Wygodny transport miejski

Bezpieczna, ekologiczna i wygodna komunikacja miejska to w Gdyni priorytet.

Miejski tabor zasiliło 59 autobusów, 8 midibusów i 36 trolejbusów. Te ostatnie stanowią obecnie 30% wszystkich pojazdów transportu miejskiego w Gdyni. Popularne „trajtki” spotkać można zarówno w wersji standardowej, jak i przegubowej. Wśród zakupionych pojazdów znalazły się także tzw. supertrolejbusy, czyli jednostki posiadające podwójną homologację: autobusową i trolejbusową. Wyposażone w drugi napęd z baterii akumulatorowych, mogą bez podłączenia do sieci trakcyjnej przejechać co najmniej 35 km. Dzięki tym zakupom mieszkańcy mają do dyspozycji 4 nowe linie trolejbusowe na trasach, w części, niewyposażonych w sieć trakcyjną.

Wszystkie nowe pojazdy komunikacji miejskiej dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także wyposażone m.in. w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, wyświetlacze boczne pokazujące wszystkie przystanki i lokalizację pojazdu, gniazda USB, pasy do mocowania rowerów.

Transport zbiorowy w Gdyni stale się rozwija. Miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 70 mln zł na zakup pierwszych w Gdyni elektrobusów z bateriami ładowanymi z urządzeń stacjonarnych. W planach jest również budowa odpowiedniej infrastruktury do ładowania zarówno na pętlach, jak i w zajezdni.

 

Więcej na stronie Gdyni, gdzie znajduje się również krótki klip dotyczący zmian w gdyńskiej komunikacji miejskiej -> KLIK.