Ważne komunikaty

Zmiany w komunikacji miejskiej od 1.06.2020 r.

Od poniedziałku 1 czerwca limit pasażerów w pojazdach ZKM Gdynia wzrósł z 30% nominalnej liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących do 50%. Pozwala na to opublikowane w sobotę 30 maja rozporządzenie rządu.

Oznacza to, że w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie mogą podróżować średnio 43 osoby, a nie 26 jak do tej pory. Natomiast do „przegubowca” może wejść w sumie 73 pasażerów zamiast 44. Nadal pozostaje jednak połowa wolnych miejsc siedzących.

Ustawodawca dał organizatorowi transportu możliwość wyboru pomiędzy 100% liczby miejsc siedzących w pojeździe, a 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. W związku z powyższym, od 1 czerwca wszystkie pojazdy gdyńskiej komunikacji zostały oznaczane dwoma rodzajami plakatów informujących o nowych limitach liczby pasażerów.

Na każdych drzwiach pojazdu (z wyjątkiem pierwszych) umieszczone zostały plakaty w formacie A4 z grafiką symbolizującą obydwie nowe zasady (50% liczby wszystkich miejsc i połowa miejsc siedzących nadal wolna).

Treść z gdynia.pl

Od 1 czerwca zmiany w biletach ZKM

Od 1 czerwca 2020 r. oferuje się trzy rodzaje karnetów:

  • jednoprzejazdowy – w cenie 3,80 zł (2 x 1,90 zł) – ważny na liniach zwykłych i nocnych;
  • jednogodzinny na wszystkie linie lub jednoprzejazdowy na linie pospieszne – w cenie 4,40 zł (2 x 2,20 zł);
  • 24-godzinny – w cenie 14,00 zł (2 x 7,00 zł) – ważny na liniach zwykłych, pospiesznych i nocnych,

W celu zakupu karnetu bardzo prosimy o wcześniejsze przygotowanie odliczonej kwoty. Dla ułatwienia transakcji pomniejszone zostały wydzielone strefy bezpieczeństwa kierowców – udostępniając pasażerom pierwszy rząd siedzeń i przestrzeń pomiędzy nimi. W dalszym ciągu nieczynne pozostają jednak pierwsze drzwi autobusów i trolejbusów – pasażerowie chcący kupić karnet powinni podchodzić do kabiny kierowcy od środka pojazdu.

Rekomendujemy nabywanie biletów poprzez aplikacje mobilne: GoPay, moBiLET, mPay, SkyCash

Dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni – ich adresy oraz godziny otwarcia udostępnione są w serwisie internetowym zkmgdynia.pl.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia oraz Rady Ministrów

Poniżej załączone zostało Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Wniosek o wczasy pod gruszą

Informujemy, iż w przypadku urlopu trwającego 14 dni przysługujące świadczenie z tytułu wczasów pod gruszą możliwe jest do załatwienie w formie elektronicznej, bez konieczności wizyty w firmie. Wniosek o wypłatę „wczasów pod gruszą” można pobrać poniżej i przesłać wypełniony wniosek na adres b.linda@pkagdynia.pl.

Zachęcamy do skorzystania!

Wzór wniosku znajduje się w załączeniu”