Metropolia przyszłości - gospodarka, nauka, samorząd

Wydarzenie jest największą w Polsce coroczną konferencją poświęconą zagadnieniom współpracy samorządów w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. To debata na temat współtworzenia mądrej polityki państwa wobec polskich miast i gmin. Uczestniczyliśmy w tej konferencji  i przyglądaliśmy się propozycjom zmian ustrojowych, które mają zmierzać do poprawy jakości życia mieszkańców metropolii.

- Motto naszego kongresu: gospodarka – nauka – samorząd spaja najważniejsze płaszczyzny, o których chcemy rozmawiać. (…) Myślę że ten kongres Smart Metropolii będzie płaszczyzną zarówno wymiany doświadczeń, ale także ciekawą formą budowania sieci współpracy, tak ważnej w dzisiejszych czasach – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i jednocześnie prezes rady OMG-G-S.

Tegoroczna formuła zawierała pewne zmiany. Pierwszego dnia uroczyście podpisano Pakt Metropolitalny, czyli publiczne przyrzeczenia utworzenia samorządu metropolitalnego przez kandydatów ubiegających się o mandat posła i senatora w nadchodzących wyborach. Ponadto zadebiutowała zorganizowana w ramach kongresu Strefa Innowacji SmartUp. To miejsce, gdzie mogły prezentować się firmy i startupy, które mają pomysł, jak poprawić jakość życia w metropoliach.

Organizatorem kongresu jest stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot skupiające 61 miast, gmin i powiatów z Pomorza.

Więcej informacji na stronie gdynia.pl -> KLIK.