PKA najbardziej EKO

W miniony czwartek w Gdyni rozpoczęło się Forum Wizja Rozwoju, gdzie prelegenci dyskutowali na temat najważniejszych problemów gospodarczych. W Gdyni łącznie przez dwa dni kilkuset przedstawicieli administracji publicznej, biznesu czy świata nauki podjęło 61 tematów związanych z gospodarczą przyszłością Polski, które podzielono na kilka kluczowych bloków – m.in. poświęconych energetyce, gospodarce morskiej, ekonomii i rynkowi pracy czy geopolityce gospodarczej.

Nagroda w kategorii ekomobilność przypadła właśnie Przedsiębiorstwu Komunikacji Autobusowej w Gdyni dla najlepszej w kraju firmy wdrażającej ekologiczne rozwiązania transportowe. Komisja doceniła nasze działania zmierzające do wdrożenia niskoemisyjnych i ekologicznych rozwiązań w transporcie pasażerskim.

Od 2020 roku dla mieszkańców Gdyni oraz turystów realizujemy projekt pod nazwą „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań”, który został dofinansowany ze środków unijnych. To wszystko dla nas, dla naszego zdrowia i czystego powietrza.

Projekt dzieli się na dwie części. Pierwsza obejmuje wybudowanie w Gdyni sieci ładowarek dla elektrycznych autobusów - 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych w różnych dzielnicach oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) w bazie PKA.
Druga część to zakup 24 fabrycznie nowych, zeroemisyjnych pojazdów, które będą korzystać z nowej infrastruktury – oczekujemy na innowacyjne, w pełni elektryczne, autobusy, marki Mercedes-Benz, który został wyłoniony w ramach zamówienia publicznego. 16 z nich to autobusy standardowej długości (12m), a pozostałych 8 to autobusy przegubowe (18m).

Docelowo nowoczesne elektrobusy wyprą starsze pojazdy napędzane silnikami spalinowymi i trafią na linie nr 128, 133, 150, 190 i 282 oraz nocne kursy N40 i N94.

W imieniu przedstawicieli miejskiej spółki nagrodę podczas gali z rąk Radosława Kwietnia z BGK odebrał Jakub Ubych (na zdjęciu po lewej), wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
Więcej informacji o Nagrodach Gospodarczych Forum Wizja Rozwoju oraz zapis transmisji z gali na stronie internetowej www.wizjarozwoju.pl