Nowoczesne elektrobusy już w przyszłym roku

Cóż to był za dzień! Za nami uroczystość złożenia symbolicznych podpisów, które potwierdzają wynik rozstrzygniętego wcześniej przetargu. 24 nowoczesne autobusy elektryczne dla PKA dostarczy firma EvoBus Polska reprezentant marki Mercedes-Benz w Polsce.

Miejsce podpisania umowy nie było przypadkowe. Jednym z powodów był pobliski przystanek Dworzec Morski - Muzeum Emigracji, przy którym będą w przyszłości ładować się nasze elektrobusy. Dokumenty parafowali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Artur Konarski - prezes EvoBus Polska i Lech Żurek - prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

Autobusy nie tylko wyglądają nowocześnie, ale tak też są wyposażone. Przede wszystkim wyposażone będą w innowacyjne systemy bezpieczeństwa z asystentem martwego pola i systemem awaryjnego hamowania, blokada alkoholowa - tzw. alkolock, automatyczne wykrywanie i tłumienie ognia, aktywny tempomat czy wreszcie nowoczesna klimatyzacja z aktywnymi filtrami neutralizującymi wirusy. W każdym z pojazdów będzie też defibrylator. Nie zabraknie również udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

– Najpóźniej na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku do Gdyni przyjadą 24 nowoczesne autobusy marki eCitaro, z tego 16 to autobusy krótkie, standardowe, a 8 to autobusy przegubowe. Będą jeździły na linii 150, łączącej Witomino-Leśniczówkę z ulicą Godebskiego na Oksywiu. Pozostałe autobusy będą kursować na liniach gdyńskich, bardziej śródmiejskich: na linii 133 oraz na liniach 128, 190 i 282 – wymieniał prezes PKA Lech Żurek.

Prezes PKA Lech Żurek zapowiedział także kolejne koncepcje rozwoju związane z elektromobilnością w Gdyni.

Projekt „Rozwój elektrycznego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań” został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Głównym założeniem jest zastąpienie zeroemisyjnymi elektrobusami części pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, które aktualnie obsługują linie ZKM Gdynia.