ETZT 2023

W sobotę, 16 września 2023 r., rozpoczął się międzynarodowy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Europejski Tydzień Mobilności). Na plakatach promujących to wydarzenie dumnie prezentował się nasz elektryk - zdjęcie z ubiegłego roku.

Z tej okazji w minioną sobotę uruchomiono specjalne linie:

linia 101 w relacji: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Gdańsk Śródmieście SKM;

linia 201 w relacji: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Przystań Żeglugi;

linia 301 o charakterze okrężnym, z przystankiem początkowo-końcowym Gdynia Dworzec Gł. PKP, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, pl. Kaszubski, Jana z Kolna i pl. Konstytucji;

linia 401 w relacji: Obłuże Maciejewicza – Orłowo SKM-Klif - obsługiwana czterema zabytkowymi autobusami: DAF MB200 z MPK Poznań, Scania VABIS z Muzeum Techniki Wojskowej GRYF, Ikarus 256 z Muzeum Techniki Wojskowej GRYF oraz Ikarus 280 od Kultowego Ikarusa.

 

Tak jak w roku minionym, włączyliśmy się w obsługę linii 101 naszym przegubowym elektrobusem. Numer 101 nawiązuje do historycznej linii, która funkcjonowała od zakończenia II wojny światowej do 1990 roku (od 1986 roku jako linia „A”). Przed uruchomieniem i upowszechnieniem się kolei SKM jej trasa stanowiła kręgosłup komunikacyjny rozwijającego się Trójmiasta.

 

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zbiegły się w tym roku z jubileuszem 80-lecia uruchomienia w Gdyni komunikacji trolejbusowej. Więcej na ten temat można przeczytać w gazecie "Przystanek metropolitalny" - nr 42 - do pobrania TUTAJ (KLIK).