Kolejny etap rozwoju elektromobilności

Nasza firma Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. przystąpiło do kolejnego etapu realizacji budowy sieci infrastruktury elektrobusów i modernizacji bazy. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na budowę sieci ładowarek dla tych pojazdów. W ramach inwestycji powstanie 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) na terenie naszej bazy. Docelowo inwestycja pozwoli na wymianę autobusów spalinowych na pojazdy napędzane energia elektryczną.

Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum złożone z firm Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry oraz Westa Building z Sieradza, oferując za dwie części zamówienia odpowiednio 5 039 713,77 złotych i 7 493 986,23 złotych.

– W Gdyni, kiedy mówimy o elektromobilności jesteśmy konsekwentni. Normy ustawowe już spełniamy, jednak postanowiliśmy pójść dalej, bo chcemy, żeby nasze miasto stało się polskim liderem elektromobilności. Przyznano nam wysoką dotację – prawie 70 milionów złotych, które wydamy na 24 nowe pojazdy, ale także na elementy infrastruktury. Będą to elektrobusy zarówno krótkie, jak i długie. Oprócz tego pojawią się właśnie ładowarki, które zamontujemy na pętlach i które pozwolą ładować autobusy w sposób efektywny, szybki, stosunkowo niedrogi, a przede wszystkim przyjazny dla środowiskaKatarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

- To kolejny krok modernizacji bazy PKA ale przed wszystkim konsekwentnie dążymy do rozowju elektromobilności w Gdyni. Zeroemisyjne autobusy to konieczność, dlatego tak ważna jest budowa odpowiedniej infrastruktury. W ramach inwestycji na zajezdni zostanie także przebudowany plac manewrowy, powstaną nowe miejsca postojowe i ładowarki plug in. To wielka szansa na dalszy rozwój naszej firmy. Dziękuję wszystkim pracownikom za ciężką codzienną pracę a dodatkowo duże ukłony dla wszystkich zaangażowanych w realizację tego ważnego projektu- mówi Lech Żurek, Prezes Zarządu PKA.

Przypominamy, że elektrobusy będą realizowały zadania  na liniach:128,133,150,190,282 oraz nocnych N40 i N94.

Szybkie ładowarki zostaną umieszczone na pętli przy Domu Marynarza (2 szt), Dworcu Morskim (Muzeum Emigracji), ul. Godebskiego na Oksywiu, pętli na Witominie-Leśniczówce (2 szt) i Placu Kaszubskim.

Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 przy dofinansowanie 85 % wartości.