Solidaryzujemy się z Ukrainą

Na bazie pojawiły się flagi Ukrainy na znak naszej solidarności z narodem, którego od ponad tygodnia dotyka wojna. Nie ustajemy w naszych działaniach. Realizujemy kolejne transporty oraz cały czas prowadzimy zbiórkę.

Za nami uroczystość Gdynia z Wami!, którą poprzedziła XXXIX nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Gdyni, podczas której radni przyjęli pierwszą w tym roku rezolucję, w której w imieniu gdyńskiej społeczności Rada Miasta Gdyni wyraża pełną solidarność z bohaterskim narodem ukraińskim oraz najgłębsze potępienie dla zbrodniczego ataku Rosji pod przywództwem Władimira Putina. Przy Urzędzie Miasta tłumnie zgromadzili się nie tylko Ukraińcy mieszkający w Gdyni, ale także gdynianie, którzy od kilku dni udowadniają, że los mieszkańców Ukrainy nie jest im obojętny.

Swoje przemówienia wygłosili m.in. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który dziękował gdynianom za wielkie wsparcie oraz zapewniał, że Gdynia zrobi wszystko, by szukający tu schronienia wojenni uchodźcy poczuli się jak w domu. Głos zabrał także Ivan Huz, ukraiński restaurator mieszkający od pięciu lat w Gdyni, który nie tylko dziękował gdynianom, ale także krótko zrelacjonował obecną sytuację w Ukrainie: Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować gdynianom, każdej osobie, która tutaj jest, która zaangażowała się tak mocno, że każdy Ukrainiec jest pełen podziwu, jak wyrażają solidarność Polacy. Powiem szczerze: jest mi bardzo ciężko i nie spałem już tydzień. Przeżywam to, pewnie mocniej niż byłbym tam. Gadam z kapitanem, moim kolegą, który szkoli codziennie "dobrowolców", który szkoli żołnierzy. Codziennie ponosimy straty, ale dobre wieści, że codziennie palimy dużo więcej czołgów, BMP i rosyjskiej techniki.

Na zakończenie uroczystości odbył się przygotowany przez gdyńskich uczniów i ich nauczycielkę marsz, który ruszył pod niebiesko-żółtymi flagami i antywojennymi transparentami ulicą Świętojańską ku placowi Kaszubskiemu. W długim pochodzie szli bardzo liczni uczniowie wielu gdyńskich szkół, mieszkańcy, samorządowcy i parlamentarzyści. Od kamienic odbijał się echem okrzyk: „Sława Ukrainie!”.

Więcej na Gdynia.pl: KLIK.