Jubileusz linii 152

Linia 152, która od samego początku stanowiła jedno z podstawowych połączeń komunikacji miejskiej w Gdyni, ma już 50 lat!

Powstała w celu zastąpienia linii trolejbusowych ze Śródmieścia na Oksywie, ale już po kilku miesiącach funkcjonowania została  wydłużona do Małego Kacka. Od samego początku, ze względu na przebieg trasy, cieszyła się dużym zainteresowaniem pasażerów. W piątek 17 czerwca, z okazji jubileuszu funkcjonowania linii 152, na trasę wyjechał zabytkowy Ikarus 280.

Lada dzień przypada rocznica ostatniego liniowego kursu wykonanego przez Ikarusa 280. Miało to miejsce 22 czerwca 2007 roku na linii 150. Dla młodego pokolenia, taki autobus na ulicach Gdyni to prawdziwe zjawisko, a może wręcz podróż do przeszłości? Była to także okazja do spotkania miłośników i sympatyków komunikacji miejskiej.

Linia autobusowa 152 została uruchomiona 17 czerwca 1972 r. na trasie ze Wzgórza Nowotki (obecnie Wzgórze św. Maksymiliana) – ul. Władysława IV do Oksywia Górnego – ul. Dickmana. 20 maja 1977 r., po włączeniu części ul. Marchlewskiego do zamkniętego obszaru portu handlowego, trasę linii 152 poprowadzono nowym odcinkiem Estakady Kwiatkowskiego do ul. Gruny (obecnie Unruga) i dalej do ul. Bosmańskiej.
7 grudnia 1998 r., wykorzystując oddany do użytku kolejny fragment Estakady Kwiatkowskiego, linię 152 skierowano od ul. Energetyków bezpośrednio do ul. Unruga. Od tego czasu, nie licząc objazdów związanych z pracami drogowymi, trasa linii 152 nie zmieniła się. Więcej na stronie Gdynia.pl -> KLIK.

W dzień powszedni na linię 152 wyjeżdżają 4 autobusy PKA.

 

Zdjęcia: Facebook/ZKMGdynia