Aktualności

Nagroda za bohaterski czyn

O bohaterskiej postawie naszego pracownika po raz pierwszy pisaliśmy kilka dni temu. Dziś przyszedł czas nagrodzenie wzorowego postępowania Tomasza Myka, który od Zarządu otrzymał laptopa marki Asus. Jego historię można obejrzeć w reportażu Panoramy TVP 3 Gdańsk już dzisiaj. Przypomnijmy...

Wizyta studyjna w MZA w Warszawie

W piątek 18 września przedstawiciele Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej uczestniczyli w wizycie studyjnej w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie. W stołecznej zajezdni Ostrobramska stacje ładowania autobusów elektrycznych już funkcjonują a włodarze warszawskich zakładów podzielili się doświadczeniem w aspekcie zarządzania ich infrastrukturą.

Zmiany na terenie bazy PKA

Poprawiając komfort pracy naszych kierowców w ostatnim czasie wprowadzone zostały zmiany na terenie PKA. Modernizacja kostki przed myjnią czy też przeniesienie budki stróża przed szlaban wjazdowy w znaczący sposób uporządkowały bazę, przez co stała się miejscem bardziej przestrzennym do poruszania się autobusami.....

Bohaterski kierowca

Wakacje dla naszego pracownika były szczególne. Gdyby nie refleks i zdecydowanie nie wiadomo czy historia nie skończyłaby się tragicznie. Tomasz Myk, bo o nim mowa, zachowując zimna krew uratował pięcioletniego chłopca, który omal nie zadławił się na chodniku. Swoje umiejętności z pierwszej pomocy wykorzystał w najmniej oczekiwanym momencie.....

Bilety pracowniczo-rodzinne na rok 2021

Informujemy, że ze względu na utrzymujący się stan pandemii Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni będzie honorować zaświadczenia o pobieraniu nauki wystawiane przez szkoły z datą od 1 września 2020 roku włącznie.

Przypominamy, że dzieciom pracowników przysługuje bilet pracowniczo-rodzinny do dnia 31 grudnia. Szczegóły poniżej......

Poland Business Run 2020 za nami

Za nami 9. edycja charytatywnej sztafety Poland Business Run 2020. Już kolejny raz drużyna PKA Gdynia wystartowała w charytatywnym biegu na rzecz osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Tegoroczna formuła zmieniła zasady rywalizacji. Na wirtualnej mecie zameldowało się ponad 18 tyś biegaczy, którzy pokonywali dystans we własnym zakresie.

PKA w liczbach - sierpień

Ostatni wakacyjny miesiąc to kolejny wytężony czas naszych kierowców. Jesteśmy dumni, że z usług naszych przejazdów korzysta coraz więcej pasażerów. Dla mieszkańców u turystów przejechaliśmy ponad 370 000 km by dowieźć wszystkich bezpiecznie do miejsca docelowego. Przed nami nowy rok szkolny i wzmożony ruch na drogach. Pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Spotkanie z EKOENERGETYKA S.A.

W czwartek 3 września przedstawiciele Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. (m.in. Prezes Lech Żurek, mistrz Tomasz Stawicki, pełnomocnik Dominika Kowalkowska) odbyli pierwsze robocze spotkanie z pracownikami firmy Ekoenergetyka. W spotkaniu, po stronie Wykonawcy, uczestniczył również projektant z branży budowlanej.

W ramach spotkania przeprowadzono wizję lokalną, we wszystkich miejscach realizacji inwestycji.

Nowy rok szkolny! Zmiany w rozkładach jazdy.

Nowy rok szkolny przywraca wzmożoną liczbę pasażerów w komunikacji miejskiej. Z dniem 1 września wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Pamietajmy również o bezpieczeństwie swoim i pasażerów i zakładajmy maseczki w autobusach i trolejbusach. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w każdym pojeździe komunikacji miejskiej mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2020

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja, w której pokazywane jest, jak wiele zmienia się w naszym kraju, wokół nas, w naszym codziennym życiu dzięki Funduszom Unii Europejskiej.

Akcja trwa już od siedmiu lat, a tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo w całości odbywa się on-line.

Nasza firma, w związku z uzyskaniem dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Działanie: 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” również przyłączyła się do udziału.

Przygotowaliśmy film pokazujący nasze działania w związku z projektem oraz jak firma promuje elektromobilności w Gdyni.

Galeria - podpisanie umowy

Przedstawiamy krótką fotorelację z wczorajszej uroczystości podpisania umowy z firmą Ekoenergetyka Polska SA na kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek.

Doskonała letnia pogoda oraz licznie przybyli goście towarzyszyli oficjalnemu rozpoczęciu realizacji naszej nowej inwestycji w elektromobilność w Gdyni. Jesteśmy przekonani, że panuący nastrój podczas uroczystości jest dobrym znakiem na naszą współpracę z firmą Ekoenergetyka. 

 

 

Uroczyste podpisanie umowy - elektryczna komunikacja w Gdyni

W dniu dzisiejszym miasto Gdynia zrobiło kolejny krok ku elektromobilności komunikacji miejskiej. Podpisanie umowy z firmą Ekoenergetyka – Polska SA na kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek to niezwykle ważny etap w naszej firmie.

Uroczystość odbyła się na pętli Dom Marynarza w Gdyni, w której udział wzięli: dr Wojciech Szczurek - Prezydent Miasta Gdyni, Lech Żurek - Prezes PKA oraz ze strony Wykonawcy Maciej Wojeński – Wiceprezes Zarządu Ekoenergetyki.

 

 

Zaproszenie na podpisanie umowy

Mamy przyjemność poinformować, iż nasz projekt pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przechodzi w fazę realizacji. W dniu 13 sierpnia br. o godzinie 11:00 na pętli Dom Marynarza w Gdyni nastąpi uroczyste podpisanie umowy pomiędzy naszym przedsiębiorstwem a wybraną w postępowaniu przetargowym firmą Ekoenergetyka – Polska Spółka Akcyjna.

PKA w liczbach - lipiec

Pomimo panującej pandemii mieszkańcy Gdyni i odwiedzający nasze miasto turyści zaufali naszej firmie i chętnie korzystają z przejazdów autobusowych. Nasi pracownicy w pełnym zabezpieczeniu pokonali ponad 380 000 km autobusami przewożąc pasażerów na terenie miasta.

Konkurs "Mistrz profilaktyki"

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników to podstawa naszej działalności. Właśnie przystąpiliśmy do konkursu "Mistrz profilaktyki", organizowanego przez Copernicus PL. Aktywnie zachęcamy naszych pracowników do skorzystania z bezpłatnych badań kolonoskopii w ramach projektu finansowanego ze środków UE pn. "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego". Już teraz zapisz się na badania kolonoskopii!

Kolejny etap rozwoju elektromobilności

Nasza firma Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. przystąpiło do kolejnego etapu realizacji budowy sieci infrastruktury elektrobusów i modernizacji bazy. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na budowę sieci ładowarek dla tych pojazdów. W ramach inwestycji powstanie 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) na terenie naszej bazy. Docelowo inwestycja pozwoli na wymianę autobusów spalinowych na pojazdy napędzane energia elektryczną.

Nowe oblicze wiaty przystankowej

Co można zrobić ze starą wiatą przystankowa zdemontowaną z jednego z gdyńskich przystanków? Można ją zutylizować lub .... dać jej drugie życie. Wiata z przystanku "WARSZAWSKA" nabrała innego wymiaru. Będzie służyć naszym pracownikom jako palarnia na powietrzu.

#HOT16Challenge

Akcje #Hot16Chellange nabrała tak dużego rozpędu, że już dawno wyszła poza środowisko raperów i artystów. Swoje teksty prezentują aktorzy, youtuberzy, politycy oraz przedsiębiorcy. Po nominacji przez firmę SIMS z Bydgoszczy nie pozostaliśmy bierni i przygotowaliśmy klip, w którym udział wzięły dzieci naszych pracowników.

Informacja o obniżeniu kapitału zakładowego Spółki

Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. informuje, ze w dniu 6 lipca 2020 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nr 129 (6019) poz. 32284 ukazało się ogłoszenie w sprawie obniżenia kapitału zakładowego Spółki.

Budżet Obywatelski – wyniki

22 czerwca zakończyło się głosowanie na projekty, które mieszkańcy chcieliby aby były dofinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2020 do podziału było 10 608 600 zł plus premia w ramach „Projektu +1”, która w tym roku wyniosła łącznie 511 915 zł.

To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsca.

Tosia Challenge

Tosia Challenge

W dniu 17.06.2020 r. na bazie PKA miało miejsce nietypowe, ale bardzo ważne wydarzenie TOSIA Challenge – czyli „pompowanie” na rzecz Tosi Popławskiej.

O Tosi, jej chorobie oraz walce o środki na jej leczenie pisaliśmy przy okazji akcji #gramyTosia, w której również braliśmy udział - https://www.pkagdynia.pl/nietypowy-dzien-dziecka-dla-wyjatkowej-dziewczynki-gramytosia-kawalkadajedzie_380a .

Zasady Tosia Challenge są bardzo proste:

Wykonujemy 10 pompek lub 10 przysiadów.

Jeżeli wykonamy zadanie wpłacamy minimum 5 złotych na konto Tosi, jeżeli jednak nie wykonamy zadania wpłacamy minimum 10 zł. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania oraz muszą nominować minimum 3 kolejne osoby lub instytucje :-)

Na naszej bazie zadanie wykonaliśmy, jak zwykle na 5!

Pompki i przysiady wykonali kierowcy i pracownicy PKA a także ułożyliśmy napis TOSIA…..z autobusów. Poniżej można zobaczyć filmy zrobiony z drona oraz zdjęcia z wydarzenia.

Do kolejnego „pompowania” nominowaliśmy PKA „Gryf” oraz PKS Wejherowo.

Cały czas pomagamy TOSI i zbieramy środki na najdroższy lek świata tzn.: terapie genową prowadzoną w USA. Można je wpłacić przy pomocy https://www.siepomaga.pl/ocalic-tosie

Świetna akcja naszych pracowników. Pomagamy małej Tosi. Szczególnie dziękuję za przygotowanie tego wydarzenia Marzenie, Piotrkowi oraz Tomkowi – mówi prezes PKA Lech Żurek.

Nagrody w Zabawie z okazji Dnia Dziecka rozdane

W piątek 5.06.2020 r. zakończyły się dwie zabawy zorganizowane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej z okazji tegorocznego Dnia Dziecka. Pierwszy pn.: „Najciekawsze zdjęcia dziecka z autobusem na „5” PKA” oraz drugi pn.: „Nasze dzieci w naszych autobusach”. Wpłynęło  ponad 70 zdjęć dzieciaków z autobusami PKA. Zdjęcia były i z wnętrza pojazdu i z poza, z poważnymi i śmiesznymi minkami, pstrykane w dzień i w nocy i najważniejsze – na wszystkich zdjęciach widać było radość dzieciaków z udziału w zabawie. Z pośród fotografii, Komisja wybrała te najfajniejsze, najbardziej kreatywne i pomysłowe. Wyróżnionym dzieciakom przyznane zostały fantastyczne nagrody: rowerki biegowe, deskorolki, piłki i wiele dodatkowych mniejszych upominków. Wszystkim, którzy nadesłali nam zdjęcia bardzo dziękujemy a dzieciakom gratulujemy otrzymanych nagród.

 

OTWARCIE OFERT

W dniu dzisiejszym nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu na zaprojektowanie oraz kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek. Przedmiot zamówienia jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu

pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” w formie dotacji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 Oś priorytetowa 6 Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. W postępowaniu wpłynęły 3 oferty:

 1. EVPS sp. z o.o. Ul. Osowiec 6, 14-260 Lubawa, Polska
 2. Medcom Sp. z o.o., Ul. Jutrzenki 78A, 02-230 Warszawa, Polska
 3. Konsorcjum: Ekoenergetyka - Polska Sp. z o.o. Ul. Nowy Kisielin - A. Wysockiego  8 66-002 Zielona Góra, Polska oraz Westa Building sp. z o.o.; Ul. Kwiatowa 1A, 98-200 Sieradz

Teraz nastąpi sprawdzenie i weryfikacja ofert, po której okaże się, kto wybuduje i zamontuje pierwsze stacje ładowania autobusów elektrycznych w Gdyni.

Poniżej załączona została oficjalna Informacja z otwarcia ofert.

Dzień Dziecka z PKA

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni wraz z Radą Dzielnicy Pogórze i PCK Oddział w Gdyni z okazji Dnia Dziecka organizuje zabawę, której celem jest wytypowanie najciekawszego zdjęcia dziecka wraz z autobusem na „piątkę”. „Piątka” nie bez powodu jest punktem przewodnim zabawy, gdyż właśnie od cyfry 5 zaczynają się numery naszych autobusów. Mamy dla Was wiele fantastycznych nagród, dlatego gorąco zachęcamy wszystkie dzieci do świętowania z nami tego wyjątkowego dnia w odmienny niż dotychczas sposób.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni dziękuje Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi z Oddziałem w Gdyni za przekazane nagrody w zabawie, w szczególności Panu Markowi Olczykowskiemu za olbrzymie zaangażowanie przy organizacji Dnia Dziecka. Podziękowania składamy również na ręce Rady Dzielnicy Pogórze, której członkowie zobowiązali się do pomocy przy dostarczaniu nagród dla laureatów.

Okoliczności panującej pandemii co prawda odebrały nam możliwość organizacji festynu czy imprezy plenerowej z Okazji Dnia Dziecka, ale na szczęście nie odebrały nam zapału i chęci do poszukiwania innych form świętowania, stąd pomysł na zabawę z fotografią.

„Wszystkim małym jak i większym dzieciom życzę dużo powodów do uśmiechów i zapraszam do kreatywnej zabawy z gdyńskimi autobusami na 5” – mówi Lech Żurek – Prezes PKA.

Szczegóły Zabawy, warunki uczestnictwa oraz przebieg Zabawy zostały szczegółowo określone w załączonych Regulaminach Zabawy –  osobno dla dzieci pracowników PKA oraz dla pozostałych dzieci.

Wszystkim życzymy POWODZENIA!

 

Większa liczba pasażerów i sprzedaż biletów.

Od poniedziałku 1 czerwca limit pasażerów w pojazdach ZKM Gdynia wzrasta z 30% nominalnej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących do 50%. Pozwala na to opublikowane w sobotę 30 maja rozporządzenie rządu.

Oznacza to, że w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie będą mogły podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do „przegubowca” będzie mogło wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44. Nadal pozostaje jednak połowa wolnych miejsc siedzących.

Ustawodawca dał organizatorowi transportu możliwość wyboru pomiędzy 100% liczby miejsc siedzących w pojeździe, a 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

- W Gdyni, kierując się koniecznością zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami podróżującymi oraz komfortu jazdy, wybraliśmy to drugie rozwiązanie – jako zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszych pasażerów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W związku z powyższym, od 1 czerwca wszystkie pojazdy gdyńskiej komunikacji miejskiej sukcesywnie oznaczane będą dwoma rodzajami plakatów informujących o nowych limitach liczby pasażerów.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostaną plakaty w formacie A4 z grafiką symbolizującą obydwie nowe zasady (50% liczby wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna).

Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2020 r. przywrócona zostaje sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach – prowadzona przez kierowców gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Wszystkie karnety składają się z dwóch odcinków, z których każdy stanowi bilet ulgowy, zatem w ramach jednej transakcji możliwy jest zakup biletu normalnego (złożonego z dwóch biletów ulgowych).

Od 1 czerwca 2020 r. oferuje się trzy rodzaje karnetów:

 •     jednoprzejazdowy – w cenie 3,80 zł (2 x 1,90 zł) – ważny na liniach zwykłych i nocnych;
 •     jednogodzinny na wszystkie linie lub jednoprzejazdowy na linie pospieszne – w cenie 4,40 zł (2 x 2,20 zł);
 •     24-godzinny – w cenie 14,00 zł (2 x 7,00 zł) – ważny na liniach zwykłych, pospiesznych i nocnych,

W celu zakupu karnetu bardzo prosimy o wcześniejsze przygotowanie odliczonej kwoty. Dla ułatwienia transakcji pomniejsza się wydzielone strefy bezpieczeństwa kierowców – udostępniając pasażerom pierwszy rząd siedzeń i przestrzeń pomiędzy nimi. W dalszym ciągu nieczynne pozostają jednak pierwsze drzwi autobusów i trolejbusów – pasażerowie chcący kupić karnet powinni podchodzić do kabiny kierowcy od środka pojazdu.

Rekomendujemy nabywanie biletów poprzez aplikacje mobilne:

 • GoPay,
 • pl,
 • moBiLET,
 • mPay,
 • SkyCash,
 • pl.

Dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni – ich adresy oraz godziny otwarcia udostępnione są w serwisie internetowym zkmgdynia.pl.

W Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. przygotowaliśmy estetyczne i mobilne oznakowanie strefy bezpieczeństwa kierowcy. Autorkę tych oznakowań jest pani Sylwia, która uszyła dla nas wielką czapkę św. Mikołaja, tłustoczwartkowego pączka i duże maski na autobus.

#gramyTosia

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. aktywnie włączyło się w  pomoc dla małej Tosi. Przygotowaliśmy specjalny autobus o numerze 5095 wyposażony w maseczkę na przodzie. Kierownik wydziału ruchu pan Piotr oraz kierowca pan Michał przygotowali niepowtarzalną informację na wyświetlaczach #gramyTosia. O godzinie 10.30 Prezes Lech Żurek dał sygnał do odjazdu.

Trasa wiodła na przystanek Chylonia Centrum 01 przez Estakadę Kwiatkowskiego.

O godz.10.50 pan Prezes przywitał małą Tosię (którą obdarował upominkami i zabawkami) wraz z rodziną na pokładzie naszego pojazdu. Po czym nastąpił przejazd na Skwer Kościuszki, gdzie została utworzona gdyńska kawalkada dla Tosi. 27 pojazdów uczestniczyło w przejeździe na Kolibki.

Prawdę mówiąc lek jest potrzebny na wczoraj - mówiła na mecie niedzielnej parady 27 pojazdów w Parku Kolibki Patrycja Popławska, mama dziecka. - Tosia choruje na rdzeniowy zanik mięśni i potrzebujemy zebrać pieniądze, aby mogła otrzymać lek, który jest nazywany najdroższym lekiem świata. Dlatego, bo kosztuje ponad 10 milionów złotych.

Tosia wróciła do domu naszym autobusem i ok. godz. 13.00 była już w domu na Chylonii.

Warto dodać, że również pracownicy PKA dołączyli do darczyńców.

Pan Prezes Lech Żurek – podarował unikatową kolekcję szalików polskiej ekstraklasy, którą można licytować do 3 czerwca do godz.19.30 pod linkiem https://www.facebook.com/groups/280021256501747/?post_id=288673632303176

 Pani Główna Księgowa zakupiła pakiet biletów na podróż z Tosią naszym autobusem.

Dziękujemy i zapraszamy do pomocy Tosi.

Skorzystaliśmy z pomocy gdynia.pl

Nietypowy Dzień Dziecka dla Wyjątkowej dziewczynki #gramyTosia #kawalkadajedzie

Już jutro, na dzień przed oficjalnym Dniem Dziecka, odbędzie się wyjątkowy Dzień Dziecka dedykowany Tosi. Kim jest Tosia? Tosia to niespełna 2 letnia dziewczynka, która choruje na SMA typu 2 (rdzeniowy zanik mięśni typu 2). Choroba ta prowadzi do stopniowego zaniku mięśni, najpierw tych odpowiedzialnych za poruszanie się a następnie tych odpowiedzialnych za oddychanie i bicie serca dziewczynki. Dla Tosi jest szansa na zdrowie i życie - terapia genowa prowadzona w USA ale niestety jest ona wręcz niebotycznie droga. Aby dziewczynka mogła w niej wziąć udział, trzeba zebrać ponad 10 mln zł!. Rodzice, przyjaciele, znajomi i wiele nieznajomych osób robi wszystko aby tę kwotę zebrać. Do akcji przyłącza się również PKA i pomoże zorganizować wspaniały Dzień Dziecka, połączony ze zbiórką pieniędzy na ten najdroższy lek świata.

W niedzielę 31 maja odbędzie się akcja #kawalkadajedzie. W ramach niej Tosia z Rodzicami i Gośćmi, którzy wylicytują udział przejedzie autobusem PKA ulicami Al. Jana Pawła II, 10 lutego, Władysława IV, Al. Zwycięstwa, nawrót na wysokości ulicy Bernadowskiej i powrót w stronę Gdyni, wjazd do Zespołu Pałacowo Parkowego w Kolibkach gdzie nastąpi finał akcji  i czas na wręczenie prezentu, sesje zdjęciowe, oglądanie pojazdów biorących udział w kawalkadzie.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji, a tych którzy nie dadzą rady osobiście, zachęcamy do wpłaty, chociażby niewielkich kwot na rzecz Tosi. Każda wpłacona złotówka przybliża Tosię do szans na zdrowie.

Szczegółowe informacje na temat Tosi oraz możliwość wpłaty:

https://www.siepomaga.pl/ocalic-tosie?fbclid=IwAR1z04q1pXg2awlShDjg-wHPADjL2DYHS3P9zBqEG0oMg-1f89wfURI9gp8

Zbiórka w ramach akcji #kawalkadajedzie:

https://www.siepomaga.pl/tosiajedzie?fbclid=IwAR1MvIj9jDDPJxWEMpZXCqE9-1hUiOn1oWT8pMkWjBIGyI7g5JDNuaAgph8

Informacje na temat jutrzejszego wydarzenia:

https://www.facebook.com/groups/280021256501747/

oraz na stronie Studia Konsulat:

https://www.facebook.com/events/581588649143710/

60 lat linii autobusowej nr 125

Dzisiaj o 12:00 wyruszył, na pierwszy z 5 kursów na historycznym przebiegu linii 125, zabytkowy autobus IKARUS 280. Wydarzenie ma miejsce w związku z symbolicznym obchodzeniem 60- lecia istnienia gdyńskiej linii autobusowej 125. Dodatkowo, ten pierwszy kurs został poprowadzony przez pracującego do dziś kierowcę, który był zmiennikiem kierowcy obsługującego linię 125 na stałe, aż przez 28 lat (1968-1996). Więcej informacji na temat dzisiejszego wydarzenia można znaleźć na stronie https://zkmgdynia.pl/wiadomosc/60-lat-funkcjonowania-linii-autobusowej-125/ .

Poniżej zamieszczamy Zrządzenie nr 136/2020 Dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni zawierające informacje na temat kursowania zabytkowego autobusu.

Zdjęcie: Materiały ZKM Gdynia

Modernizacji na Bazie ciąg dalszy

Prace na bazie, aby nasza wspólna przestrzeń była dla nas bardziej przyjazna trwają. W ostatnim czasie, w związku z awarią rury deszczówkowej, która spowodowała podmycie i zapadnięcie kostki brukowej przed dyspozytornią, został przeprowadzony remont tego terenu. Rurę wymieniono, uregulowane zostały odpływy i zmieniono położenie kratek ściekowych, tak aby odpływ wody był bardziej efektywny. Wykonano solidną podbudowę i położono nową kostkę brukową.

Nowy blask zyskała również elewacja budynku administracyjnego, która została odmalowana na biało oraz drzwi wejściowe do zaplecza technicznego, od teraz nowe w mocno niebieskim kolorze.

Za koordynację i sprawne powadzenie prac szczególnie dziękujemy Mistrzowi Januszowi Sierpińskiemu.

Nowe miejsca odpoczynku na bazie oraz na Pogórzu Górnym

Pomysł na nowe ławki na terenie bazy, zrodził się z konieczności dystansowania w związku z panującą epidemią - mówi Pan Prezes – Chcieliśmy zadbać o zachowanie bezpiecznych stref podczas przerw naszych kierowców, więc postanowiliśmy pozyskać z ZDIZ zniszczone i nieużywane ławki, które następnie, własnymi siłami odnowiliśmy. Wyglądające prawie jak nowe, ławki zostały postawione przed dyspozytornią (3) oraz przy zapleczu technicznym i są obecnie bardzo chętnie wykorzystywane przez pracowników – co niezmiernie mnie cieszy, dodaje Prezes.  

Kilka, tak ładnie odnowionych ławek, oznaczonych logo PKA zostało również przekazane mieszkańcom dzielnicy Pogórze. W uzgodnieniu z Radą Dzielnicy w ubiegły piątek ustawione zostały one wzdłuż ulicy Pułkownika Dąbka. Ich postawienie na pewno ucieszy starsze osoby, bo będą mogły teraz odpocząć podczas spaceru lub w drodze do i ze sklepów.

Poniżej zdjęcia odnowionych ławek stojących już na Bazie oraz w dzielnicy Pogórze.  

Fumigacja, ozonowanie i dezynfekcja w PKA.

Mijający weekend (23-24 maja) to jak zawsze tradycyjna fumigacja wszystkich pojazdów oraz powierzchni w biurach, dyspozytorni oraz zaplecza. Wszystkie szatnie oraz magazyny przechodzą ozonowanie. W ten weekend mijają już prawie dwa miesiące współpracy PKA z ekipą p. Janka, współpracy która będzie trwała nadal, w trosce o zdrowie zarówno nas samych, jak i pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Tym razem deszczowa pogoda nie ułatwiała pracy. Autobusy, zgodnie z wytycznymi kierownika wydziału ruchu, zostały poustawiane naprzemiennie - jeden z przodu a drugi nieco cofnięty. Do autobusu wchodził pracownik z zamgławiaczem, tworząc mgłę ze specjalnie dobranego środka chemicznego, dzięki czemu, ten środek dociera do każdego elementu pojazdu. Następnie autobus jest zamykany na około 3 godziny -  by środek mógł zacząć działać i powybijać wszystkie wirusy i bakterie. Po tym czasie musi zostać jeszcze dobrze przewietrzony. Tak przygotowane pojazdy są gotowe do wyruszenia na trasę.

W ciągu tygodnia wszystkie pojazdy przechodzą przynajmniej dwa razy dziennie dezynfekcję. Wnętrza pojazdów są sprzątane i dodatkowo dezynfekowane w miejscach styku, na których najszybciej może dojść do przeniesienie wirusa tj.: uchwyty, poręcze, siedzenie, przyciski, kasowniki. A cała podłoga jest odkażana poprzez opryskiwanie.

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom zaangażowanym w sprzątanie, utrzymanie czystości, dezynfekcję, fumigację czy ozonowanie. Wasza ciężka praca powoduje, że wszyscy pracownicy naszej firmy powinni czuć się bezpiecznie, przy wykonywaniu codziennych obowiązków dla pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Trzymajmy się dzielnie i nie dajmy się koronawirusowi !!!

Sprzątanie Bazy

Wiosna, to czas budzenia się przyrody do życia. Wszystko wokół zaczyna się zielenić, pojawiają się pierwsze kwiaty, co raz cieplejsze promienie słońca powodują, że poprawia się nasze samopoczucie. Aby w naszym najbliższym otoczeniu było również tak miło, na początku kwietnia rozpoczęliśmy wiosenne porządki na bazie i wokół niej.

Pierwszym działaniem jakie zostało podjęte, to było pozbieranie śmieci z terenu bazy, wokół niej oraz wzdłuż ulicy Platynowej do ronda. W sumie uzbierane zostało 45 olbrzymich worków wszelkiego rodzaju odpadów: papierki, butelki szklane i plastikowe, plastikowe opakowania, gruz itp.  Uprzątnięty został również teren za Bazą – okolice skarpy. Kolejnym krokiem, aby ułatwić utrzymanie porządku po wielkim sprzątaniu było przystosowanie dużych, starych, zużytych beczek do pełnienia funkcji pojemnych śmietników. Beczki zostały zregenerowane, pomalowane na gdyńskie kolory słońca i morza i rozstawione na terenie bazy oraz wzdłuż ul. Platynowej. Mamy nadzieję, że od teraz, ilość śmieci walających się wokół znacznie zmaleje.

Poidełka

Na terenie Bazy PKA, w trzech miejscach – Dyspozytornia, Zaplecze Techniczne i Biurowiec zamontowane zostały dystrybutory specjalnie filtrowanej wody. Każdy z dystrybutorów ma 3 nalewaki umożliwiające wybór pomiędzy wodą gazowaną, niegazowaną chłodną i niegazowaną zimną. Dodatkowo, każdy z pracowników wyposażony został w zrobiony ze stali nierdzewnej bidon. Bidony są różnokolorowe, mają naniesione logo PKA oraz unikatowy numer. Takie oznakowanie zostało zastosowane celowo, ze względów higienicznych, aby ograniczyć możliwość omyłkowego użycia nieswojego bidonu. Zamontowany system dystrybucji wody pozwoli nam ograniczyć odpady plastikowe (generowane masowo, szczególnie w okresie letnim, przy zakupie butelek plastikowych z wodą) oraz pozwoli wszystkim pracownikom korzystać, bez ograniczeń, ze smacznej gdyńskiej wody. Z dystrybutorów chętnie korzystają już pracownicy obecni na terenie bazy. Wszyscy będą je intensywnie eksploatowali podczas nadchodzącego lata.

Dodatkowe działania w walce z Covid-19

We wtorek 19.05 przyjechało do naszej firmy długo wyczekiwane urządzenie – dezynfekator „Clean Hands”. Urządzenie rozpakowali i przygotowali do użytkowania Pan Piotr wraz z Panią Anetą. Żółty słupek, który został zamontowany przed budynkiem dyspozytorni będzie teraz służył wszystkim pracownikom a w szczególności kierowcom. Aby zdezynfekować ręce nie trzeba nimi dotykać żadnych przycisków. Spryskiwanie uruchamia się przez przycisk nogą. Mamy nadzieję, że jego użytkowania będzie kolejnym skutecznym elementem walki naszej firmy o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w czasie, ale i również po epidemii. Ponadto, nadal trwają co tygodniowe, przeprowadzane w weekend, kompleksowe dezynfekcje (fumigacja) naszych pojazdów oraz na bieżąco, parokrotnie w ciągu dnia miejsca możliwego styku z patogenem (poręcze, rączki, kasowniki) są dezynfekowane bądź ozonowane.

Dodatkowo, aby rozszerzyć wiedzę na temat możliwości zapewnienia bezpieczeństwa przed zarażeniem się pasażerów w pojazdach, w ostatnich dniach testowaliśmy również urządzenie firmy Pixel do dezynfekcji rąk, montowane przy drzwiach wejściowych do autobusu. Na prezentację urządzenia, którą przeprowadził Pan Leszek Cyrankowski – Prezes firmy Pixel zaproszeni zostali przedstawiciele Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz Urzędu Miasta Gdyni. Poniżej można obejrzeć zdjęcia zarówno nowego urządzenia zamontowanego przed budynkiem dyspozytorni oraz zdjęcia z prezentacji urządzenia firmy PIXEL.

Popieramy projekt z Budżetu Obywatelskiego Gdyni

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni, ma ze względu na panującą epidemię nietypową formułę. Projekty zgłoszone w ramach edycji były procedowane praktycznie wyłącznie elektronicznie. Wśród projektów miejskich znalazł się i został pozytywnie zweryfikowany projekt
pn.: „Defibrylatory AED w gdyńskiej komunikacji miejskiej”. Projekt zakłada wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w intuicyjne defibrylatory AED, takie same jakich obsługi uczyli się uczestnicy kursów pierwszej pomocy, przeprowadzonych w naszej firmie pod koniec zeszłego i na początku bieżącego roku. W wyniku przeprowadzonych konsultacji zespół zdecydował, iż w urządzenia aed wyposażone zostaną trolejbusy, w kolejnym edycji BO planowane jest rozszerzenie na autobusy. Jednakże, aby projekt wszedł w fazę realizacji konieczne jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów osób go popierających. Zachęcamy wszystkich pracowników do poparcie tego projektu. Wydrukowane listy znajdują się w sekretariacie oraz na dyspozytorni.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: https://gdynia.zetwibo.pl/projekt/1218

Pracowita majówka w PKA.

Tradycyjna majówka to okazja to odpoczynku i wypoczynku dla większości pracowników. Ale nasza praca w komunikacji miejskiej to codzienny wysiłek by pasażerowie gdyńskich autobusów mogli w sposób bezpieczny i sprawny poruszać się po mieście.

Tradycyjnie już wykonywaliśmy gruntowne sprzątanie i dezynfekcje pojazdów i pomieszczeń. Niezawodny p. Janek ze swoją ekipą i kierowca pan Janusz wykonali ciężką pracę by 4 maja wszystkie pojazdy były czyste i odkażone. Dziękujemy również naszej firmie sprzątającej na czele z p. Lilianą w codziennym czyszczeniu i dezynfekowaniu autobusów i części wspólnych.

Wydział Zaplecza technicznego kontynuował sprzątanie terów przyległych, jak i bazy. Odnowiono stare zdezelowane ławki, otrzymane dzięki pomocy ZDiZ. Posłużą do odpoczynku po pracy dla kierowców i pracowników dyspozytorni.

Ustawione zostały, nowe charakterystyczne żółte beczki na śmieci, przystrzyżono trawniki. Prowadzimy dalsze prace dotyczące odnowienia oznakowania na zapleczu i placu manewrowo-postojowym. Kontynuujemy dalsze sprzątanie bazy.

Komunikacja na majówkę.

W Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. na majówkę wywiesiliśmy nowe flagi.

Polska białoczerwona na środku, po bokach flaga unijna i gdyńska. Pięknie się prezentują.

Wszystkie nasze autobusy, jak również pojazdy z PKM i PKT zostały udekorowane odświętnie białymi i czerwonymi wstążkami.

W piątek, 1 maja, obchodzimy Święto Pracy i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

W sobotę, 2 maja, przypada Święto Flagi, a w niedzielę - 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja.

W piątek oraz w niedzielę czyli 1 i 3 maja – gdyńska komunikacja miejska kursuje tak jak w każdą niedzielę i święta.

W sobotę – 2 maja – obowiązuje sobotni rozkład jazdy.

Wszystkim życzymy udanej majówki. 😊

Cotygodniowa dezynfekcja autobusów PKA

Mijający weekend to tradycyjna fumigacja (dezynfekcja) w naszej firmie.

Te działania podejmujemy bardzo świadomie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pasażerów jak i naszych pracowników.

Pojazdy są odkażane specjalnymi środkami, które zabijają wirusy i bakterie.

Tym razem Kierownik Wydziału Ruchu p. Piotr zaangażował do pomocy dwóch kierowców p. Jana i p. Mirka, którzy pomogli sprawnie przestawiać autobusy. Odpowiednio poustawiane pojazdy to znaczne ułatwienie pracy dla zespołu p. Janka.

Bardzo dziękujemy !!!

Cotygodniowa dezynfekcja była także okazją do zrobienia nietypowych zdjęć autobusów i bazy. Dziś oglądamy fantastyczne zdjęcia zrobione z góry.

Dzień Ziemi w PKA

22 kwietnia został oficjalnie ustanowiony jako Dzień Ziemi 50 lat temu. Jest on obchodzony na całym świecie.

W tym roku pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej aktywnie włączyli się w porządkowanie naszej planety.

Prezes Lech Żurek z grupą z zaplecza technicznego z dużym entuzjazmem już od godziny 6.00 rano rozpoczęli sprzątanie terenów przede wszystkim wokół bazy. Perfekcyjnie akcją dowodził Mistrz Tomek Stawicki. W przeciągu ponad 9-ciu godzin zebrano ponad 18 worków śmieci, które przesortowano przede wszystkim na plastik, metale i szkło.

Będziemy kontynuowali oczyszczanie Ziemi w następnych dniach.

Brawo Pracownicy PKA !!!!

Medialny sukces naszej akcji społecznej 😊

Nasza akcja społeczna, dotycząca noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, odniosła olbrzymi sukces medialny. Pojawienie się w dniu 14 kwietnia 2020 r. na liniach komunikacji publicznej w Gdyni dwóch autobusów z maseczkami było bardzo szeroko opisywane i komentowane, zarówno na łamach gazet jak i w programach: telewizyjnych, informacyjnych oraz w Internecie.

Poniżej przedstawiamy linki do stron, na których informowano o naszej akcji:

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynskie-autobusy-w-maskach,548890

http://infobus.pl/gdynia-odpowiada-wirusowi-maseczko-busy-_more_123063.html

https://gdansk.tvp.pl/47561840/14042020-1830 - od minuty 9:30

https://tvn24.pl/pomorze/koronawirus-w-polsce-autobusy-w-maseczkach-na-ulicach-gdyni-4554322

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-04-16/autobusy-w-gdyni-przypominaja-o-obowiazku-noszenia-maseczek/

https://dziennikbaltycki.pl/koronawirus-w-gdyni-gdynskie-autobusy-i-pomniki-w-maseczkach-podczas-pandemii-miasto-zacheca-do-zaslaniania-ust-i-nosa-zdjecia/ar/c1-14920164

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Na-ulice-Gdyni-wyjechaly-autobusy-w-maseczkach-n144281.html

https://trojmiasto.tv/Gdynskie-autobusy-w-maseczkach-Gdynia-14-04-2020-video-41563.html

https://gdynia.naszemiasto.pl/gdynskie-autobusy-w-maseczkach-tak-miasto-podczas-pandemii/ar/c1-7653821

https://www.se.pl/trojmiasto/autobusy-w-gdyni-zachecaja-do-noszenia-maseczek-zdjecia-aa-LKJr-JS7D-PY8r.html

https://www.rmf24.pl/zdjecie,iId,2873624,iAId,365121

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/109096-gdynskie-autobusy-przypominaja-o-obowiazku-zaslaniania-nosa-i-ust-dwa-pojazdy-wyjechaly-na-ulice-w-maskach-ochronnych

http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/132841/gdynskie_autobusy_kursuja_w_maskach

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/trojmiasto/gdynia-autobusy-w-maseczkach/chdxb2e

https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/44323-w-gdyni-maski-nosza-nawet-autobusy

https://mlodagdynia.pl/pl/698_koronawirus/39898_zakryj-usta-i-nos-akcja-zkm-promujaca-noszenie-maseczek.html

https://szklokontaktowe.tvn24.pl/odporny-rzad,1012863.html – 2 część programu

https://tymczasemwrumi.pl/2020/04/14/autobusy-zkm-gdynia-zalozyly-maski/

http://www.aktualnosci24.com/tech/autobusy-w-maskach-na-ulicach-gdyni/939695-wiadomosci

https://kfp.pl/zamaskowane-autobusy-w-gdyni-przypominaja-o-obowiazku-noszenia-maseczek-ochronnych

zdjęcie z portalu gdynia.pl, autor: ZKM Gdynia

Autobusy w maseczkach

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania obowiązywał będzie nakaz zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu, ale już dzisiaj wyjechały na dwie linie autobusowe (R i 141) autobusy w maseczkach.

Ta nietypowa akcja społeczna, przeprowadzona przez PKA, ma na celu edukować, zachęcać i przypominać, iż w trosce o nas samych ale również osoby, z którymi spotykamy się na co dzień (na ulicy czy też w sklepie) powinniśmy zasłaniać nos i usta. To czym je zasłonimy nie jest tak istotne, jak sam fakt, że to zrobimy, o czym przypominać będą również wyświetlane na autobusach podczas postojów i przejazdów technicznych napisy „Noś maskę” i „Zakryj usta i nos”.

Dzisiejsza akcja naszej firmy spotkała się z niezwykle szerokim zainteresowaniem wśród dziennikarzy. Na Bazie pojawili się przedstawiciele TVN24, Polsatu, TVP3 Gdańsk. Wywiad dla mediów udzielił Pan Prezes Lech Żurek oraz Pani Sylwia Kornicka, która jest autorką maseczek „dla autobusów”.

Prosimy wszystkich pracowników PKA, pasażerów komunikacji miejskiej, mieszkańców Gdyni, wszystkich Państwa – zasłaniajcie w przestrzeni publicznej nos i usta!. Jeśli będziemy zdyscyplinowani, to jest nadzieja na stopniowy rozruch gospodarki i powrót do bardzie normalnych warunków życia i pracy.

Maseczki!

W tym roku wszyscy pracownicy PKA otrzymali w prezencie świątecznym po 2 maseczki wielorazowego użytku, ze specjalnymi życzeniami od Prezesa Lecha Żurka. Prezent nietypowy ale jednak niezwykle adekwatny do obecnej sytuacji. Zakrywanie nosa i ust będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej dla wszystkich osób od dnia 16 kwietnia 2020r. Ale apelujemy aby korzystać z nich już dziś!. W tym trudnym czasie, każdy z nas musi wykazać się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo swoje ale również innych. Niestety możemy być bezobjawowymi, nieświadomymi nosicielami wirusa i aby uchronić osoby, które z jakiegoś powodu mają obniżoną odpornością, osoby starsze lub po prostu chorujące, powinniśmy zasłaniać nos i usta. PKA, od początku pojawienia się epidemii, stara się zrobić wszystko aby koronowirus przyniósł jak „najmniejsze żniwo”: dezynfekowane są pojazdy, zaplecze techniczne i biura. Na bieżąco sprzątane są i dezynfekowane powierzchnie najczęściej dotykane, przeorganizowana została praca, tak aby każdy czuł się bezpiecznie.
Teraz prosimy wszystkich, korzystajmy z maseczek i dbajmy wspólnie o zdrowie nasze i naszych bliskich.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Szanowni Państwo!

drodzy pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

Czas tegorocznych Świąt Wielkanocnych to szczególny okres. Wszyscy zapewne mieliśmy oryginalne plany i zamierzenia, które niestety musieliśmy przełożyć, bądź pozmieniać.

Dziś myśli koncentrujemy przede wszystkim na sprawach zdrowia i bezpieczeństwa naszych bliskich i nas samych. Rozprzestrzeniający się koronawirus, to bardzo niebezpieczny patogen.

Musimy teraz szczególnie pamiętać o podstawowych zasadach higieny i zachowaniu bezpieczeństwa. Używanie płynów dezynfekujących, jednorazowych rękawiczek czy maseczek jest dziś sprawą bardzo istotną i ważną.

 

Nasza firma podjęła dotychczas wiele czynności, by w tym trudnym czasie należycie zadbać o zdrowie i życie pracowników i pasażerów, mamy nadzieje, że nasze działania przyczyniły się do tego, że czują się Państwo bezpieczniej wykonując swoje codzienne obowiązki.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, jakże innych niż wszystkie poprzednie, Życzymy Państwu i Państwa rodzinom dużo zdrowia, wiary, miłości i nadziei na pokonanie trudności (tych małych i tych wielkich) byśmy mogli z radością patrzeć w przyszłość. Musimy być silni i wytrwali.

Prosimy WAS dbajcie o siebie i swoich bliskich.

 

Prezes Lech Żurek, Prokurenci oraz Rada Nadzorcza

 

 

Fumigacja, czyli kolejna dezynfekcja w pojazdach

Kolejny weekend, kolejna dezynfekcja wszystkich pojazdów należących do PKA Gdynia. W dniu wczorajszym (sobota) zdezynfekowanych zostało 46 autobusów a dzisiaj następne 32. Powtarzamy te działania po raz 3 ale zapewniamy, zarazem pracowników jak i pasażerów, będziemy te dezynfekcje wykonywali tak długo jak długo będzie to niezbędne. Pan Prezes Lech Żurek podpisał stałą umowę z firmą, która w profesjonalny sposób wykonuje prace w naszych autobusach i pomieszczeniach na Bazie.

Ponadto, wprowadziliśmy zmiany w obszarze dyspozytorni. Wyznaczyliśmy liniami strefy, tak by zachować wymagane odstępy pomiędzy kierowcami podczas odbierania dokumentów. Kolejnym krokiem, planowanym do wprowadzenia w tym tygodniu będzie usprawnienie samego procesu ich wydawania.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich ZOSTAŃMY W DOMU, jeśli tylko to możliwe!

Kolejna dezynfekcja

Podczas weekendu przeprowadzona została ponowna dezynfekcja, zarówno pojazdów, jak i pomieszczeń znajdujących się na Bazie. Prace, po raz kolejny wykonał p. Janek wraz z pracownikami, którym serdecznie dziękujemy za opiekę szczególnie nad taborem. Z naszej strony cała akcję nadzorował i przeprowadził Pan Piotr Raikowski. Doskonała współpraca zapewnia sprawne przeprowadzenie prac dezynfekcyjnych. Na placu autobusy są ustawiane naprzemiennie (jeden z przodu, drugi cofnięty). Do autobusu wchodzi pracownik z zamgławiaczem, pokrywa specjalnym środkiem cały pojazd, następnie pojazd jest zamykany na 3 godziny, tak aby środek mógł zadziałać. Po tym czasie jest wietrzony. Poniżej prezentujemy zdjęcia oraz krótki film z przeprowadzonych prac.

Wszystkie te działania mają poprawić poczucie bezpieczeństwa każdego z nas - pracowników PKA oaz zapewnić troskę o bezpieczeństwo pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Wszystkim przypominamy: Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Jeśli musisz, załatw sprawę szybko i sprawnie, tak aby zminimalizować czas przebywania na zewnątrz i narażenia się na styczność z wirusem.

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus .

Specjalnie oznakowane pojazdy już w trasie

Po całonocnych przygotowaniach wyjechały już na trasę autobusy ze specjalnie oznakowanym wnętrzem. Dla bezpieczeństwa podróżujących i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia ograniczającym liczę pasażerów, siedzenia w autobusach oznakowane zostały specjalnymi plakietkami wskazującymi gdzie nie należy siadać. Miejsca siedzące zostały tak rozplanowane, aby pasażerowi, po ich zajęciu, znajdowali się w bezpiecznej odległości od siebie. Jako pierwszy oznakowany został autobus 5239, który rano wyruszył na trasę linii R.

Dziękujemy wszystkim pracownikom gdyńskiej komunikacji za wyjątkowo ciężką pracę w tym ostatnim czasie. W szczególności podziękowania należą się KIEROWCOM.

Mamy nadzieję, iż podjęte na tak szeroką skalę działania oraz odpowiedzialność nas wszystkich przyniosą oczekiwany skutek i pokonamy tego niewidzialnego wroga.

Jest nadzieja na lepsze jutro!

Dezynfekujemy pojazdy!

Dzisiejsza noc jest kolejną, w czasie której dezynfekujemy wszystkie pojazdy PKA. Działania takie prowadzimy również w pomieszczeniach dyspozytorni, warsztatowych oraz biurowych znajdujących się na terenie bazy. Z naszej strony staramy się robić wszystko, co pozwoli pasażerom i naszym pracownikom czuć się bezpieczniej, w tym ciężkim i nieprzewidzianym dla nas czasie.

Ponownie na nasze zlecenie, w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa, w szczególności tych osób, które w obecnej sytuacji zmuszone są do korzystania z komunikacji miejskiej, wyspecjalizowana firma przeprowadziła pełną dezynfekcję autobusów metodą zamgławiania. Ponadto, codziennie, na bieżąco, prowadzimy dezynfekcję poręczy, kasowników, uchwytów i przycisków pojazdów, które po wykonanym kursie zjeżdżają z linii.

W miarę możliwości operacyjnych firmy, która wykonuje taką dezynfekcję, będziemy ją ponawiali co tydzień, aż do czasu ustania zagrożenia.

Ponieważ zbliżające się dni mogą się okazać kluczowe w walce z koronawirusem, zwracamy się z prośbą do wszystkich Państwa o pozostanie w domu. Zróbmy to w trosce o siebie i innych!

Działamy prewencyjnie!

Dzisiaj w godzinach nocnych i wczesnoporannych specjalistyczna firma, działająca również na zlecenie stacji sanitarno-epidemiologicznej, wykonała profesjonalną dezynfekcję wszystkich pojazdów PKA, dyspozytorni oraz pomieszczeń biurowych i serwisowych.

Zarówno autobusy jak i pomieszczenia zostały zdezynfekowane specjalistycznym środkiem, którego działanie ogranicza możliwość „przeżycia” wirusa w przypadku styku z zabezpieczoną powierzchnią.

Działania takie, mamy nadzieję, spowodują, iż zarówno kierowcy, pracownicy firmy jak i pasażerowi będę się czuli bezpieczniej podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Ponadto, od dnia dzisiejszego do odwołania, oprócz wcześniej wprowadzonej codziennej dezynfekcji poręczy, uchwytów, przycisków i kasowników, dedykowana osoba będzie dezynfekowała ww. miejsca w pojeździe zjeżdżającym do bazy, po zakończonym kursie. Oznacza to, że w każdym pojeździe powierzchnie najbardziej narażone na przeniesienie wirusa, będą czyszczone parokrotnie w ciągu dnia.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich o zachowanie spokoju, w tym trudnym dla nas czasie. Informacje, na temat bieżącej sytuacji, czerpmy jedynie z wiarygodnych źródeł, najlepiej stron rządowych tj.: https://www.gov.pl/web/zdrowie oraz stron samorządowych www.gdynia.pl . Dopilnujmy higieny, rąk, twarzy i innych odkrytych części ciała. W razie możliwości pozostańmy w domu!

Ograniczenie dostępu do pomieszczeń!

Ograniczenie dostępu do pomieszczeń!

Mając na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem informujemy, iż od dnia dzisiejszego tj. 13 marca 2020 r. do odwołania ograniczony zostaje dostęp do pomieszczeń dyspozytorni. Do dyspozycji kierowców pozostaje pomieszczenie kuchni i toalety. W miarę możliwości, prosimy o zminimalizowanie spotkań również w tym obszarze.

Od poniedziałku 16.03.2020 r. wprowadzona zostanie na dyspozytorni organizacja pracy w taki sposób aby Kierowcy mijali się podczas pobytu w budynku.

Jednocześnie, od dnia dzisiejszego do odwołania zamknięty zostaje dostęp do pomieszczeń biurowych. Drzwi główne będą przez cały czas zamknięte. Zakaz dostępu dotyczy również wejścia od strony warsztatu.

Jeżeli mają Państwo konieczność załatwienia spraw w kasie, będzie ona czynna we wtorki i piątki w godzinach od 7:00 do 14:30. Dostęp do kasy, jedynie wejściem przez warsztat.

Wszelkie sprawy wymagające kontaktu z pracownikami biura prosimy załatwiać mailowo lub telefonicznie.

Przypominamy o zachowaniu szczególnej higieny oraz rekomendujemy, również w czasie wolnym, pozostanie w domach!

Im skuteczniej ograniczymy rozprzestrzenianie się patogenu, tym szybciej nasza wspólna praca wróci na dotychczasowe zasady.

 

WAŻNE

Szanowni Państwo,

W związku z podjętą przez Premiera Rady Ministrów decyzją o zamknięciu, do 25 marca 2020 r. wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków informujemy, iż o planowanej nieobecności w tym okresie, w związku ze sprawowaną opieką nad dziećmi, wystarczy poinformować pracodawcę telefonicznie lub mailowo. Nie ma konieczności osobistej wizyty w firmie!. Wypełniony druk „Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły” należy dostarczyć dopiero po zakończeniu okresu opieki.

Ponadto, zwracamy się do wszystkich pracowników PKA z prośbą o zachowanie szczególnej higieny w tym okresie, dokładnym myciu rąk, w razie potrzeby używając płynów dezynfekujących. Prosimy również o ograniczenie wszelkich kontaktów do minimum. Jeśli nie mają Państwo pilnej sprawy do załatwienia w biurze, prosimy o odłożenie jej do czasu ogłoszenia przez władze zmniejszenie zagrożenia. Jeśli sprawa wymaga pilnego kontaktu, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub maliowy.

Do wszystkich kierowców zwracamy się ze szczególną prośbą o ograniczenie czasu spędzanego na dyspozytorni, gdzie poprzez dużą liczbę osób może dojść do zarażenia.

Aby zwiększyć Państwa bezpieczeństwo, do odwołania została zawieszona sprzedaż biletów. W pojazdach są dostępne atomizery z środkiem dezynfekującym do rąk a wszystkie powierzchnie styku takie jak: poręcze, kasowniki, wszelkie uchwyty codziennie są przecierane płynem dezynfekującym. Jeśli zajdzie taka konieczność, częstotliwość tych czynności może zostać zwiększona.

Kolejne decyzje, w związku z zagrożeniem Covid-19 (koronawirusem) będą podejmowane w oparciu o rozwój sytuacji.

Wzór ww. oświadczenie znajduje się poniżej do pobrania.

Istotne informacje w związku z zagrożeniem zakażeniem Koronawirusem

Szanowni Państwo,

Pojazdy komunikacji zbiorowej, w związku z liczba osób które nimi podróżują, są miejscem w którym może dojść do przeniesienia wirusa pomiędzy ludźmi. W celu zminimalizowania zagrożenia oraz zgodnie z Zarządzeniem wydanym przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wszystkie pojazdy PKA Sp. z o.o, w tym w szczególności: poręcze, uchwyty, przyciski są dodatkowo, codziennie czyszczone przy wykorzystaniu płynów dezynfekujących. Dodatkowo, od dnia jutrzejszego zmieniony zostanie sposób otwierania drzwi do autobusów – wszystkie drzwi, równocześnie, zamiast przez pasażera, będą otwierane przez kierowcę.

Ponadto, dla wszystkich pracowników naszego przedsiębiorstwa, w łazienkach zamieszczona została instrukcja jak prawidłowo myć ręce oraz dodatkowo płyn dezynfekujący.

Poniżej znajduje się link do artykułu na stronie Urzędu Miasta Gdyni zbierającego wszystkie najistotniejsze informacje na temat wirusa oraz zamieszczone zostały, do pobrania, materiały informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz przez naszego Inspektora ds. BHP tj.: zalecenie co zrobić, aby ograniczyć możliwość zarażenia oraz z kim się skontaktować w razie podejrzenia zakażeniem.

Link do szczegółowych informacji

 

Rower cargo czyli ekologiczny przewóz niewielkich towarów

Już od 2018 roku można w Gdyni korzystać z rowerów cargo, czyli takich które mają zamontowaną dodatkową skrzynię do przewozu nie za dużych gabarytowo towarów. Początkowo rowery cargo były dostępne jedynie dla przedsiębiorców, instytucji i organizacji pozarządowych. Od pewnego czasu może z nich skorzystać każdy z mieszkańców Gdyni. I tak do dyspozycji są rowery mające skrzynie różnej wielkości i pakowności, do nawet 100 kg. W skrzyniach zamontowane są też ławeczki, które pozwalają przewieźć nimi dzieci. Jazdę wspomagają silniki elektryczne, także przewóz towarów nie będzie zbyt dużym wysiłkiem dla osoby korzystającej z normalnego roweru turystycznego.

Link do pełnej informacji na temat zasad korzystania oraz rezerwacji rowerów cargo: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/wyprobuj-rower-do-zadan-specjalnych,543489 oraz

https://www.mobilnagdynia.pl/rower/603-cargo-instrukcja

Zdjęcie pobrane ze strony www.mobilnagdynia.pl/rower

Konferencja GAIT i Mercedesa w Gdańsku

Po okresie testów autobusu elektrycznego Mercedes e-citaro przyszedł czas na podsumowanie. Świetną okazją ku temu jest dzisiejsza konferencja zorganizowana przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz firmę EvoBus Sp. z o.o. producenta autobusów Mercedes.

Na 34 piętrze jednego z budynków Olivia Star odbywa się konferencja pt.: Elektromobilności prowadzona przez Pana Tammo Voigt pełnomocnika Daimler Buses ds. e Mobility. Prezentowane są innowacyjne rozwiązania w zakresie elektromobilności, zastosowane w autobusach miejskich marki Mercedes. Ze strony PKA udział w konferencji biorą Prezes Lech Żurek, Dyrektor Jacek Szemraj oraz Tomasz Stawicki oraz Adam Osadowski.

Rynek Autobusów w Polsce

Na branżowym portalu Infobus.pl pojawił się ciekawy artykuł na temat sytuacji na rynku nowych autobusów. Autorzy zwracają uwagę, na wyraźny wzrost liczby autobusów elektrycznych wśród autobusów miejskich. Związane jest to z pozyskanymi przez Miasta dotacjami ze środków UE.

Planowany przez PKA na przyszły rok zakup 24 autobusów elektrycznych, w związku z realizacją projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” również przyczyni się do rozwoju rynku pojazdów elektrycznych w Polsce, a równocześnie przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Zachęcamy do zapoznania się a artykułem.

Link http://infobus.pl/polski-rynek-nowych-autobusow-01-2020_more_121499.html

Do pracy jeżdżę rowerem 2020

Konkurs zaczyna się 02 marca i kończy 25 października 2020 r.

Istnieje już możliwość rejestracji uczestnictwa w wyścigu. W tym celu należy założyć profil na stronie internetowej konkursu www.dopracyjaderowerem.mobilnagdynia.pl.

Pracownik, który odbędzie min. sześć podróży rowerem do/z pracy w tygodniu, otrzyma w następnym tygodniu „śniadanie rowerowe”. Po wyczerpaniu limitu „śniadań rowerowych” każdy z uczestników konkursu, który odbędzie min. 24 podróże rowerem do/z pracy w ciągu kolejnych czterech tygodni wyznaczonych przez Organizatora, nabywa prawo do otrzymania 1 produktu z kategorii „rowerowe atrybuty”, które będą wydawane do wyczerpania puli.

PĄCZKOBUS

Miło nam poinformować, że nasz „pączkobus” zrobił prawdziwą furorę!

Nasza akcja zorganizowana wraz z firmą Mercedes – producentem autobusu E-Citaro, na którym zamontowany był „pączek”, spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród osób, które miały okazję poczęstować się pączkami rozdawanymi w Tłusty Czwartek, jak również w mediach, które chętnie całą akcję opisały. Artykuły można było przeczytać na stronach www: gdynia.pl, trójmiasto.pl oraz na branżowym portalu infobus.pl.

Linki do artykułów poniżej.

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/paczkobus-tylko-wgdyni,547784

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Paczki-w-i-na-elektrycznym-autobusie-w-Gdyni-n142450.html

http://infobus.pl/tlusty-czwartek-gdynia-proponuje-paczkobusa-film-_more_121406.html

 

Tłusty czwartek w PKA z Mercedesem eCitaro!

W jednym z najsympatyczniejszych dni w roku, w Tłusty Czwartek, Prezes Lech Żurek wraz z przedstawicielami Mercedesa (producenta testowanego obecnie w naszej firmie autobusu elektrycznego Mercedes Citaro) zorganizowali słodką akcję, dla pasażerów komunikacji miejskiej w Gdyni. Na niektórych przystankach i w autobusach można było dzisiaj poczęstować się bezpłatnym pysznym pączkiem.

Do wspólnej akcji zaproszeni zostali przedstawiciele Miasta. Pasażerów komunikacji miejskiej częstował sam Pan Prezydent Wojciech Szczurek oraz Wiceprezydent Michał Guć. Akcja związana z promowaniem aktywnego korzystania z komunikacji miejskiej spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem napotkanych osób. Pączki wszystkim smakowały i pomimo bardzo dużej ich ilości na pokładzie naszego „Pączkowego busa”, szybo znikały.

Autorką wielkiego pączka zamontowanego na autobusie jest, podobnie jak czapki Mikołaja, nasza niezawodna Pani Sylwia.

Turniej „Gramy dla Artura”

W sobotę 15.02.2020r. odbył się w szkole nr 43 przy ulicy Porębskiego 21 Turniej Pogórze CUP.

W tym roku turniej halowej piłki nożnej połączony był z akcją charytatywną na rzecz chorego na SM Artura Greszta. Pan Artur, do czasu ataku choroby, był podopiecznym (trenował) piłkę nożną w Arce. Obecnie, pomimo tej ciężkiej choroby, pozostał zagorzałym kibicem klubu.

W turnieju wzięło udział 21 zespołów, wśród nich zespół PKA Gdynia, który ostatecznie zdobył III miejsce.

Oprócz turnieju odbyła się licytacja gadżetów związanych z Arką Gdynia. Zebrana kwota zostanie przekazana na rehabilitację Pana Artura.

Kolegom z PKA gratulujemy zdobytego miejsca i dziękujemy za udział w akcji charytatywnej.

Zdjęcia pochodzą z fotorelacji znajdującej się na stronie https://www.arka.gdynia.pl/news,22312-zagrali-i-licytowali-dla-artura.html Zachęcamy do obejrzenia.

Autobus Mercedes E-Citaro na testach w PKA

Od dzisiaj do 25.02.2020 r., na liniach obsługiwanych przez PKA, będzie można spotkać autobus Mercedes E-Citaro.

W pełni elektryczny autobus przyjechał na testy do Gdyni i będzie go można spotkać przez najbliższy tydzień na terenie całego Miasta. Jego podróże zostały zaplanowane tak, aby jak największa liczba mieszkańców miała szanse go zobaczyć w czasie swojego codziennego korzystania z komunikacji miejskiej.

Testy autobusu elektrycznego Mercedes E-Citaro związane są z przygotowaniami spółki do realizacji projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”, w ramach którego planowany jest m.in zakup 24 autobusów elektrycznych.

BIEG URODZINOWY GDYNI

Dnia 16 lutego odbył się bieg urodzinowy Gdyni na dystansie 5 i 10 km. Mimo ciężkich warunków pogodowych uczestnicy biegu reprezentujący Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o. o. ukończyli bieg. Gratulujemy.

BUDŻET OBYWATELSKI 2020

Budżet Obywatelski Gdynia 2020

Przypominamy, że zostało już naprawdę mało czasu! Do dnia 24 lutego br. można składać wnioski na małe i duże projekty, które mają szansę zostać sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Gdyni. Gdynia, na działania mające poprawić jakość życia mieszkańców przeznaczy aż 10 001 536,38 zł.

Miło nam poinformować, że w tym roku również PKA dołącza się do budżetu obywatelskiego! Staramy się, aby w autobusach kursujących na linii 141, która jest obsługiwana w dużej części przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o., zostały zamontowane defibrylatory mogące uratować życie mieszkańców Gdyni oraz odwiedzających nasze miasto turystów.

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną BO.

Więcej informacji na stornie https://www.bo.gdynia.pl/

NOWY WSPÓLNY BILET DLA METROPOLII

Dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców naszej metropolii!

W dniu 12.02 br. podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG) włodarze Gdańska, Gdyni i Sopotu przedstawili pozostałym członkom Związku, założenia dotyczące wprowadzenia nowego wspólnego biletu. Bilet ten miałby obowiązywać na terenie 14 gmin zrzeszonych w ramach MZKZG i uprawniać do podróżowania po ich terenie wszystkimi środkami transportu publicznego czyli autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz Szybką Koleją Miejską, Pomorską Koleją Metropolitalną oraz PolRegio.

Wyjątkowo atrakcyjna ma być cena takiego biletu. Bilet metropolitalny normalny - 150 zł a bilet metropolitalny ulgowy – 75 zł.

Harmonogram wprowadzenia nowego biletu zakłada, że byłby on dostępny od 1.07.2020 r. Aby do tego doszło, wszystkie gminy, członkowie MZKZG muszą do tego czasu przyjąć odpowiednie uchwały

Poniżej znajduje się link do materiału z konferencji prasowej, podczas której Panie Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka – Spychała przedstawiła założenia funkcjonowania nowego biletu.

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/razem-o-wspolnym-bilecie,547562

Zdjęcie zostało pobrane ze strony gdynia.pl, autor zdjęcia Kamil Złoch

Najlepsze życzenia dla Gdyni!

10 lutego Gdynia obchodziła kolejną, już 94 rocznicę, nadania jej praw miejskich. Z tej okazji w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Podczas sesji wręczone zostały nagrody "Czas Gdyni" dla najlepszych inwestycji 2019 r. oraz wręczone zostały Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni". Obchodom urodzin Miasta towarzyszyło wiele dodatkowych imprez m.in w Muzeum Miasta Gdyni przygotowano pokaz filmów z lat 20 ubiegłego wieku oraz w Konsulacie Kultury premierę albumu poświęconego Gdyni. PKA dołącza się z życzeniami dla Gdyni, mając nadzieję, że realizacja projektu zakupu 24 autobusów elektrycznych i budowy stacji ładowania stanie się znaczącym elementem dalszego, wspaniałego rozwoju Miasta.

UMOWA O DOFINANSOWANIE PODPISANA!

Dzień 21 listopada 2019 roku był dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. dniem bardzo szczęśliwym. Tego dnia firma otrzymała oficjalną informację o przyznaniu środków z funduszy unijnych na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” .

Z radością informujemy, iż dnia 30 stycznia 2020 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury, Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. - Lech Żurek oraz Pani Joanna Lech - p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali umowę, która reguluje przyznanie środków unijnych na wspomniany projekt. Planowane jest, że projekt zostanie zrealizowany przez PKA do końca 2021 roku.
Na uroczystości, podczas której podpisanych zostało 10 umów o dofinansowanie projektów, obecna była również Wiceprezydent Gdyni – Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała, Pani Wiceprezydent, podczas swojej krótkiej przemowy wspomniała, że ta inwestycja polepszy życie mieszkańców Gdyni. Podziękowała również Prezesowi i pracownikom spółki oraz innym zaangażowanym jednostkom za pracę włożoną w przygotowanie projektu.
Gdynia jest jednym z trzynastu miast, które otrzymały dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach na realizację projektów polegających m.in na zakupie autobusów elektrycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalnym artykułem na temat dzisiejszego wydarzenia opublikowanym na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod adresem: https://www.cupt.gov.pl/aktualnosci/1610-460-milionow-zlotych-z-ue-na-zeroemisyjny-transport-publiczny-w-polskich-miastach .

 

DIALOG TECHNICZNY

Informujemy o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego poprzedzającym wszczęcie postępowania o udzielenia zamówienia na: dostawę 24 autobusów elektrycznych w związku z realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.

28.01.2020
Informacja z dnia 28.01.2020 roku - Wydłużenie terminu dialogu technicznego do dnia 5.02.2020 roku.

06.02.2020
Informacja z dnia 06.02.2020 roku - Informacja o zakończeniu dialogu technicznego.

NOWY BUSPAS W GDYNI

Miasto Gdynia rozbudowuje swoją sieć buspasów.

Najnowszy buspas, o długości ok.700 metrów, od paru dni funkcjonuje na ul. Wielkopolskiej (na odcinku od rozwidlenia jezdni przed ul. Lidzką do przystanku ul. Racławicka). Buspas ten jest szczególnie istotny dla mieszkańców dzielnic Karwiny i Dąbrowa, gdyż powinien znacząco skróci czas dojazdu komunikacją zbiorowa do tych dzielnic, jedna z najbardziej zatłoczonych ulic w Gdyni.

Kolejny buspas powstanie do końca stycznia na ul. Rolniczej na odcinku od ul. Kieleckiej do początku prawoskrętu w ul. Chwarznieńską. Konsekwentne działanie Miasta, polegające na rozbudowie sieci buspasów mają na celu usprawnienie funkcjonowania transportu publicznego oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego korzystania z komunikacji miejskiej. Działanie te uzupełniają przewoźnicy inwestując w komfortowe i nowoczesne pojazdy.

Gala Gdyńskiego Sportu 2019

Dnia 13 stycznia 2020 roku w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej odbyła się Gala Gdyńskiego Sportu. Podczas uroczystej gali zasłużonym sportowcom miasta Gdynia wręczono statuetki w postaci Złotych Żagli oraz nagrody pieniężne. W trakcie uroczystości wyróżniono również partnerów gdyńskiego sportu. Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. jako czynni sportowcy dumnie reprezentowali firmę podczas uroczystego wydarzenia.
Dziękujemy.

SOS Ciapkowo - Podziękowanie

W dniu dzisiejszym oddaliśmy do schroniska Ciapkowo w Gdyni rzeczy zebrane przez pracowników firmy. Serdecznie dziękujemy każdej osobie, która wzięła udział w akcji i zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji, o której również poinformujemy na naszej stronie internetowej.

Pamiętajmy DOBRO WRACA 😊

WIGILIA PRACOWNICZA

Tradycyjnie, dnia 24 grudnia pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. spotkali się na stołówce zaplecza technicznego by złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Ewangelię i modlitwę przeprowadził Ksiądz Grzegorz Miloch, Prezes Lech Żurek złożył pracownikom pozdrowienia zarówno od Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Nie zabrakło również ciepłych słów od  Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, które przekazał Pan Zdzisław Leonarczyk. W blasku świec, przy aromacie barszczu z pasztecikiem spędziliśmy wyjątkowy czas, który napełnił nas energią na nowy rok.

POŻEGNANIE 5248

Dziękujemy za liczne przybycie i symboliczne pożegnanie pierwszego „przegubu” wyprodukowanego przez Solaris Bus & Coach w 1999 roku. Wspomniany autobus dnia 20 grudnia 1999 roku rozpoczął swoją służbę w PKA sp. z o.o. otrzymując numer 5248. To dla nas duże wyróżnienie, po 20 latach dnia 20 grudnia 2019 roku odprowadzić tak wyjątkowy pojazd na zasłużoną emeryturę i nadać mu nowy numer 5448.

PIERWSZY W POLSCE KONTRBUSPAS

W dniu 16 grudnia 2019 roku, Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otworzyła kontrbuspas. Pierwszy, poranny przejazd nowo uruchomionym buspasem obejmującym leśny odcinek ulicy Chwarznieńskiej przypadł autobusowi należącemu do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. o numerze bocznym 5251. W porannym kursie, obejmującym nowy kontrbuspas, wzięli udział zarówno pasażerowie gdyńskiej komunikacji miejskiej jak i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk oraz radny miasta Jakub Ubych.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie gdynia.naszemiasto.pl. Link do artykułu poniżej.

ARTYKUŁ

POŻEGNANIE PIERWSZEGO PRZEGUBOWEGO SOLARISA

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej zaprasza wszystkich miłośników i przyjaciół komunikacji miejskiej, na niezwykłe pożegnanie pierwszego „przeguba” wyprodukowanego przez Solarisa. Zjechał on z linii produkcyjnej w Bolechowie w 1999 roku. Na gdyńskie trasy wyjechał 20 grudnia wspomnianego roku. W barwach PKA otrzymał numer 5248, który w październiku br. zmienił na 5448.

Autobus ten, właśnie kończy swoją służbę i w pełni zasłużył na wyjątkowe pożegnanie.

W związku z tym, PKA zaprasza wszystkich chętnych, na ostatnią przejażdżkę. Odbędzie się ona w dniu 20 grudnia 2019 roku, dokładnie w 20 tą rocznicę pierwszego kursu w naszym mieście.

Rozpocznie się od wyjazdu z bazy PKA o godz. 8:40, następnie o godz. 8:50 autobus przejedzie pod Zarząd Komunikacji Miejskiej skąd wyruszy w swoją podróż sentymentalną po Gdyni.

Na pokładzie autobusu zagoszczą kierowcy, którzy zapisali się w jego historii oraz miłośnicy i pasjonaci z naszej branży.

Zapraszamy serdecznie. To będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć i pożegnać kawałek historii nie tylko gdyńskiej komunikacji miejskiej.

SZKOLEŃ CIĄG DALSZY

O prowadzonych, od paru dni w naszej firmie szkoleniach z pierwszej pomocy informuje również portal www.gdynia.pl. Artykuł znajduje się w linku poniżej.
LINK DO ARTYKUŁU

To naprawdę ważne aby wiedzieć, jak pomóc drugiej osobie, szczególnie w sytuacji zagrożenia życia.

Dziękujemy wszystkim pracownikom, którzy dotychczas wzięli aktywny udział w kursie. Kolejnych serdecznie zapraszamy.

SPORT TO ZDROWIE

Nasza firma kibicuje sportowym inicjatywom pracowników.
W PKA mamy drużynę siatkarską i drużynę piłki nożnej. Zarząd PKA z okazji mikołajek wręczył piłki do gry naszym zakładowym sportowcom.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH. TAK TRZYMAĆ!

(Po) Mikołajkowe spotkanie przy kawie

W poniedziałek 9 grudnia br. spotkaliśmy się razem w dyspozytorni: Kierowcy, Dyspozytorzy, Zarząd, Prokurenci oraz nowa kadrowa Beata Linda.
Przy kawie i ciastku porozmawialiśmy o naszych sukcesach i wyzwaniach.
Prezes i Dyrektor omówili projekt „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań.”, na który PKA otrzymało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.Bardzo ważnym tematem była również nowa umowa powierzenia, która wzbudziła żywą dyskusję.
Teraz czeka nas cykl spotkań przy kawie z Zapleczem Technicznym.

Warto rozmawiać i dzielić się pomysłami.
JESTEŚMY ZESPOŁEM. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

Tak bawiliśmy się w Mikołajki

Dzień 6 grudnia dla komunikacji miejskiej był dniem pełnym radości, uśmiechu i pozytywnej energii pod patronatem Świętego Mikołaja. W tą rolę wcielił się Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. Pan Lech Żurek, który to ze zgraną grupą Mobilnej Drużyny Świętego Mikołaja rozdawali łakocie naszym pasażerom w gdyńskich autobusach. Akcja odebrana została z niezwykle ogromnym entuzjazmem podróżujących. Zwieńczeniem tego radosnego dnia były uroczystości mikołajkowe władz miasta Gdynia, na których po raz pierwszy zaświeciły się lampki na multimedialnej choince na Placu Grunwaldzkim. Po przemówieniu i serdecznych pozdrowieniach Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka, atrakcją dla zebranych było zwiedzanie jedynego w Polsce autobusu elektrycznego marki Solaris Urbino 12 Electric ubranego w czapkę Św. Mikołaja, a także autobusu hybrydowego marki Volvo Hybrid 7900. Dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny z licznymi nagrodami dla każdego małego uczestnika. Dla fanów mniejszych pojazdów udostępniono najnowszy model Mercedesa eVito i MAN eTGE, co również cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. I choć temperatura była dość wymagająca, to gorące emocje i wrażenia pozwoliły cieszyć się tym dniem do samej godziny 20:00. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia oraz filmów. Link do filmów poniżej.

FILM 1

FILM 2

 

MIKOŁAJKI Z PKA

W tym roku nietypowo świętujemy ten fantastyczny dzień. Od godzin porannych, kierowcy jeżdżą w czapkach św. Mikołaja. Pracowników PKA i pozostałych spółek komunalnych wraz z najważniejszymi osobami z Miasta, pracownikami Urzędu Miasta oraz przedstawicielami zaprzyjaźnionych firm będzie można spotkać na przystankach oraz na liniach autobusowych, gdzie będą częstowali spotkanych pasażerów pysznymi słodkościami.

Od godz. 18:10 wraz z Miastem Gdynia odpalamy naszą Wielką Elektryczną Niespodziankę. Pojawią się autobusy – elektryczny firmy Solaris, hybrydowy firmy VOLVO oraz 2 inne pojazdy elektryczne, w tym Mercedes VITO. Po raz pierwszy w historii „w roli Mikołaja” wystąpi właśnie autobus elektryczny. Został on WYJĄTKOWO, MIKOŁAJKOWO przystrojony w OLBRZYMIĄ, o średnicy ok 3m.!, CZAPĘ.

Na pokładzie autobusu odbędą się:

 • Konkurs plastyczny z kolorowaniem, specjalne na Mikołajki narysowanego/zaprojektowanego przez pracownicę PKA AUTOBUSU;
 • Konkurs wiedzy na temat prawidłowego zachowania w pojazdach komunikacji zbiorowej;
 • Kalambury – oczywiście komunikacyjne;

Dla Dzieciaków przygotowane zostały fantastyczne nagrody, w tym model jednego z pojazdów zaparkowanych na Placu Grunwaldzki.

Wszystkie te atrakcje związane są z olbrzymią radością Miasta i Zarządu Spółki z uzyskania dofinansowania prawie 70 mln ze środków UE na realizację projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.

PKA z Nową Umową Powierzenia na 15 lat

W dniu 29 listopada br. Pan Prezes Lech Żurek podpisał w imieniu PKA z Gminą Miasta Gdyni, nową umowę powierzenia. Umowa została zawarta na 15 lat. 15 lat to długi i niestandardowy okres powierzenia. Było to możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania do realizacji projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”.

Umowa powierzenia na 15 lat oraz realizacja projektu  rozwojowego pozwolą naszej firmie na samodzielne odnawianie taboru.

Dla Nas, pracowników PKA Gdynia oznacza to stabilne warunki pracy na dłuższy niż normalnie okres czasu oraz rozwój firmy, która wpływ pozytywnie na ekologię i komfort życia w Gdyni.

To będzie dobry czas dla pracowników i Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

PIERWSZA POMOC

Od dnia 3 grudnia kierowcy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. rozpoczęli szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia dla pracowników są wynikiem współpracy PKA Sp. z o.o. z Gdyńskim Centrum Zdrowia. Wspólny projekt szkoleń ma na celu ugruntowanie istotnej wiedzy i umiejętności, które mogą uratować życie mieszkańców Gdyni a w szczególności pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej. Na szkoleniach omawiane są zagadnienia zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Naszym celem jest aby dzięki zajęciom praktycznym kierowcy autobusów nie obawiali się udzielenia pierwszej pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji niebezpiecznej lub zagrażającej ich życiu.

Każdego dnia na ulice Gdyni wyjeżdża około 300 pojazdów komunikacji miejskiej, co oznacza że w każdym pojeździe może znajdować się osoba (kierowca), która wie jak udzielić pierwszej pomocy bądź wręcz uratować czyjeś życie.

Wiemy, że dla pasażerowie gdyńskiej komunikacji miejskiej podczas podróżowania istotny jest nie tylko komfort podróży, ale i bezpieczeństwo podróżowania. Mamy nadzieję, że przeprowadzone szkolenia wpłyną pozytywnie na poczucie zadowolenia z świadczonych przez naszą firmę usług.

 

 

S.O.S. Ciapkowo!

Jedną z miar człowieczeństwa jest to, jaki mamy stosunek do zwierząt. Dlatego też prosimy wszystkich, którzy mogą i mają ochotę wspomóc gdyńskie schronisko „Ciapkowo” o przyłączenie się do akcji „ciepła zima dla zwierzaków”.

Drodzy Pracownicy i Przyjaciele PKA Sp. z o.o.

Drodzy Pracownicy i Przyjaciele PKA Sp. z o.o.

 

Z wielką dumą i radością przekazuję Wam bardzo dobrą informację.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy dofinansowanie do realizacji projektu pn.: „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” .

OSTATNIE POŻEGNANIE

Głęboko zasmuceni żegnamy Bernarda Krűgera,

naszego kolegę, wieloletniego pracownika, wspaniałego Człowieka i Przyjaciela.

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

 Pracownicy, Rada Nadzorcza i Zarząd

Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni

 

W imieniu Żony naszego zmarłego Kolegi chcielibyśmy podziękować za wszystkie kondolencje i ciepłe słowa, za obecność na nabożeństwie oraz za ogromne wsparcie w tym niezwykle smutnym i trudnym czasie.

URBAN E-MOBILITY FORUM 2019

W dniach 14-15 listopada 2019 roku w Centrum Konferencyjnym PPNT Gdynia odbyło się Spotkanie Liderów Lokalnej Elektromobilności. Na spotkaniu omówiono rozwój elektromobilności nie tylko w Europie, ale również w Polsce. Przedstawiono postęp elektomobilności w Polsce na przestrzeni 3 lat w poszczególnych miastach, oraz udowodniono, że dążenie do braku emisji spalin jest możliwy.

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ!!! 11 LISTOPADA 2019

11 listopada 2019 roku, w dniu 101 urodzin wolnej Polski również tabor należący do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. symbolicznie świętował tak ważny dzień, wożąc pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej przyozdobiony w barwy narodowe.
Dodatkowo Prezes PKA, jak i pracownicy wraz z rodzinami świętowali 101 lat Niepodległej Polski m.in. startując w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim.

ZAGADKA!

Co się stanie jak jednemu z naszych kierowców za późno zadzwoni budzik i w pośpiechu bez obowiązkowej kawy, w porannym roztargnieniu, nie weźmie zezwolenia i rozkładu jazdy? Zapomni sprawdzić obsługiwaną linię, a telefon odmówi posłuszeństwa? A co jeśli na to wszystko ten sam kierowca prując gdyńskimi ulicami 30 km/godzinę, w ostatnim momencie dostrzeże, że bramy Gdyńskiego Stadionu są przypadkowo otwarte, bo najwyraźniej komuś dzień rozpoczął się podobnie jak jemu…

Pożegnanie pierwszych autobusów z taboru PKA

W dniu dzisiejszym opuściły naszą bazę pierwsze autobusy w ramach wymiany taboru. Trzy Neoplany N 4021 z 1998 roku o numerach inwentarzowych 5241, 5242 i 5243 opuściły trasy gdyńskiej komunikacji miejskiej po 21 latach bezpiecznego wożenia swoich pasażerów. Od teraz to zadanie należy do nowych nabytków taborowych MAN Lion's City G A23, które od wczoraj można zobaczyć na ulicach Gdyni.

 

 

NOWY TABOR W GDYNI

W dniu 16 października br. odbyło się uroczyste wprowadzenie do eksploatacji 55 sztuk autobusów MAN, zakupionych przez Gminę Miasta Gdyni w ramach realizacji projektu pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru” ze środków UE w ramach Działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

 

PKA czyta dzieciom z Przedszkola nr 49 w Gdyni

Dnia 30 września 2019 roku zajezdnię PKA odwiedziło przedszkole nr 49 z Gdyni. Dzieci dowiedziały się jak wygląda i funkcjonuje zajezdnia autobusowa oraz w jaki sposób autobus jest przygotowany do wyjazdu na gdyńskie ulice. Dodatkowo z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września, Prezes przedsiębiorstwa, Lech Żurek przeczytał dzieciom historię z serii książek dla dzieci „Mądra Mysz” pt. „Mam przyjaciela kierowcą rajdowego”. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

VIII Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM - Łódź 2019

W dniach 12-13.09.2019 r. IGKM wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Łódź Sp. z o.o. zorganizowała VII Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa IGKM. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej reprezentowali debiutanci na tej imprezie Pan Krzysztof Rhode i Pan Michał Odowski oraz w charakterze zawodnika rezerwowego i kibica Pan Jarosław Kuligowski.

ŚLUB MONIKI I MICHAŁA

Dnia 20 września 2019 roku odbył się ślub Moniki i Michała. Cudownej pary, której miłość miała początek na pętli autobusowej Cisowa Sibeliusa, a rozkwitała na trasach gdyńskiej komunikacji miejskiej. Młodej Parze życzymy wszystkiego co najlepsze oraz prostej drogi w życiu, bez podjazdów i zakrętów.

90-lecie Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Z okazji obchodów 90-lecia Komunikacji Miejskiej w Gdyni zorganizowano szereg atrakcji. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej przygotowało dla odwiedzających poniższe atrakcje:

• wycieczka objazdowa po bazie, a w niej przejazd przez automatyczną myjnię, stację paliw i stację diagnostyczną przedsiębiorstwa;

• wizyta na dyspozytorni i w Wydziale Ruchu, gdzie Kierownik Wydziału Ruchu opowie o specyfice pracy kierowcy i dyspozytora, a także będzie można własnoręcznie zrobić rozkład jazdy;

...

 

FILIP CHAJZER "WCHODZĘ W TO"

W jednym z odcinków "WCHODZĘ W TO" Filip Chajzer wcielił się w rolę kontrolera biletów. Spotkani w tym dniu pasażerowie Gdyńskiej komunikacji miejskiej mieli okazję przedstawić bilety do kontroli, świeżo zatrudnionemu "kanarowi". Przy okazji pobytu w Gdyni Filip Chajzer spróbował również swoich sił w prowadzeniu autobusu, o numerze bocznym 5088, należącego do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.
Link do filmu poniżej:

https://youtu.be/DP6B0JN4H4I?t=825

AUTOBUS VOLVO I MERCEDES NA TESTACH W PKA

PKA ma przyjemność gościć na testach autobus marki VOLVO 7900E oraz Mercedes-Benz 628 03 Citaro G Hybrid, które można zobaczyć na Gdyńskich ulicach. Autobusy próbują swoich sił nie tylko pod względem technicznym, mają również za zadanie polepszyć komfort podróży pasażerom komunikacji miejskiej w Gdyni.

BAZA PĘKA W SZWACH

W związku z terminową dostawą 25 fabrycznie nowych autobusów marki MAN na placu postojowym Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. zrobiło się tłoczno. Przypominamy, że do taboru autobusowego PKA dołączyło 16 autobusów przegubowych oraz 9 standardowych. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Gdańsk Business Run

Po raz kolejny Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. postanowiło wspomóc charytatywny bieg - Poland Business Run. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, w tym udało się skompletować dwie sztafety Gdynia PKA oraz PKA Gdynia.

 

Nowe MANy na bazie PKA!

Już dziś na naszej bazie zawitały pierwsze autobusy MAN! Zapraszamy do obejrzenia galerii :)

ZdiZ Gdynia w PKA

Dziś Prezes Lech Żurek przeprowadził spotkanie z przedstawicielami Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Spotkanie miało na celu ustalenie zakresu prac modernizacyjnych na terenie naszej bazy autobusowej.

MAN i Mercedes w PKA

W ubiegłym tygodniu, we wtorek 06 sierpnia i w czwartek 8 sierpnia, mogliśmy gościć przedstawicieli dwóch największych koncernów motoryzacyjnych, firm MAN i MERCEDES. Obie firmy przedstawiły nam swoje możliwości w zakresie elektryzacji autobusów, która to z coraz większym zasięgiem wchodzi na teren gdyńskiej komunikacji zbiorowej. Omówione zostały najnowocześniejsze technologie związane z autobusami elektrycznymi i ich wpływ na ochronę środowiska, a także ekonomiczne aspekty tych nowoczesnych rozwiązań.

SZKOLENIE

W dniu 05.08.2019 rozpoczęło się szkolenie pionu technicznego w obsłudze autobusów firmy MAN.
Na dwóch autobusach odbywa się część praktyczna i pokazowa z zakresu serwisu, prowadzona przez kadrę firmy MAN.

Pierwsze testy autobusu elektrycznego w PKA.

Po okresie testów autobusu elektrycznego w PKT, przyszedł czas na testy nie zależnie od trakcji sieciowej.

Autobus Solaris 12 electric, który na czas testów w PKA dostał numer boczny 5000, będzie testowany na wszystkich liniach obsługiwanych przez spółkę, ze szczególnym uwzględnieniem tych przebiegających przez centrum. Naszym celem jest sprawdzenie jak autobus z napędem elektrycznym zachowuje się na trasach o różnych długościach, z różnym ukształtowaniem terenu, o różnym natężeniem ruchu. Autobus, który przyjechał do PKA na testy będzie ładowany za pomocą ładowarki wbudowanej (on board charger).

Jest to pierwszy z planowanych w najbliższym czasie testów autobusów elektrycznych, które mamy nadzieję będą miały miejsce w PKA.

Kolejne działania proekologiczne w PKA

Rozpoczęły się testy paneli fotowoltaicznych SUN-BUS. System o pełnej funkcjonalności zamontowany został bezpłatnie, na okres 3 miesięcy, na 4 autobusach Solaris Urbino 12. Przez cały okres testów mamy możliwość korzystania z wszystkich funkcjonalności jakie daje system, w tym w szczególności zweryfikować faktyczny bilans energetyczny. Po 3 miesiącach testów mamy nadzieję oszacować czy i o ile spadło zużycie paliwa w pojazdach. Mamy nadzieję, że dane które uda się zebrać pozwolą nam realnie wyliczyć ewentualne korzyści z zamontowania takich paneli na szerszą skalę.

Autobusy z zamontowanymi panelami będzie można spotkać na następujących liniach: K, S, X, 103, 105, 109, 125, 128, 134, 141, 163, 182, 190, 198, 209, 282.

Baza PKA z lotu ptaka

Drony sobie polatały,

naszą bazę podglądały!

To zasługa Tomka Myka,

który świetne fotki pstryka ;)

Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości w Gdyni

W dniu 6 czerwca br. Pan Jacek Szemraj i Pan Jarosław Kuligowski reprezentowali Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej na tegorocznych Targach Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości organizowanych w Gdyni. Stoisko PKA cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony tam obecnych.

Koncern MAN w PKA Gdynia

Po inspirującej prezentacji Mercedesa Citaro z silnikiem elektrycznym, mającej miejsce podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich, nasza firma miała ogromny zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Koncernu MAN.

Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim 2019

W dniu 12 maja 2019 odbył się PKO Grand Prix Gdyni 2019. Uczestnicy największego biegowego cyklu na Pomorzu odwiedzili teren Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Trasa prowadząca po pasie startowym, hangary, nowoczesne obiekty lotniska cywilnego. Trasa liczyła 10 kilometrów, a wzięło w nim udział 2 269 uczestników, w tym reprezentacja Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni w składzie: Prezes Lech Żurek, Bogumił Kreft, Tomasz Myk i Roger Sikora. Jesteśmy dumni z naszych pracowników, że poza zaangażowaniem w wykonywany zawód mają zapał i energię, by rozwijać swoje pasje.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2019

Dzień 10 maja 2019r. był w bazie Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej dniem pełnym wrażeń. W tym dniu obchodzone były, szósty już raz, Dni Funduszy Europejskich.

 

Kolejna edycja Dni Otwartych Unii Europejskiej przed nami!

Już 10 maja będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w VI edycji projektu Dni Otwarte Unii Europejskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę zwiedzić naszą bazę, poznać tajniki pracy naszego przedsiębiorstwa i poznać wspaniałych ludzi pracujących na jego sukces. 

MEVO

Od wczoraj uruchomiono kolejną gałąź transportu publicznego, jaką jest Rower Metropolitalny Mevo. To najnowocześniejszy system roweru miejskiego, który składa się z 4080 rowerów, skierowany do mieszkańców i turystów Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego. 

21 marca Światowy Dzień Osób z zespołem Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także wspaniały dzień integracji z osobami z zespołem Downa. Solidarność i empatia udzieliły się także pracownikom PKA Gdynia :)

Arka Partner Cup 2019

Kolejne sportowe wydarzenie reprezentacji PKA Gdynia odbyło się 17.03.2019r., kiedy to drużyna PKA wzięła udział w XII edycji turnieju piłkarskiego dla sponsorów i partnerów Arka Partner Cup.

Charytatywny Turniej Piłki Halowej 01-02.03.2019

W dniach 1 i 2 marca drużyna PKA Gdynia wzięła udział w charytatywnym Turnieju Piłki Halowej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 43 na rzecz Pana Artura, chorującego na stwardnienie rozsiane. 

"Do pracy jeżdżę rowerem 2019"

Konkurs zaczyna się 04 marca i kończy 31 października 2019 r.

Istnieje już możliwość rejestracji uczestnictwa w wyścigu. W tym celu należy założyć profil na stronie internetowej konkursu www.mobilnagdynia.pl w zakładce „do pracy jadę rowerem”.

Arka Gdynia - Korona Kielce

W dniu 93. Urodzin Gdyni Arka Gdynia rozegrała pierwszy mecz 21. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Niestety gdyński klub przegrał na własnym stadionie z Koroną Kielce 1:2.

93. Urodziny Miasta Gdynia

Gdynia ma już 93 lata! Kilkudniowe obchody jej urodzin rozpoczęły 10 lutego, w dzień nadania praw miejskich. Tego dnia odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, na której wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu, a także wyróżnieni zostały laureaci „Czasu Gdyni”, którzy zasłużyli się najciekawszymi inwestycjami w Gdyni.

Autokar Arka Gdynia w PKA!

Przez prawie tydzień w zajezdni PKA Gdynia trwała metamorfoza autokaru reprezentacji Arka Gdynia. Nowy autokar to projekt związany z uczczeniem 90-lecia powstania Klubu.

R.I.P.

"Musicie być mocni miłością, która jest silniejsza niż śmierć"

Jan Paweł II

 

Wyrazy najszczerszego współczucia i żalu po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza
Rodzinie i Najbliższym
składa Prezes Lech Żurek, Rada Nadzorcza oraz Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.
W takich chwilach jak ta wszyscy jesteśmy Gdańszczanami.

Spotkanie Wigilijne w PKA

21 grudnia o godzinie 12:00 w budynku administracyjnym Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. odbyło się spotkanie Wigilijne dla pracowników, na które przybył Ks. Grzegorz Miloch z Hospicjum im. św. Wawrzyńca. Na spotkaniu zostały złożone życzenia Bożonarodzeniowe oraz Noworoczne. Najlepsze życzenia od Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni zostały złożone Przedsiębiorstwu przez Pana Piotra Fichtela, a życzenia rozwoju i sukcesów zarówno przedsiębiorstwa jak i pracowników od Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz jego Zastępcy Michała Gucia odczytał Pan Prezes Lech Żurek.
Aby jak największa liczba pracowników mogła wziąć udział w Spotkaniu Wigilijnym dnia 24 grudnia odbyły się dodatkowo dwa Spotkania Wigilijne na zajezdni o godz. 13:45 raz na dyspozytorni o godz.14:15.
Wszystkim jeszcze raz składamy najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

ZŁE MANIERY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Niekulturalne zachowanie pasażerów w komunikacji miejskiej to problem z którym mamy do czynienia praktycznie każdego dnia. Przepychanie w drzwiach, nieustępowanie miejsca starszym, słuchanie głośno muzyki, ogólny brak życzliwości to tylko niektóre zachowania, które pasażerowie muszą tolerować. Dnia 07.12.2018 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni miało przyjemność gościnnie wystąpić w "dzień dobry tvn". Do nagrania został użyczony autobus o numerze 5088, a krótkiego wywiadu udzielił nasz kierowca Pan Bogumił.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania znajdującego się poniżej:
https://dziendobry.tvn.pl/a/zle-maniery-w-komunikacji-miejskiej

NASZ PRACOWNIK MAREK OLCZYKOWSKI WYRÓŻNIONY

Marek Olczykowski, pracownik Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni dnia 30.11.2018 r. otrzymał wyjątkowe wyróżnienie w postaci Kryształowego Serca. Kryształowe Serce przyznawane jest wyłącznie za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zarząd PKA w Gdyni serdecznie gratuluje i życzy kolejnych sukcesów.

autor zdjęć: Mariusz Sieraczkiewicz

źródło zdjęć: www.mlodagdynia.pl

Moje Miasto Gdynia - Karta Mieszkańca

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. wspiera udział w kampanii promocyjnej projektu "Moje Miasto Gdynia - Karta Mieszkańca". Na wszystkich drzwiach wejściowych Przedsiębiorstwa znajdują się naklejki informujące o możliwości odebrania zniżek poprzez rejestrację.

5013 GŁÓWNYM BOHATEREM

W sobotę, dnia 24.11.2018 młodzi twórcy kultury z Łódzkiej Szkoły Filmowej kręcili ujęcia do filmu krótkometrażowego na terenie naszej bazy. Głównym bohaterem tego dnia był pojazd marki Solaris Urbino 12 o numerze 5013.

Adam Szymański zwycięzcą konkursu "Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy"!

W dniu 16 listopada 2018 r. w wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańsk miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy”, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. I Miejsce w tej kategorii zajął Pan Adam Szymański dumnie reprezentując Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

11 LISTOPADA 2018

W setną rocznicę niepodległości Polski, przypadającą na 11.11.2018 r. Miasto Gdynia hucznie świętowało organizując parady, biegi i wystawy patriotyczne. W ten piękny, radosny dzień również Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej złożyło Polsce najlepsze życzenia.

55 nowych autobusów MAN w Gdyni

Dnia 17.10.2018 r. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Kamil Gromek, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck&Bus Polska, podpisali umowę, dzięki której na ulice Gdyni trafią fabrycznie nowe autobusy. Z dostawy 55 nowych autobusów, 23 z nich to pojazdy o standardowej długości, a 32 – przegubowce.

Wojciech Szczurek Liderem Transportu Publicznego 2018

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek został Liderem Transportu Publicznego 2018. Tytuł przyznawany jest najbardziej wyróżniającym się osobowościom, działającym na rzecz komunikacji miejskiej i innowacji w transporcie, szczególnie podkreślając osiągnięcia na rzecz rozwoju elektromobilności oraz podnoszenia jakości usług i promocji transportu publicznego.

 

 

Wizyta Pana Marka Łucyka w PKA Gdynia

Dnia 02.10.2018 r. w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. gościł Pan Marek Łucyk - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych. Na spotkaniu Zarząd PKA w Gdyni przedstawił plany dotyczące rozwoju przedsiębiorstwa oraz plany związane z modernizacją zagospodarowania przestrzennego terenu. Została omówiona również kwestia aplikacji firmy PKA w konkursie pt. POIiŚ 2014-2020 VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.

Mecz PKT vs. PKA&PKM

W sobotę dnia 22 września o godzinie 14:00 odbył się mecz piłki nożnej AUTOBUSY vs. TROLEJBUSY. Mimo deszczu i niesprzyjającej pogody piłkarze obydwu drużyn dali z siebie 100%. Gra rozegrała się w przyjaznej atmosferze, a emocji nie było końca. Mecz zakończył się remisem 3:3.

Złote medale dla Pracowników PKA Gdynia

W piątek 21 września 2018 r. w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Medali w podziękowaniu „za wieloletnią pracę dla komunikacji miejskiej”. O wyróżnienia dla 39 pracowników PKA wystąpił Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. Medale zostały wręczone przez Prezydenta Gdyni – Pana Wojciecha Szczurka, Prezes IGKM – Panią Dorotę Kacprzyk, Pełnomocnika Prezydenta ds. Inwestycji Strategicznych – Pana Marka Łucyka oraz Przewodniczącą Rady Miasta Gdyni - Panią Joannę Zielińską.

Poland Business Run 2018

W niedzielę 02.09.2018 po raz kolejny wystartował Poland Business Run - największy charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety, mający na celu pomóc osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Drużyna z Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni w składzie: Bogumił Kreft, Tomasz Myk, Wojciech Nowak, Roger Sikora oraz Prezes Lech Żurek, na 299 grup, które wystartowało w Gdańsku zajęła 34 miejsce. Gratulujemy!!!

Ogólnopolska Gra Rowerowa

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. serdecznie zaprasza pracowników i nie tylko, do udziału w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej pod hasłem "Jedź z Gdynią" rozpoczynającej się już 01.09.2018r. 

Gdynia Aerobaltic Airshow 2018

W dniach 17-19 sierpnia 2018 w Gdyni odbyły się pokazy lotnicze Gdynia Aeorobaltic Airshow 2018. W tym fascynującym widowisku udział wzięli piloci światowego formatu.

 

Zawody wędkarskie 2018

W sobotę 11 sierpnia br. nad jeziorem Marchowo k/Koleczkowa odbyły się ’’X Zawody Wędkarskie o Puchar Prezesa PKA Sp. z o.o. w Gdyni’’. W imprezie uczestniczyło 10 osób. Zawodnicy łowili metodą spławikową lub gruntową na dwie wędki z brzegu przez czas 6 godzin. Wśród poławianych ryb dominowały płocie. Łącznie złowiono około 15 kg ryb.

 

Przedszkole Jaworek w PKA

W piątek 27.07.2018 r. nasza zajezdnia miała przyjemność gościć cztery niesamowite grupy przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Tenisowego Jaworek wraz z przesympatycznymi przedszkolankami. Pan Prezes wraz z Panem Dyrektorem przedstawili w łatwy i ciekawy sposób budowę autobusu oraz funkcjonowanie zajezdni PKA w Gdyni. Atrakcji nie było końca w szczególności podczas przejazdu przez myjnię autobusem.

Open'er Festival - podsumowanie

Open’er Festival 2018 już za nami i oto jego krótkie podsumowanie. Według oficjalnej informacji organizatora na imprezie bawiło się ponad 140 tysięcy uczestników. Po raz pierwszy w historii tego festiwalu zostały sprzedane wszystkie bilety! Natomiast jeżeli chodzi o organizację przewozu uczestników zabawy, to Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni podstawił łącznie ponad 80 autobusów dedykowanych tylko do tego zadania. PKA Gdynia w ramach tej współpracy wykonało około 15,5 tysięcy kilometrów, z czego ponad 13 tysięcy autobusami przegubowymi. Łącznie na trasę PKA Gdynia wystawiło 73 brygady. Dziękujemy wszystkim Pracownikom za zaangażowanie i rzetelną pracę w tym utrudnionym komunikacyjnie czasie. 

Open'er Festival 2018

Już 4 lipca rozpoczyna się Open’er Festival, którego organizatorem jest Orange w ścisłej współpracy z miastem Gdynia. Do soboty 7 lipca scena festiwalu gościć będzie takie zespoły jak Depeche Mode, Arctic Monkeys, Gorillaz, Bruno Mars i wiele innych. W związku z tym dla uczestników imprezy muzycznej uruchomiona zostanie bezpłatna linia autobusowa OF, spod Dworca Głównego PKP w Gdyni na Babie Doły. Przejazd tą linią możliwy będzie wyłącznie na podstawie biletu wstępu na koncerty lub koncertowego identyfikatora. Także PKA Gdynia jest zaangażowana w organizację komunikacji miejskiej udostępniając ok 30 swoich autobusów, dbając o komfort i bezpieczeństwo podróżujących uczestników festiwalu.

Polska przegrała z Kolumbią!

Z ogromnymi nadziejami na pierwszy sukces w Rosji oglądaliśmy mecz na dyspozytorni. Aż 15 osób typowało zwycięstwo Biało – Czerwonych, 3 osoby obstawiły remis a 2 porażkę. Niestety, po bardzo trudnym spotkaniu przegraliśmy 0:3. Najbardziej zadowoleni mogą być Tomek i Adam, którzy prawidłowo wytypowali zwycięzcę. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu, Marka Łucyka, Prezesa PKA Gdynia Lecha Żurka i Prezesa PCK w Gdyni Marka Olczykowskiego.

Strefa Kibica w PKA! KONKURS!

Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, przekazał dla PKA Gdynia dwie oryginalne, własnoręcznie podpisane piłki nożne. W dyspozytorni powstała Strefa Kibica, która zaprasza do kibicowania podczas wszystkich spotkań polskiej drużyny tegorocznych Mistrzostw. W trakcie meczu Polska – Kolumbia ogłoszony zostanie konkurs, w którym owe piłki będą nagrodami głównymi! Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich do aktywnego kibicowania naszej reprezentacji w najbliższą niedzielę o godz. 20.00. Gwarantujemy niezapomniane emocje i świetną zabawę!!!

Budżet Obywatelski 2018!

Od 18 czerwca można głosować w V edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie trwa do 2 lipca. Każdy mieszkaniec będzie mógł zdecydować o tym, jakie inicjatywy zostaną zrealizowane w dzielnicach Gdyni. W tym roku gdynianie rozdysponują blisko 5,9 mln złotych! Więcej szczegółów znajdą Państwo pod adresem www.bo.gdynia.pl. Zachęcamy do głosowania!

Dzień Dziecka z PCK i PKA! :)

Festyn z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w niedziele 3 czerwca na terenie Brico Marche i Galerii Szperk, obfitował wieloma atrakcjami i mnóstwem zabaw dla dzieci. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdyni, przy współudziale wielu firm i organizacji, w tym także Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni pokazał, że dzieci można bawić na nieskończenie wiele sposobów.

Podsumowanie sezonu Klubu Arka Gdynia!

W środę 22 maja odbyło się spotkanie Klubu Arki Gdynia, na którym Prezes Klubu Wojciech Pertkiewicz podziękował za doping i wsparcie obecnym na spotkaniu sponsorom i partnerom.

Zmiany w Polityce Prywatności PKA Gdynia

25 maja 2018 r. wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących danych osobowych, w związku z tym prosimy o zapoznanie się z nową Polityką Prywatności obowiązującą w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o.

Dzień Otwarty Unii Europejskiej!

Dzięki ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ubiegły piątek (tj. 11.05.2018) mieliśmy przyjemność zorganizować Dzień Otwarty w gdyńskiej zajezdni autobusowej na Pogórzu Dolnym.

Dni Otwarte Unii Europejskiej - 11.05.2018r.

Po raz kolejny mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na dni otwarte w ramach ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, które w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. odbędą się 11 maja w godz. 10.00-14.00.

Do pracy jadę rowerem!

PKA Sp. z o.o. bierze w tym roku udział w siódmej edycji konkursu „Do pracy jadę rowerem”. Serdecznie zapraszamy pracowników firmy do udziału.

Wesołych Świąt!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy życzenia

Open'er Festival 2017

Jak co roku jesteśmy by usprawnić ruch komunikacyjny dla gości festiwalu.

PKA i UEFA EURO U-21

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. na UEFA EURO U-21.

Dni Otwarte Unii Europejskiej w PKA Gdynia

Zwiedzanie kabiny kierowcy, przejazd przez myjnię, omówienie najnowszych technologii zastosowanych w autobusach- tak było na Dniach Otwartych Unii Europejskiej.

Styczniowe wspomnienie

Zakup autobusów w ramach projektu "Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w Gdyni, dzięki przebudowie infrastruktury komunikacji zbiorowej oraz zakupowi nowoczesnego taboru".

Movember w PKA

Coroczna akcja - autobusy z wąsami  jeżdżą w listopadzie.