Uroczyste podpisanie umowy - elektryczna komunikacja w Gdyni

W dniu dzisiejszym miasto Gdynia zrobiło kolejny krok ku elektromobilności komunikacji miejskiej. Podpisanie umowy z firmą Ekoenergetyka – Polska SA na kompleksową budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych wraz z dostawą i uruchomieniem ładowarek to niezwykle ważny etap w naszej firmie.

Uroczystość odbyła się na pętli Dom Marynarza w Gdyni, w której udział wzięli: dr Wojciech Szczurek - Prezydent Miasta Gdyni, Lech Żurek - Prezes PKA oraz ze strony Wykonawcy Maciej Wojeński – Wiceprezes Zarządu Ekoenergetyki.

Podczas podpisania umowy dodatkowo strony podpisały List intencyjny w sprawie zaprojektowania przez Wykonawcę ładowarek pantografowych odpowiadających charakterowi Miasta Gdyni, wkomponowujących się w otoczenie, w którym zostaną postawione.

- Wiele miast w Europie i Polsce myśląc o przyszłości komunikacji bardzo podkreślają elektromobilność. Gdynianie od dziesięciolecia przyzwyczaili się do bardzo nowoczesnego środka komunikacji jakim są trolejbusy. Bardzo sprawnego, ekologicznego rodzaju transportu, dzięki któremu poruszamy się w bezpieczny ale także przyjazny dla środowiska sposób. Przyszłością miast są dzisiaj autobusu elektryczne i wierze, że ten sposób ekologicznej komunikacji przypadnie do serca Gdynianom - powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni. 

- Uroczystość została zorganizowana na pętli przy Domu Marynarza, w reprezentacyjnej części Gdyni, w pobliżu Urzędu Miasta i Bulwaru Nadmorskiego, gdzie w ramach wykonywanych prac postawione zostaną dwie ładowarki pantografowe. Piękna pogoda i bliskość morza dodały  uroczystości niepowtarzalnego charakteru. Ciekawym elementem był wóz wieżowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, na którym umieszczony został baner informujący o uroczystości. Wóz wieżowy PKT jest elementem łączącym, funkcjonujące od lat w Gdyni ekologiczne trolejbusy z początkiem działań prowadzących do funkcjonowania w mieście elektrycznych autobusów.

- Od lat dążymy do rozwoju komunikacji w Gdyni by nasi mieszkańcy mogli w ekologiczny sposób podróżować do pracy, szkoły, do domu. Kolejny etap inwestycji to ładowarki, które w ciągu niedługiego czasu będą mogły na wybranych stacjach doładowywać prąd i tym samym być bardziej optymalnie wykorzystywanym w obsłudze komunikacyjnej. To wielki sukces Gdyni, naszej firmy, a przede wszystkim pracowników. - mówi Lech Żurek, Prezes PKA.

Aby jednak autobusy elektryczne mogły służyć mieszkańcom Gdyni, pierwszym krokiem jest wybudowanie niezbędnej infrastruktury, co zgodnie z podpisaną właśnie umowę nastąpi do początku 2022 roku. 

- Mam nadzieję, że to jest początek naszych wspólnych działań, ponieważ od 11 lat prężnie działamy w zakresie wprowadzania elektromobilności zbiorowej, jak i prywatnej - dodał przedstawiciel firmy Ekoenergetyka Polska SA.  

Oprócz wymienionych gości w uroczystości wzięli udział przedstawiciele Miasta, Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Zarządu Dróg i Zieleni, zaproszeni przyjaciele i sympatycy naszej firmy oraz mieszkańcy Gdyni.