Ważne komunikaty

Zmiany w komunikacji miejskiej od 18.05.2020 r.

W związku ze znoszeniem kolejnych obostrzeń przez rząd, od poniedziałku 18.05 więcej osób może pojechać jednocześnie jednym pojazdem komunikacji miejskiej. Nowe limity dopuszczają możliwość zajęcia 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących, z uwzględnieniem zasady, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostały plakaty przypominające o obu nowych zasadach (możliwość zajęcia 30% wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna). Pojawiły się też takie, które szerzej informują o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. W dalszym ciągu na co drugim siedzeniu wyeksponowane są plakaty informujące o wyłączeniu danego miejsca z użytku.

Ponadto, oznaczenie strefy wydzielonej ma teraz nowy, bardziej estetyczny wygląd. Od teraz jest też ona mobilna (można ją przesunąć w zależności od potrzeb).

Autorką nowego oznaczenia jest nasza Pani Sylwia, która dotychczas wykonała czapkę Mikołaja, Pączka a ostatnio również Maski dla autobusów 😊. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć dotychczasową i obecną wersję oznaczenia.

Od 1 maja 2020 r. zmiany w biletach ZKM

Od 1 maja zmieni się taryfa opłat w ZKM Gdynia – zmiany obejmują m.in. ceny biletów jednoprzejazdowych, miesięcznych i 24-godzinnych, w innej formie będą sprzedawane też karnety. Miasto w ten sposób dostosowuje się do rekomendacji Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, która wyrównuje taryfy w sąsiednich gminach i miastach.

Zmiany zaczną obowiązywać od 1 maja 2020 roku i dotyczą taryfy opłat za usługi ZKM Gdynia. Wynikają z rekomendacji MZKZG, do której muszą dostosować się gminy – głównie ze względu na ujednolicenie cen biletów w całym regionie. Poniżej lista wszystkich wprowadzanych zmian.

Cotygodniowa dezynfekcja

W załączeniu przedstawiamy kolejną porcję zdjęć z cotygodniowej dezynfekcji pojazdów. Wszystkie nasze pojazdy ponownie zostały oczyszczone i odkażone przez ekipę Pana Janka, oczywiście przy współudziale pracowników PKA, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Ponadto, przypominamy, iż wnętrza pojazdów są codziennie sprzątane i dodatkowo dezynfekowane w miejscach styku, na których najszybciej może dojść do przeniesienie wirusa tj.: uchwyty, poręcze, siedzenie, przyciski, kasowniki.

Pomimo tego, iż na zewnątrz piękna słoneczna pogoda i chciałoby się wyjść, cały czas apelujemy pozostań w domu, jeśli tylko to możliwe, a wychodząc załóż maskę i dodatkowo rękawiczki.

Kolejne kroki w walce z koronawirusem


Mimo iż większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce, dnia 31 marca wprowadzono dodatkowe obostrzenia mające na celu zminimalizować ryzyko zakażenia.
Są to m.in.:

  • 2 metry odległości między osobami w przestrzeni publicznej,
  • zakaz wychodzenia osób poniżej 18. roku życia bez opieki dorosłych,
  • zakaz korzystania z bulwarów, plaż, deptaków, parków, placów miejskich i placów zabaw,
  • zamknięte wszystkie gabinety fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażowe itd.,
  • limit dla sklepu - maksymalnie 3 osoby na jeden punkt kasowy,
  • zamknięte w weekend sklepy budowlane,
  • w godzinach 10:00 - 12:00 sklepy i apteki otwarte tylko dla seniorów w wieku 65+,
  • obowiązkowa kwarantanna dla osób, które mieszkają w domu z osobą przebywającą na kwarantannie - co najmniej dwutygodniowa.

Więcej informacji dotyczących obostrzeń wprowadzonych dnia 31 marca 2020 roku można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 

Ograniczona liczba pasażerów w transporcie zbiorowym

W komunikacji miejskiej organizowanej przez ZKM Gdynia, od dzisiejszego rana wprowadzone zostały, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, ograniczenia liczby pasażerów w pojazdach. W autobusach i trolejbusach miejsce siedzące zostały specjalnie oznakowane, tak aby pomóc pasażerom w zajęciu ich, w bezpiecznej odległości od siebie.  Więcej informacji  na stronie https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynskie-autobusy-gotowe-do-nowych-zasad,548556

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020 r.

Poniżej załączone zostało Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. W rozporządzeniu opisane zostały obostrzenia ogłoszone przez rząd w dniu wczorajszym a obowiązujące od dnia dzisiejszego tj. 25.03.2020 r.

Wniosek o wczasy pod gruszą

Informujemy, iż w przypadku urlopu trwającego 14 dni przysługujące świadczenie z tytułu wczasów pod gruszą możliwe jest do załatwienie w formie elektronicznej, bez konieczności wizyty w firmie. Wniosek o wypłatę „wczasów pod gruszą” można pobrać poniżej i przesłać wypełniony wniosek na adres b.linda@pkagdynia.pl.

Zachęcamy do skorzystania!

Wzór wniosku znajduje się w załączeniu”