Spotkanie komisji BHP i NR w Poznaniu

Wrzesień to intensywny czas nie tylko dla nauczycieli i uczniów. To także czas spotkań i konferencji związanych z branżą komunikacji miejskiej. Przedstawiciele PKA brali udział w Komisji BHP i Nadzoru Ruchu przy Izbie Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Komisja ta do tej pory zrzeszała jedynie pracowników sekcji bezpieczeństwa i higieny pracy. Po raz pierwszy spotkała się także z pracownikami nadzoru ruchu, którzy pracują u organizatorów i operatorów transportu publicznego. Jednocześnie została włączona do tej komisji. Celem tego rozszerzenia jest jeszcze szersza praca nad zagadnieniami związanymi z bezpieczną pracą pracowników komunikacji miejskiej.

Komisja zebrała się tym razem w Wielkopolsce. Dzięki uprzejmości MPK Poznań mogliśmy zwiedzać zajezdnię autobusową przy ul. Warszawskiej, gdzie mogliśmy zapoznać się z problematyką oraz organizacją pracy w przy autobusach elektrycznych. Następnie udaliśmy się do nowoczesnej zajezdni tramwajowej Franowo, gdzie mogliśmy wymienić się doświadczeniami nt. organizacji pracy podczas pandemii koronawirusa. Swoje prezentacje, oprócz MPK Poznań, przedstawili również KRAUSE Sp. z o.o. oraz S.C. Johnson i Chemitech. Tematem przewodnim było jednak zakończenie prac nad propozycją aktualizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej. To efekt kilkuletnich prac członków komisji, którzy podczas rozmów z ministerstwami, pracownikami KM oraz przedstawicielami związków zawodowych, starali się wypracować kompromis. Temat nie jest łatwy, gdyż każde miasto posiada inną specyfikę pracy.

Zwieńczeniem spotkania Komisji BHP i Nadzoru Ruchu była konferencja dot. bezpieczeństwa prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej przy likwidowaniu zdarzeń wypadkowych. Gościem specjalnym zaproszonym na konferencję była p. Joanna Sikora, psycholog, która na co dzień pracuje z motorniczymi zatrudnionymi w Tramwajach Warszawskich. Pani psycholog wskazywała na problematykę zdrowia psychicznego, które może ulec pogorszeniu po traumatycznych zdarzeniach w trakcie pracy.