Powrót zawieszonych linii

Po roku na gdyńskie ulice wracają zawieszone linie komunikacji miejskiej. Wdrożenie nowych rozkładów jazdy to duża operacja logistyczna, która wymaga skorygowania wielu połączeń. Wszystko to zmiany z korzyścią dla pasażerów, aby jeszcze lepiej obsługiwać dzielnice Gdyni. Wszak przywrócenie tych pojazdów wymaga włączenia do ruchu 19. dodatkowych pojazdów, które poprowadzi ponad 30 kierowców. Jak informuje ZKM w Gdyni, wymaga to wymiany około 3 tys. rozkładów jazdy na ponad 500 przystankach, dlatego przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie tury.

Od poniedziałku 12 lutego, czyli tuż po zakończeniu ferii zimowych, ponownie uruchomione zostaną następujące linie:

  • autobusowa pospieszna W z Pustek Cisowskich do Szpitala w Redłowie przez Witomino;
  • trolejbusowa 34 z Demptowa do Węzła Franciszki Cegielskiej;
  • autobusowa 182 z Obłuża do Węzła Franciszki Cegielskiej;
  • autobusowa 163 łączącą północne dzielnice: Pogórze Górne, Oksywie i Obłuże z Chylonią;
  • autobusowa 196 z Babich Dołów do Domu Marynarza.

Przywrócone zostaje także całonocne funkcjonowanie linii nocnych N10 i N20 oraz wcześniejsza trasa i częstotliwość kursów na linii 119, a także zwiększy się liczba kursów na linii 121.

Dwa tygodnie później, od poniedziałku 26 lutego, wprowadzony zostanie drugi etap zmian, polegający na przywróceniu funkcjonowania linii trolejbusowych: 21 z Sopotu do centrum Gdyni i 30 z Cisowy do centrum, ponownym skierowaniu linii trolejbusowej 23 do pętli Kacze Buki oraz linii autobusowej 152 do pętli Mały Kack Sandomierska.

Aby obsłużyć osiedla przy ul. Strzelców w Małym Kacku w zamian za linię 23, linia trolejbusowa 32 skierowana zostanie na pętlę przy tej ulicy. Trolejbusy tej linii zwiększą wykorzystanie nowego buspasa w ciągu ul. Wielkopolskiej, zrealizowanego w ramach inwestycji Węzła Karwiny.

Później, z początkiem wakacji letnich, przywrócone zostaną dwie autobusowe linie sezonowe: G do ZOO w Gdańsku Oliwie i 309 do plaży w Babich Dołach.

Ilustracją do wpisu jest archiwalne zdjęcie naszego autobusu podczas realizacji linii 163, która wcześniej funkcjonowała do pętli przy ul. Krzywoustego w Chyloni.

Zdjęcie: Dominik Obara.