nożnej. Zarząd PKA z okazji mikołajek wręczył piłki do gry naszym zakładowym sportowcom.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH. TAK TRZYMAĆ!

(Po) Mikołajkowe spotkanie przy kawie

W poniedziałek 9 grudnia br. spotkaliśmy się razem w dyspozytorni: Kierowcy, Dyspozytorzy, Zarząd, Prokurenci oraz nowa kadrowa Beata Linda.
Przy kawie i ciastku porozmawialiśmy o naszych sukcesach i wyzwaniach.
Prezes i Dyrektor omówili projekt „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań.”, na który PKA otrzymało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.Bardzo ważnym tematem była również nowa umowa powierzenia, która wzbudziła żywą dyskusję.
Teraz czeka nas cykl spotkań przy kawie z Zapleczem Technicznym.

Warto rozmawiać i dzielić się pomysłami.
JESTEŚMY ZESPOŁEM. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

Tak bawiliśmy się w Mikołajki

Dzień 6 grudnia dla komunikacji miejskiej był dniem pełnym radości, uśmiechu i pozytywnej energii pod patronatem Świętego Mikołaja. W tą rolę wcielił się Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. Pan Lech Żurek, który to ze zgraną grupą Mobilnej Drużyny Świętego Mikołaja rozdawali łakocie naszym pasażerom w gdyńskich autobusach. Akcja odebrana została z niezwykle ogromnym entuzjazmem podróżujących. Zwieńczeniem tego radosnego dnia były uroczystości mikołajkowe władz miasta Gdynia, na których po raz pierwszy zaświeciły się lampki na multimedialnej choince na Placu Grunwaldzkim. Po przemówieniu i serdecznych pozdrowieniach Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka, atrakcją dla zebranych było zwiedzanie jedynego w Polsce autobusu elektrycznego marki Solaris Urbino 12 Electric ubranego w czapkę Św. Mikołaja, a także autobusu hybrydowego marki Volvo Hybrid 7900. Dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny z licznymi nagrodami dla każdego małego uczestnika. Dla fanów mniejszych pojazdów udostępniono najnowszy model Mercedesa eVito i MAN eTGE, co również cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. I choć temperatura była dość wymagająca, to gorące emocje i wrażenia pozwoliły cieszyć się tym dniem do samej godziny 20:00. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia oraz filmów. Link do filmów poniżej.

FILM 1

FILM 2

 

MIKOŁAJKI Z PKA

W tym roku nietypowo świętujemy ten fantastyczny dzień. Od godzin porannych, kierowcy jeżdżą w czapkach św. Mikołaja. Pracowników PKA i pozostałych spółek komunalnych wraz z najważniejszymi osobami z Miasta, pracownikami Urzędu Miasta oraz przedstawicielami zaprzyjaźnionych firm będzie można spotkać na przystankach oraz na liniach autobusowych, gdzie będą częstowali spotkanych pasażerów pysznymi słodkościami.

Od godz. 18:10 wraz z Miastem Gdynia odpalamy naszą Wielką Elektryczną Niespodziankę. Pojawią się autobusy – elektryczny firmy Solaris, hybrydowy firmy VOLVO oraz 2 inne pojazdy elektryczne, w tym Mercedes VITO. Po raz pierwszy w historii „w roli Mikołaja” wystąpi właśnie autobus elektryczny. Został on WYJĄTKOWO, MIKOŁAJKOWO przystrojony w OLBRZYMIĄ, o średnicy ok 3m.!, CZAPĘ.

Na pokładzie autobusu odbędą się:

 • Konkurs plastyczny z kolorowaniem, specjalne na Mikołajki narysowanego/zaprojektowanego przez pracownicę PKA AUTOBUSU;
 • Konkurs wiedzy na temat prawidłowego zachowania w pojazdach komunikacji zbiorowej;
 • Kalambury – oczywiście komunikacyjne;

Dla Dzieciaków przygotowane zostały fantastyczne nagrody, w tym model jednego z pojazdów zaparkowanych na Placu Grunwaldzki.

Wszystkie te atrakcje związane są z olbrzymią radością Miasta i Zarządu Spółki z uzyskania dofinansowania prawie 70 mln ze środków UE na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.

PKA z Nową Umową Powierzenia na 15 lat

W dniu 29 listopada br. Pan Prezes Lech Żurek podpisał w imieniu PKA z Gminą Miasta Gdyni, nową umowę powierzenia. Umowa została zawarta na 15 lat. 15 lat to długi i niestandardowy okres powierzenia. Było to możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania do realizacji projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.

Umowa powierzenia na 15 lat oraz realizacja projektu  rozwojowego pozwolą naszej firmie na samodzielne odnawianie taboru.

Dla Nas, pracowników PKA Gdynia oznacza to stabilne warunki pracy na dłuższy niż normalnie okres czasu oraz rozwój firmy, która wpływ pozytywnie na ekologię i komfort życia w Gdyni.

To będzie dobry czas dla pracowników i Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

PIERWSZA POMOC

Od dnia 3 grudnia kierowcy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. rozpoczęli szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia dla pracowników są wynikiem współpracy PKA Sp. z o.o. z Gdyńskim Centrum Zdrowia. Wspólny projekt szkoleń ma na celu ugruntowanie istotnej wiedzy i umiejętności, które mogą uratować życie mieszkańców Gdyni a w szczególności pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej. Na szkoleniach omawiane są zagadnienia zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Naszym celem jest aby dzięki zajęciom praktycznym kierowcy autobusów nie obawiali się udzielenia pierwszej pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji niebezpiecznej lub zagrażającej ich życiu.

Każdego dnia na ulice Gdyni wyjeżdża około 300 pojazdów komunikacji miejskiej, co oznacza że w każdym pojeździe może znajdować się osoba (kierowca), która wie jak udzielić pierwszej pomocy bądź wręcz uratować czyjeś życie.

Wiemy, że dla pasażerowie gdyńskiej komunikacji miejskiej podczas podróżowania istotny jest nie tylko komfort podróży, ale i bezpieczeństwo podróżowania. Mamy nadzieję, że przeprowadzone szkolenia wpłyną pozytywnie na poczucie zadowolenia z świadczonych przez naszą firmę usług.

 

 

S.O.S. Ciapkowo!

Jedną z miar człowieczeństwa jest to, jaki mamy stosunek do zwierząt. Dlatego też prosimy wszystkich, którzy mogą i mają ochotę wspomóc gdyńskie schronisko „Ciapkowo” o przyłączenie się do akcji „ciepła zima dla zwierzaków”.

OSTATNIE POŻEGNANIE

Drodzy Pracownicy i Przyjaciele PKA Sp. z o.o.

Drodzy Pracownicy i Przyjaciele PKA Sp. z o.o.

 

Z wielką dumą i radością przekazuję Wam bardzo dobrą informację.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy dofinansowanie do realizacji projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” .

OSTATNIE POŻEGNANIE

Głęboko zasmuceni żegnamy Bernarda Krűgera,

naszego kolegę, wieloletniego pracownika, wspaniałego Człowieka i Przyjaciela.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

 Pracownicy, Rada Nadzorcza i Zarząd

Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni

 

W imieniu Żony naszego zmarłego Kolegi chcielibyśmy podziękować za wszystkie kondolencje i ciepłe słowa, za obecność na nabożeństwie oraz za ogromne wsparcie w tym niezwykle smutnym i trudnym czasie.

URBAN E-MOBILITY FORUM 2019

W dniach 14-15 listopada 2019 roku w Centrum Konferencyjnym PPNT Gdynia odbyło się Spotkanie Liderów Lokalnej Elektromobilności. Na spotkaniu omówiono rozwój elektromobilności nie tylko w Europie, ale również w Polsce. Przedstawiono postęp elektomobilności w Polsce na przestrzeni 3 lat w poszczególnych miastach, oraz udowodniono, że dążenie do braku emisji spalin jest możliwy.

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ!!! 11 LISTOPADA 2019

11 listopada 2019 roku, w dniu 101 urodzin wolnej Polski również tabor należący do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. symbolicznie świętował tak ważny dzień, wożąc pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej przyozdobiony w barwy narodowe.
Dodatkowo Prezes PKA, jak i pracownicy wraz z rodzinami świętowali 101 lat Niepodległej Polski m.in. startując w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim.

ZAGADKA!

Co się stanie jak jednemu z naszych kierowców za późno zadzwoni budzik i w pośpiechu bez obowiązkowej kawy, w porannym roztargnieniu, nie weźmie zezwolenia i rozkładu jazdy? Zapomni sprawdzić obsługiwaną linię, a telefon odmówi posłuszeństwa? A co jeśli na to wszystko ten sam kierowca prując gdyńskimi ulicami 30 km/godzinę, w ostatnim momencie dostrzeże, że bramy Gdyńskiego Stadionu są przypadkowo otwarte, bo najwyraźniej komuś dzień rozpoczął się podobnie jak jemu…

Pożegnanie pierwszych autobusów z taboru PKA

W dniu dzisiejszym opuściły naszą bazę pierwsze autobusy w ramach wymiany taboru. Trzy Neoplany N 4021 z 1998 roku o numerach inwentarzowych 5241, 5242 i 5243 opuściły trasy gdyńskiej komunikacji miejskiej po 21 latach bezpiecznego wożenia swoich pasażerów. Od teraz to zadanie należy do nowych nabytków taborowych MAN Lion's City G A23, które od wczoraj można zobaczyć na ulicach Gdyni.

 

 

NOWY TABOR W GDYNI

W dniu 16 października br. odbyło się uroczyste wprowadzenie do eksploatacji 55 sztuk autobusów MAN, zakupionych przez Gminę Miasta Gdyni w ramach realizacji projektu pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru” ze środków UE w ramach Działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

 

PKA czyta dzieciom z Przedszkola nr 49 w Gdyni

Dnia 30 września 2019 roku zajezdnię PKA odwiedziło przedszkole nr 49 z Gdyni. Dzieci dowiedziały się jak wygląda i funkcjonuje zajezdnia autobusowa oraz w jaki sposób autobus jest przygotowany do wyjazdu na gdyńskie ulice. Dodatkowo z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września, Prezes przedsiębiorstwa, Lech Żurek przeczytał dzieciom historię z serii książek dla dzieci „Mądra Mysz” pt. „Mam przyjaciela kierowcą rajdowego”. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

VIII Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM - Łódź 2019

W dniach 12-13.09.2019 r. IGKM wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Łódź Sp. z o.o. zorganizowała VII Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej reprezentowali debiutanci na tej imprezie Pan Krzysztof Rhode i Pan Michał Odowski oraz w charakterze zawodnika rezerwowego i kibica Pan Jarosław Kuligowski.

ŚLUB MONIKI I MICHAŁA

Dnia 20 września 2019 roku odbył się ślub Moniki i Michała. Cudownej pary, której miłość miała początek na pętli autobusowej Cisowa Sibeliusa, a rozkwitała na trasach gdyńskiej komunikacji miejskiej. Młodej Parze życzymy wszystkiego co najlepsze oraz prostej drogi w życiu, bez podjazdów i zakrętów.

90-lecie Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Z okazji obchodów 90-lecia Komunikacji Miejskiej w Gdyni zorganizowano szereg atrakcji. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej przygotowało dla odwiedzających poniższe atrakcje:

• wycieczka objazdowa po bazie, a w niej przejazd przez automatyczną myjnię, stację paliw i stację diagnostyczną przedsiębiorstwa;

• wizyta na dyspozytorni i w Wydziale Ruchu, gdzie Kierownik Wydziału Ruchu opowie o specyfice pracy kierowcy i dyspozytora, a także będzie można własnoręcznie zrobić rozkład jazdy;

...

 

FILIP CHAJZER "WCHODZĘ W TO"

W jednym z odcinków "WCHODZĘ W TO" Filip Chajzer wcielił się w rolę kontrolera biletów. Spotkani w tym dniu pasażerowie Gdyńskiej komunikacji miejskiej mieli okazję przedstawić bilety do kontroli, świeżo zatrudnionemu "kanarowi". Przy okazji pobytu w Gdyni Filip Chajzer spróbował również swoich sił w prowadzeniu autobusu, o numerze bocznym 5088, należącego do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.
Link do filmu poniżej:

https://youtu.be/DP6B0JN4H4I?t=825

AUTOBUS VOLVO I MERCEDES NA TESTACH W PKA

PKA ma przyjemność gościć na testach autobus marki VOLVO 7900E oraz Mercedes-Benz 628 03 Citaro G Hybrid, które można zobaczyć na Gdyńskich ulicach. Autobusy próbują swoich sił nie tylko pod względem technicznym, mają również za zadanie polepszyć komfort podróży pasażerom komunikacji miejskiej w Gdyni.

BAZA PĘKA W SZWACH

W związku z terminową dostawą 25 fabrycznie nowych autobusów marki MAN na placu postojowym Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. zrobiło się tłoczno. Przypominamy, że do taboru autobusowego PKA dołączyło 16 autobusów przegubowych oraz 9 standardowych. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Gdańsk Business Run

Po raz kolejny Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. postanowiło wspomóc charytatywny bieg - Poland Business Run. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, w tym udało się skompletować dwie sztafety Gdynia PKA oraz PKA Gdynia.

 

Nowe MANy na bazie PKA!

Już dziś na naszej bazie zawitały pierwsze autobusy MAN! Zapraszamy do obejrzenia galerii :)

ZdiZ Gdynia w PKA

Dziś Prezes Lech Żurek przeprowadził spotkanie z przedstawicielami Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Spotkanie miało na celu ustalenie zakresu prac modernizacyjnych na terenie naszej bazy autobusowej.

MAN i Mercedes w PKA

W ubiegłym tygodniu, we wtorek 06 sierpnia i w czwartek 8 sierpnia, mogliśmy gościć przedstawicieli dwóch największych koncernów motoryzacyjnych, firm MAN i MERCEDES. Obie firmy przedstawiły nam swoje możliwości w zakresie elektryzacji autobusów, która to z coraz większym zasięgiem wchodzi na teren gdyńskiej komunikacji zbiorowej. Omówione zostały najnowocześniejsze technologie związane z autobusami elektrycznymi i ich wpływ na ochronę środowiska, a także ekonomiczne aspekty tych nowoczesnych rozwiązań.

SZKOLENIE

W dniu 05.08.2019 rozpoczęło się szkolenie pionu technicznego w obsłudze autobusów firmy MAN.
Na dwóch autobusach odbywa się część praktyczna i pokazowa z zakresu serwisu, prowadzona przez kadrę firmy MAN.

Pierwsze testy autobusu elektrycznego w PKA.

Po okresie testów autobusu elektrycznego w PKT, przyszedł czas na testy nie zależnie od trakcji sieciowej.

Autobus Solaris 12 electric, który na czas testów w PKA dostał numer boczny 5000, będzie testowany na wszystkich liniach obsługiwanych przez spółkę, ze szczególnym uwzględnieniem tych przebiegających przez centrum. Naszym celem jest sprawdzenie jak autobus z napędem elektrycznym zachowuje się na trasach o różnych długościach, z różnym ukształtowaniem terenu, o różnym natężeniem ruchu. Autobus, który przyjechał do PKA na testy będzie ładowany za pomocą ładowarki wbudowanej (on board charger).

Jest to pierwszy z planowanych w najbliższym czasie testów autobusów elektrycznych, które mamy nadzieję będą miały miejsce w PKA.

Kolejne działania proekologiczne w PKA

Rozpoczęły się testy paneli fotowoltaicznych SUN-BUS. System o pełnej funkcjonalności zamontowany został bezpłatnie, na okres 3 miesięcy, na 4 autobusach Solaris Urbino 12. Przez cały okres testów mamy możliwość korzystania z wszystkich funkcjonalności jakie daje system, w tym w szczególności zweryfikować faktyczny bilans energetyczny. Po 3 miesiącach testów mamy nadzieję oszacować czy i o ile spadło zużycie paliwa w pojazdach. Mamy nadzieję, że dane które uda się zebrać pozwolą nam realnie wyliczyć ewentualne korzyści z zamontowania takich paneli na szerszą skalę.

Autobusy z zamontowanymi panelami będzie można spotkać na następujących liniach: K, S, X, 103, 105, 109, 125, 128, 134, 141, 163, 182, 190, 198, 209, 282.

Baza PKA z lotu ptaka

Drony sobie polatały,

naszą bazę podglądały!

To zasługa Tomka Myka,

który świetne fotki pstryka ;)

Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości w Gdyni

W dniu 6 czerwca br. Pan Jacek Szemraj i Pan Jarosław Kuligowski reprezentowali Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej na tegorocznych Targach Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości organizowanych w Gdyni. Stoisko PKA cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony tam obecnych.

Koncern MAN w PKA Gdynia

Po inspirującej prezentacji Mercedesa Citaro z silnikiem elektrycznym, mającej miejsce podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich, nasza firma miała ogromny zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Koncernu MAN.

Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim 2019

W dniu 12 maja 2019 odbył się PKO Grand Prix Gdyni 2019. Uczestnicy największego biegowego cyklu na Pomorzu odwiedzili teren Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Trasa prowadząca po pasie startowym, hangary, nowoczesne obiekty lotniska cywilnego. Trasa liczyła 10 kilometrów, a wzięło w nim udział 2 269 uczestników, w tym reprezentacja Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni w składzie: Prezes Lech Żurek, Bogumił Kreft, Tomasz Myk i Roger Sikora. Jesteśmy dumni z naszych pracowników, że poza zaangażowaniem w wykonywany zawód mają zapał i energię, by rozwijać swoje pasje.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2019

Dzień 10 maja 2019r. był w bazie Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej dniem pełnym wrażeń. W tym dniu obchodzone były, szósty już raz, Dni Funduszy Europejskich.

 

Kolejna edycja Dni Otwartych Unii Europejskiej przed nami!

Już 10 maja będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w VI edycji projektu Dni Otwarte Unii Europejskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę zwiedzić naszą bazę, poznać tajniki pracy naszego przedsiębiorstwa i poznać wspaniałych ludzi pracujących na jego sukces. 

Wesołych Świąt

MEVO

Od wczoraj uruchomiono kolejną gałąź transportu publicznego, jaką jest Rower Metropolitalny Mevo. To najnowocześniejszy system roweru miejskiego, który składa się z 4080 rowerów, skierowany do mieszkańców i turystów Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego. 

21 marca Światowy Dzień Osób z zespołem Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także wspaniały dzień integracji z osobami z zespołem Downa. Solidarność i empatia udzieliły się także pracownikom PKA Gdynia :)

Arka Partner Cup 2019

Kolejne sportowe wydarzenie reprezentacji PKA Gdynia odbyło się 17.03.2019r., kiedy to drużyna PKA wzięła udział w XII edycji turnieju piłkarskiego dla sponsorów i partnerów Arka Partner Cup.

Charytatywny Turniej Piłki Halowej 01-02.03.2019

W dniach 1 i 2 marca drużyna PKA Gdynia wzięła udział w charytatywnym Turnieju Piłki Halowej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 43 na rzecz Pana Artura, chorującego na stwardnienie rozsiane. 

"Do pracy jeżdżę rowerem 2019"

Konkurs zaczyna się 04 marca i kończy 31 października 2019 r.

Istnieje już możliwość rejestracji uczestnictwa w wyścigu. W tym celu należy założyć profil na stronie internetowej konkursu www.mobilnagdynia.pl w zakładce „do pracy jadę rowerem”.

Arka Gdynia - Korona Kielce

W dniu 93. Urodzin Gdyni Arka Gdynia rozegrała pierwszy mecz 21. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Niestety gdyński klub przegrał na własnym stadionie z Koroną Kielce 1:2.

93. Urodziny Miasta Gdynia

Gdynia ma już 93 lata! Kilkudniowe obchody jej urodzin rozpoczęły 10 lutego, w dzień nadania praw miejskich. Tego dnia odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, na której wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu, a także wyróżnieni zostały laureaci „Czasu Gdyni”, którzy zasłużyli się najciekawszymi inwestycjami w Gdyni.

Autokar Arka Gdynia w PKA!

Przez prawie tydzień w zajezdni PKA Gdynia trwała metamorfoza autokaru reprezentacji Arka Gdynia. Nowy autokar to projekt związany z uczczeniem 90-lecia powstania Klubu.

R.I.P.

"Musicie być mocni miłością, która jest silniejsza niż śmierć"

Jan Paweł II

 

Wyrazy najszczerszego współczucia i żalu po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza
Rodzinie i Najbliższym
składa Prezes Lech Żurek, Rada Nadzorcza oraz Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.
W takich chwilach jak ta wszyscy jesteśmy Gdańszczanami.

Spotkanie Wigilijne w PKA

21 grudnia o godzinie 12:00 w budynku administracyjnym Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. odbyło się spotkanie Wigilijne dla pracowników, na które przybył Ks. Grzegorz Miloch z Hospicjum im. św. Wawrzyńca. Na spotkaniu zostały złożone życzenia Bożonarodzeniowe oraz Noworoczne. Najlepsze życzenia od Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni zostały złożone Przedsiębiorstwu przez Pana Piotra Fichtela, a życzenia rozwoju i sukcesów zarówno przedsiębiorstwa jak i pracowników od Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz jego Zastępcy Michała Gucia odczytał Pan Prezes Lech Żurek.
Aby jak największa liczba pracowników mogła wziąć udział w Spotkaniu Wigilijnym dnia 24 grudnia odbyły się dodatkowo dwa Spotkania Wigilijne na zajezdni o godz. 13:45 raz na dyspozytorni o godz.14:15.
Wszystkim jeszcze raz składamy najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

ZŁE MANIERY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Niekulturalne zachowanie pasażerów w komunikacji miejskiej to problem z którym mamy do czynienia praktycznie każdego dnia. Przepychanie w drzwiach, nieustępowanie miejsca starszym, słuchanie głośno muzyki, ogólny brak życzliwości to tylko niektóre zachowania, które pasażerowie muszą tolerować. Dnia 07.12.2018 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni miało przyjemność gościnnie wystąpić w "dzień dobry tvn". Do nagrania został użyczony autobus o numerze 5088, a krótkiego wywiadu udzielił nasz kierowca Pan Bogumił.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania znajdującego się poniżej:
https://dziendobry.tvn.pl/a/zle-maniery-w-komunikacji-miejskiej

NASZ PRACOWNIK MAREK OLCZYKOWSKI WYRÓŻNIONY

Marek Olczykowski, pracownik Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni dnia 30.11.2018 r. otrzymał wyjątkowe wyróżnienie w postaci Kryształowego Serca. Kryształowe Serce przyznawane jest wyłącznie za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zarząd PKA w Gdyni serdecznie gratuluje i życzy kolejnych sukcesów.

autor zdjęć: Mariusz Sieraczkiewicz

źródło zdjęć: www.mlodagdynia.pl

Moje Miasto Gdynia - Karta Mieszkańca

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. wspiera udział w kampanii promocyjnej projektu "Moje Miasto Gdynia - Karta Mieszkańca". Na wszystkich drzwiach wejściowych Przedsiębiorstwa znajdują się naklejki informujące o możliwości odebrania zniżek poprzez rejestrację.

5013 GŁÓWNYM BOHATEREM

W sobotę, dnia 24.11.2018 młodzi twórcy kultury z Łódzkiej Szkoły Filmowej kręcili ujęcia do filmu krótkometrażowego na terenie naszej bazy. Głównym bohaterem tego dnia był pojazd marki Solaris Urbino 12 o numerze 5013.

Adam Szymański zwycięzcą konkursu "Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy"!

W dniu 16 listopada 2018 r. w wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańsk miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. I Miejsce w tej kategorii zajął Pan Adam Szymański dumnie reprezentując Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

11 LISTOPADA 2018

W setną rocznicę niepodległości Polski, przypadającą na 11.11.2018 r. Miasto Gdynia hucznie świętowało organizując parady, biegi i wystawy patriotyczne. W ten piękny, radosny dzień również Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej złożyło Polsce najlepsze życzenia.

55 nowych autobusów MAN w Gdyni

Dnia 17.10.2018 r. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Kamil Gromek, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck&Bus Polska, podpisali umowę, dzięki której na ulice Gdyni trafią fabrycznie nowe autobusy. Z dostawy 55 nowych autobusów, 23 z nich to pojazdy o standardowej długości, a 32 – przegubowce.

Wojciech Szczurek Liderem Transportu Publicznego 2018

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek został Liderem Transportu Publicznego 2018. Tytuł przyznawany jest najbardziej wyróżniającym się osobowościom, działającym na rzecz komunikacji miejskiej i innowacji w transporcie, szczególnie podkreślając osiągnięcia na rzecz rozwoju elektromobilności oraz podnoszenia jakości usług i promocji transportu publicznego.

 

 

Wizyta Pana Marka Łucyka w PKA Gdynia

Dnia 02.10.2018 r. w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. gościł Pan Marek Łucyk - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych. Na spotkaniu Zarząd PKA w Gdyni przedstawił plany dotyczące rozwoju przedsiębiorstwa oraz plany związane z modernizacją zagospodarowania przestrzennego terenu. Została omówiona również kwestia aplikacji firmy PKA w konkursie pt. POIiŚ 2014-2020 VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.

Mecz PKT vs. PKA&PKM

W sobotę dnia 22 września o godzinie 14:00 odbył się mecz piłki nożnej AUTOBUSY vs. TROLEJBUSY. Mimo deszczu i niesprzyjającej pogody piłkarze obydwu drużyn dali z siebie 100%. Gra rozegrała się w przyjaznej atmosferze, a emocji nie było końca. Mecz zakończył się remisem 3:3.

Złote medale dla Pracowników PKA Gdynia

W piątek 21 września 2018 r. w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Medali w podziękowaniu „za wieloletnią pracę dla komunikacji miejskiej”. O wyróżnienia dla 39 pracowników PKA wystąpił Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. Medale zostały wręczone przez Prezydenta Gdyni – Pana Wojciecha Szczurka, Prezes IGKM – Panią Dorotę Kacprzyk, Pełnomocnika Prezydenta ds. Inwestycji Strategicznych – Pana Marka Łucyka oraz Przewodniczącą Rady Miasta Gdyni - Panią Joannę Zielińską.

Poland Business Run 2018

W niedzielę 02.09.2018 po raz kolejny wystartował Poland Business Run - największy charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety, mający na celu pomóc osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Drużyna z Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni w składzie: Bogumił Kreft, Tomasz Myk, Wojciech Nowak, Roger Sikora oraz Prezes Lech Żurek, na 299 grup, które wystartowało w Gdańsku zajęła 34 miejsce. Gratulujemy!!!

Ogólnopolska Gra Rowerowa

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. serdecznie zaprasza pracowników i nie tylko, do udziału w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej pod hasłem "Jedź z Gdynią" rozpoczynającej się już 01.09.2018r. 

Gdynia Aerobaltic Airshow 2018

W dniach 17-19 sierpnia 2018 w Gdyni odbyły się pokazy lotnicze Gdynia Aeorobaltic Airshow 2018. W tym fascynującym widowisku udział wzięli piloci światowego formatu.

 

Zawody wędkarskie 2018

W sobotę 11 sierpnia br. nad jeziorem Marchowo k/Koleczkowa odbyły się ’’X Zawody Wędkarskie o Puchar Prezesa PKA Sp. z o.o. w Gdyni’’. W imprezie uczestniczyło 10 osób. Zawodnicy łowili metodą spławikową lub gruntową na dwie wędki z brzegu przez czas 6 godzin. Wśród poławianych ryb dominowały płocie. Łącznie złowiono około 15 kg ryb.

 

Przedszkole Jaworek w PKA

W piątek 27.07.2018 r. nasza zajezdnia miała przyjemność gościć cztery niesamowite grupy przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Tenisowego Jaworek wraz z przesympatycznymi przedszkolankami. Pan Prezes wraz z Panem Dyrektorem przedstawili w łatwy i ciekawy sposób budowę autobusu oraz funkcjonowanie zajezdni PKA w Gdyni. Atrakcji nie było końca w szczególności podczas przejazdu przez myjnię autobusem.

Open'er Festival - podsumowanie

Open’er Festival 2018 już za nami i oto jego krótkie podsumowanie. Według oficjalnej informacji organizatora na imprezie bawiło się ponad 140 tysięcy uczestników. Po raz pierwszy w historii tego festiwalu zostały sprzedane wszystkie bilety! Natomiast jeżeli chodzi o organizację przewozu uczestników zabawy, to Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni podstawił łącznie ponad 80 autobusów dedykowanych tylko do tego zadania. PKA Gdynia w ramach tej współpracy wykonało około 15,5 tysięcy kilometrów, z czego ponad 13 tysięcy autobusami przegubowymi. Łącznie na trasę PKA Gdynia wystawiło 73 brygady. Dziękujemy wszystkim Pracownikom za zaangażowanie i rzetelną pracę w tym utrudnionym komunikacyjnie czasie. 

Open'er Festival 2018

Już 4 lipca rozpoczyna się Open’er Festival, którego organizatorem jest Orange w ścisłej współpracy z miastem Gdynia. Do soboty 7 lipca scena festiwalu gościć będzie takie zespoły jak Depeche Mode, Arctic Monkeys, Gorillaz, Bruno Mars i wiele innych. W związku z tym dla uczestników imprezy muzycznej uruchomiona zostanie bezpłatna linia autobusowa OF, spod Dworca Głównego PKP w Gdyni na Babie Doły. Przejazd tą linią możliwy będzie wyłącznie na podstawie biletu wstępu na koncerty lub koncertowego identyfikatora. Także PKA Gdynia jest zaangażowana w organizację komunikacji miejskiej udostępniając ok 30 swoich autobusów, dbając o komfort i bezpieczeństwo podróżujących uczestników festiwalu.

Polska przegrała z Kolumbią!

Z ogromnymi nadziejami na pierwszy sukces w Rosji oglądaliśmy mecz na dyspozytorni. Aż 15 osób typowało zwycięstwo Biało – Czerwonych, 3 osoby obstawiły remis a 2 porażkę. Niestety, po bardzo trudnym spotkaniu przegraliśmy 0:3. Najbardziej zadowoleni mogą być Tomek i Adam, którzy prawidłowo wytypowali zwycięzcę. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, Marka Łucyka, Prezesa PKA Gdynia Lecha Żurka i Prezesa PCK w Gdyni Marka Olczykowskiego.

Strefa Kibica w PKA! KONKURS!

Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, przekazał dla PKA Gdynia dwie oryginalne, własnoręcznie podpisane piłki nożne. W dyspozytorni powstała Strefa Kibica, która zaprasza do kibicowania podczas wszystkich spotkań polskiej drużyny tegorocznych Mistrzostw. W trakcie meczu Polska – Kolumbia ogłoszony zostanie konkurs, w którym owe piłki będą nagrodami głównymi! Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich do aktywnego kibicowania naszej reprezentacji w najbliższą niedzielę o godz. 20.00. Gwarantujemy niezapomniane emocje i świetną zabawę!!!

Budżet Obywatelski 2018!

Od 18 czerwca można głosować w V edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie trwa do 2 lipca. Każdy mieszkaniec będzie mógł zdecydować o tym, jakie inicjatywy zostaną zrealizowane w dzielnicach Gdyni. W tym roku gdynianie rozdysponują blisko 5,9 mln złotych! Więcej szczegółów znajdą Państwo pod adresem www.bo.gdynia.pl. Zachęcamy do głosowania!

Dzień Dziecka z PCK i PKA! :)

Festyn z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w niedziele 3 czerwca na terenie Brico Marche i Galerii Szperk, obfitował wieloma atrakcjami i mnóstwem zabaw dla dzieci. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdyni, przy współudziale wielu firm i organizacji, w tym także Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni pokazał, że dzieci można bawić na nieskończenie wiele sposobów.

Podsumowanie sezonu Klubu Arka Gdynia!

W środę 22 maja odbyło się spotkanie Klubu Arki Gdynia, na którym Prezes Klubu Wojciech Pertkiewicz podziękował za doping i wsparcie obecnym na spotkaniu sponsorom i partnerom.

Zmiany w Polityce Prywatności PKA Gdynia

25 maja 2018 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących danych osobowych, w związku z tym prosimy o zapoznanie się z nową Polityką Prywatności obowiązującą w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

Dzień Otwarty Unii Europejskiej!

Dzięki ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ubiegły piątek (tj. 11.05.2018) mieliśmy przyjemność zorganizować Dzień Otwarty w gdyńskiej zajezdni autobusowej na Pogórzu Dolnym.

Dni Otwarte Unii Europejskiej - 11.05.2018r.

Po raz kolejny mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na dni otwarte w ramach ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, które w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. odbędą się 11 maja w godz. 10.00-14.00.

Do pracy jadę rowerem!

PKA Sp. z o.o. bierze w tym roku udział w siódmej edycji konkursu „Do pracy jadę rowerem”. Serdecznie zapraszamy pracowników firmy do udziału.

Życzenia Wielkanocne!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy życzenia

Wesołych Świąt!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy życzenia

Open'er Festival 2017

Jak co roku jesteśmy by usprawnić ruch komunikacyjny dla gości festiwalu.

PKA i UEFA EURO U-21

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. na UEFA EURO U-21.

Dni Otwarte Unii Europejskiej w PKA Gdynia

Zwiedzanie kabiny kierowcy, przejazd przez myjnię, omówienie najnowszych technologii zastosowanych w autobusach- tak było na Dniach Otwartych Unii Europejskiej.

Styczniowe wspomnienie

Zakup autobusów w ramach projektu "Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w Gdyni, dzięki przebudowie infrastruktury komunikacji zbiorowej oraz zakupowi nowoczesnego taboru".

Movember w PKA

Coroczna akcja - autobusy z wąsami  jeżdżą w listopadzie.