Obowiązujące limity pasażerów w komunikacji miejskiej.

Od poniedziałku 1 czerwca limit pasażerów w pojazdach ZKM Gdynia wzrósł z 30% nominalnej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących do 50%. Pozwala na to opublikowane w sobotę 30 maja rozporządzenie rządu.

Oznacza to, że w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie mogą podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do „przegubowca” może wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44. Nadal pozostaje jednak połowa wolnych miejsc siedzących.

Ustawodawca dał organizatorowi transportu możliwość wyboru pomiędzy 100% liczby miejsc siedzących w pojeździe, a 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. W związku z powyższym, od 1 czerwca wszystkie pojazdy gdyńskiej komunikacji zostały oznaczane dwoma rodzajami plakatów informujących o nowych limitach liczby pasażerów.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostały plakaty w formacie A4 z grafiką symbolizującą obydwie nowe zasady (50% liczby wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna).

Treść z gdynia.pl